Po niedawno sygnalizowanych w naszym portalu inwestycjach w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopolu-Zdroju i Międzylesiu rozpocznie się realizacja kolejnego projektu służącego wzmocnieniu ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców Kotliny Kłodzkiej. Tym razem Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisał umowę na modernizację infrastruktury przeciwpowodziowej i zwiększenie zabezpieczenia przed wodami wezbraniowymi rzek Białej Lądeckiej i Morawy w Stroniu Śląskim oraz Lądku-Zdroju.
W ramach ochrony biernej Kotliny Kłodzkiej przed powodzią zaplanowane prace budowlane dotyczą w największym aspekcie modernizacji istniejącej infrastruktury, głównie odbudowy zabudowy regulacyjnej oraz ubezpieczeń brzegowych w taki sposób, by usunąć potencjalne ograniczenia i uzyskać bezpieczne warunki przejścia wód w trakcie wezbrań. W planach przewidziane są między innymi remonty murów oporowych, budowy nowych ubezpieczeń brzegowych, zamiany progów na bystrza, budowy zapór przeciwrumowiskowych czy miejscowe zwiększenia światła mostów.
Zaplanowane w Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju instalacje ochrony przed powodzią będą dotyczyćgospodarstw domowych, obiektów użyteczności publicznej i budowli zabytkowych oraz infrastruktury i mienia zlokalizowanego na terenach zurbanizowanych. Koszt robót wyniesie 105 mln zł i mają się zakończyć do czerwca 2025 r. Wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym został spółka EKO-WOD ze Świdnicy.
- Stronie Śląskie
Inwestycja obejmie rzekę Białą Lądecką (w km 30+450 do 32+500) oraz potok Morawa w km 0+021 do 1+784. Długość odcinków, na których prace remontowo-modernizacyjne prowadzone będą na obu brzegach rzeki Białej Lądeckiej wyniesie 4100 m a potoku Morawa to około 3600 m. W zakres inwestycji wchodzi odbudowa i budowa murów regulacyjnych, umocnień brzegowych i skarp, udrożnienie ichtiologiczne koryta rzek poprzez przebudowę progów na bystrza, przebudowa lub budowa schodów dojściowych do rzeki, umocnienie i udrożnienie koryta, budowa rampy dla ryb i bystrza na jazie stałym (w km 30+914) Białej Lądeckiej, odbudowa kanału i remont urządzeń ujęcia wody dla nieczynnej obecnie huty szkła, remont ujęcia wody na potoku Morawa, remont wylotów kanalizacji deszczowej i rowów. Mury oporowe stanowią fundament budynków mieszkalnych i przyległej zabudowy, które wymagają wykonania remontu i ich reprofilacji.
- Lądek-Zdrój
Inwestycja obejmie rzekę Białą Lądecką (w km 21+000 do 25+350 i w km 26+414) oraz ujścia potoków Wiosennik, Wądół, Karpowski i Rudnia. Długość odcinków, na których prowadzone będą prace remontowo-modernizacyjne na obu brzegach rzeki Białej Lądeckiej to około 8500 m. W zakres inwestycji wchodzi przebudowa, budowa i odcinkowa rozbiórka zniszczonych murów brzegowych (regulacyjnych), podniesienie korony istniejących murów do rzędnej wody Q10%+0,5m, umocnienie skarp brzegowych z regulacją linii brzegowej oraz umocnienie filarów i przyczółków mostów, udrożnienie ichtiologiczne rzeki poprzez remont jazu i progów wraz z budową przepławki w korycie dawnej młynówki, przebudowa progu piętrzącego na bystrze w km 26+414, przebudowa i budowa wylotów wód wraz z klapami zwrotnymi, budowa drenaży, zwiększenie przepustowości koryta poprzez lokalną likwidację odkładów rumoszu z koryta rzeki, przebudowa i remont odcinków ujściowych dopływów Białej Lądeckiej.
To drugie z zadań wchodzących w skład kompleksowej modernizacji zabezpieczeń przeciwpowodziowych największych miejscowości Kotliny Kłodzkiej. Na realizowanej przez Wody Polskie inwestycji z pewnością zyskają nie tylko sami mieszkańcy, ale także turyści, którzy licznie odwiedzają kurorty takie, jak Lądek-Zdrój czy Stronie Śląskie. Pamiętająca jeszcze poniemieckie czasy infrastruktura i zabudowa koryt rzecznych będą przebudowane i odnowione, aby w większym stopniu mogła przepuszczać fale wezbraniowe, występujące w tym regionie, zwłaszcza podczas intensywnych opadów atmosferycznych, charakterystycznych dla rejonów wysokogórskich – poinformował rzecznik prasowy Wód Polskich RZGW we Wrocławiu Jarosław Garbacz.
Działania są prowadzone w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowanego przez Wody Polskie, który jest współfinansowany przez Bank Światowy, przy wsparciu ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz ze środków budżetu państwa. RZGW we Wrocławiu zapowiada podpisanie w niedługim czasie umowy na realizację zadania pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej: Szczytna-Kamienny Potok, Polanica-Zdrój. (zadanie 2B.2/2a)”.