Wzmocniona zostanie ochrona przed powodzią Polanicy-Zdroju oraz w Szczytnej wzdłuż rzeki Kamienny Potok.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisał kolejną umowę na wykonanie prac budowlanych związanych z modernizacją infrastruktury przeciwpowodziowej na Ziemi Kłodzkiej. W ramach koncepcji ochrony biernej Kotliny Kłodzkiej przed powodzią – planowane są prace budowlane dotyczące przede wszystkim modernizacji istniejącej infrastruktury, głównie odbudowy zabudowy regulacyjnej oraz ubezpieczeń brzegowych w taki sposób, by usunąć potencjalne ograniczenia i uzyskać bezpieczne warunki przejścia wód w trakcie wezbrań. W planach przewidziane są między innymi remonty murów oporowych, budowa nowych ubezpieczeń brzegowych, zamiana progów na bystrza, budowa zapór przeciwrumowiskowych oraz miejscowe zwiększenie światła mostów.
- Szczytna – Kamienny Potok
Inwestycja obejmie odcinek Kamiennego Potoku w km 0+000 do 2+500. Sumaryczna długość odcinków, na których prowadzone będą prace na obu brzegach Kamiennego Potoku to ok. 1870 m. W zakres inwestycji wchodzą prace remontowe i odtworzeniowe, udrożnienie ichtiologiczne Kamiennego Potoku poprzez przebudowę 3 progów na bystrza, przebudowa i odbudowa murów regulacyjnych, odbudowa ubezpieczeń brzegowych, wykonanie awaryjnego, dennego ujęcia wody.
- Polanica-Zdrój
Inwestycja obejmie odcinek rzeki Bystrzycy Dusznickiej w km 14+025 do 16+980. Łączna długość odcinków objętych pracami na obu brzegach Bystrzycy Dusznickiej wyniesie ok. 2813 m. Koryto Bystrzycy Dusznickiej na rozpatrywanym odcinku jest regularne i ma ustabilizowany profil podłużny. W zakres inwestycji wchodzi budowa, przebudowa i nadbudowa murów regulacyjnych oraz umocnień skarpowych, udrożnienie i stabilizacja koryta, przebudowa wylotów wód. Oprócz prac ubezpieczeniowych wybudowany zostanie dodatkowo wał przeciwpowodziowy o długości 200 m ochraniający oczyszczalnię ścieków, zapora przeciwrumowiskowa powyżej hotelu Malwa w Polanicy-Zdroju oraz przebudowa progu H-23 na bystrze dla udrożnienia ichtiologicznego koryta rzeki.
To jest już trzecia z inwestycji, obejmujących największe miejscowości Ziemi Kłodzkiej, która ma na celu modernizację istniejących zabezpieczeń przeciwpowodziowych, ale też ich rozbudowę oraz wzmocnienie. Efektem będzie znaczny wzrost ochrony regionu bardzo narażonego na tak zwane powodziowe błyskawiczne oraz poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, zabezpieczenie ich mienia oraz infrastruktury i dziedzictwa kulturowego. Istniejąca od czasów niemieckich zabudowa koryt rzecznych wymaga gruntownej modernizacji, co pozwoli na sprawniejsze przepuszczanie fali wezbraniowych i powodziowych w przypadku nadejścia zagrożenia kataklizmem, jaki nawiedzał te popularne kurorty turystyczne choćby w 1998 roku – wyjaśnia rzecznik prasowy Wód Polskich RZGW we Wrocławiu Jarosław Garbacz.
Wykonawcą zadania pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej: Polanica Zdrój, Szczytna rzeka Kamienny Potok” jest spółka PORR z siedzibą w Warszawie. Prace budowlane za kwotę 36 mln zł mają się zakończyć do czerwca 2025 r. Działania są prowadzone w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowanego przez Wody Polskie, który jest współfinansowany przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Bank Rozwoju Rady Europy oraz ze środków budżetu państwa.
- Wcześniej Wody Polskie RZGW we Wrocławiu podpisały dwie inne umowy na realizację zadań pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej: Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój, Międzylesie oraz „Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzek Białej Lądeckiej i Morawy: Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, o czym informowaliśmy w naszym portalu.
- Wybudowano także także duże zbiorniki retencyjne w Boboszowie, Krosnowicach i Roztokach, co także sygnalizowaliśmy w naszym serwisie.
Poprzez: PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu