Niska samoocena, apatia i myślenie depresyjne, nadwrażliwość na krytykę i działania autoagresywne – to niektóre ze zjawisk, które w dramatyczny sposób nasiliły się wśród młodzieży podczas pandemii.
Uwagę na te zjawiska zwróciła psycholog dr Sabina Zalewska podczas konferencji „Skazani na online” zorganizowanej przez szkoły STRUMIENIE i ŻAGLE Stowarzyszenia STERNIK. Ekspertka wskazała na wielką rolę realnych relacji między członkami rodziny.
Poświęć codziennie dwie minuty, aby spojrzeć w oczy swojemu dziecku i powiedzieć mu w czym (naprawdę, bez udawania) widzisz jego wartość – zachęcała rodziców psycholog dr Sabina Zalewska.
Z kolei dr Maciej Dębski, prezes Fundacji DBAM O MÓJ [email protected]ĘG zauważył, że obecnie na kuli ziemskiej więcej osób ma dostęp do internetu niż do pasty i szczoteczki do zębów. W tym kontekście podkreślił rolę higieny cyfrowej jako skutecznego środka profilaktycznego wobec zagrożeń. Wskazywał, że dzisiejsi dorośli są pokoleniem granicznym w sferze kontaktu z rzeczywistością realną i wirtualną.
Kontroluj czas przed ekranem, odkładaj smartfon, szczególnie w czasie pracy lub nauki, wyłącz powiadomienia, relaksuj się bez urządzeń ekranowych, szukaj zainteresowań poza siecią, 1-2 godziny przed snem nie miej kontaktu z ekranem, dbaj o relacje – to niektóre z zasad higieny skutecznie zabezpieczającej przed uzależnieniem.
Po naszej śmierci nie będzie nikogo, kto zna świat bez internetu. Cokolwiek chcecie robić wobec waszych dzieci z nowymi technologiami, musicie to robić sami – apelował do rodziców socjolog dr Maciej Dębski.
Najnowsze badania wskazują, że co roku średni czas korzystania z internetu w Polsce wzrasta o 20 minut i obecnie wynosi 6 godzin 44 minuty na dobę. Czas ten jest zabierany przede wszystkim ze snu oraz z relacji. Co roku o 10% przybywa osób korzystających z mediów społecznościowych.
Konkurencja między „realem” a „wirtualem” jest trudna, ponieważ jego użytkownicy znajdują w nim to wszystko, czego brakuje im w życiu. Młody człowiek o wiele łatwiej może zostać bohaterem (choćby na krótki czas) w sieci niż w szkole lub w domu. W sieci pozornie łatwiej zaspokoi też potrzeby bezpieczeństwa i przynależności. W ten sposób wchodzi na drogę do uzależnienia. Jej główne etapy to: chcę więcej przyjemności, odczuwam nagrodę, mam nawyk, źle reaguję na brak (dostępu do mediów cyfrowych), czuję przymus, tracę kontrolę. Nie wierzę w programy kontroli cyfrowej. Wierzę w bezpieczeństwo w sieci tych, u których dba się o rozwój wartości i o relacje – mówił dr Maciej Dębski.
-
Konferencja odbyła się w Józefowie k. Otwocka.
-
Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STERNIK od 2004 roku prowadzi przedszkole oraz szkoły STRUMIENIE I ŻAGLE w podwarszawskich miejscowościach: Józefów, Falenica i Międzylesie.
-
Misją placówek jest ścisła współpraca z rodzicami w edukacji i wychowaniu dzieci. Jej głównym narzędziem jest tutoring rodzinny.
-
Szkoły realizują pełen program dydaktyczny od edukacji zintegrowanej (klasy 0-3) przez starszą podstawówkę (klasy 4-8) po licea.
-
Przy przedszkolu działa także żłobek STRUMYK.
Poprzez: PAP MediaRoom / Stowarzyszenie STERNIK Foto: Paweł Kula