Sprawozdanie rzecznika praw konsumentów, informacja o funkcjonowaniu oświaty i raport o stanie środowiska naturalnego – to były główne tematu wczorajszej sesji Rady Powiatu Ząbkowickiego. Z porządku obrad nie można było przewidzieć, że pojawią się tematy, które wzbudzą gorętszą dyskusję. Stało się inaczej za sprawą wystąpienia senatora Stanisława Jurcewicza.
Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej zabrał głos w początkowej części posiedzena Rady zapowiadając, że zamierza omówić swoją bieżącą działalność w Senacie. Jednakże zasadniczym wątkiem jego wypowiedzi była sprawa „S8”, czyli problem, o którym w ostatnich miesiącach jest bardzo głośno nie tylko w mediach lokalnych, ale i wśród mieszkańców (np. w trakcie niedawnej relacjonowanej przez nasz portal wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego). Stanisław Jurcewicz oświadczył bowiem, że dementuje rozsiewane przez różne osoby i media informacje o tym, iż kwestia drogi ekspresowej pomiędzy Wrocławiem a granicą państwa została już przesądzona negatywnie. Po raz pierwszy z ust polityka rządzącej koalicji, który jeszcze nie tak dawno (np. podczas opisanej przez nasz portal sesji Rady Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim) namawiał samorządy do podejmowania uchwał popierających budowę nowej S8, padło jasne stwierdzenie, że taka inwestycja może być sfinansowana jedynie ze środków budżetu państwa. Senator PO ujawnił również analizowane na szczeblu rządowym założenia, iż możliwa jest – jak to nazwał „modernizacja drogi krajowej nr 8 w standardzie >eski<<”. Miałoby to polegać na tym, by na odcinku Magnice – Łagiewniki (obszar Powiatu Dzierżoniowskiego, z którego senator wywodzi się) droga miała dwa pasy ruchu, pomiędzy Łagiewnikami a Ząbkowicami jeden pas ruchu i od Ząbkowic do Kłodzka znów dwa pasy ruchu. Ostateczna decyzja w tej sprawie – według senatora – zapadnie do końca czerwca br., nie padła natomiast żadna deklaracja o terminie podjęcia tej inwestycji, której nie ma w tegorocznym budżecie państwa. W tym miejscu warto przypomnieć, że na ten sam temat, ale w zupełnie innym tonie wypowiedziała się posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska. Jej wystąpienie miało miejsce dwa dni temu podczas obrad Rady Miejskiej Ziębic, które relacjonowaliśmy w naszym portalu.
Zasadnicze wątpliwości wobec wypowiedzi senatora Platformy Obywatelskiej Stanisława Jurcewicza zgłosił radny Kazimierz Piątkowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości. O głos zabiegała również radna Agnieszka Tandereszczak (wybrana z listy „Praworządni”), ale nie została dopuszczona do głosu, a senator – tłumacząc się innymi obowiązkami – opuścił salę obrad. Przed wyjściem pokazał kilka różnych dokumentów, które miały potwierdzać jego aktywność w sprawie projektu S8 jeszcze w czasie, gdy był przewodniczącym sejmiku dolnośląskiego i już w czasie pełnienia mandatu parlamentarzysty. Przytoczył również fragmenty pism z lat 2006-2007 podpisanych przez ówczesnego ministra odpowiedzialnego za infrastrukturę w rządzie PiS, sugerując przy tym, że dopiero koalicja PO-PSL miała powziąć działania na rzecz budowy nowej drogi. Już pod nieobecność senatora i po części uchwałodawczej, starosta Roman Fester (PO) odniósł się do sprawy „S8”. Poinformował, że z ramienia Związku Powiatów Polskich będzie uczestniczył w rozmowach z rządem w dziedzinie infastruktury rządowej. Ma to umożliwić monitorowanie decyzji dotyczących „S8”. Wyraził też opinię, w myśl której modernizacja obecnej „ósemki” byłaby krokiem do przodu w rozwiązaniu problemów gospodarczych i społecznych Powiatu Ząbkowickiego. Członek Zarządu Ryszard Nowak (PSL) zaproponował, aby zorganizować w Ząbkowicach konferencję regionalną w sprawie drogi ekspresowej, na której powinni być obecni decydenci szczebla rządowego i reprezentanci wszystkich zainteresowanych tym projektem. Radna Agnieszka Tandereszczak wniosła, by do protokołu sesji dołączyć pismo wiceministra Zbigniewa Rynasiewicza z 22 stycznia br., w którym urzędnik ten wyklucza budowę S8 przed 2023 r. (o piśmie tym informowaliśmy w naszym portalu).
Jak już na wstępie napisaliśmy radni przyjęli informację o pracy Powiatowego Rzecznika Konsumentów za rok 2014 (Robert Sarna, który od marca będzie sekretarzem Gminy Ciepłowody). Zostali też zapoznani z danymi dotyczącymi funkcjonowania oświaty w Powiecie Ząbkowickim (Kinga Grabowa – kierownik Wydziału Promocji i Oświaty) oraz raportem o stanie środowiska i gospodarki wodnej na terenie powiatu (Mirosława Słowiak – kierownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa). Jedynie w dziedzinie oświaty pojawiły się m.in. pytania dotyczące losu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Juliana Lubienickiego w Kamieńcu Ząbkowickim, co było już przedmiotem publikacji w naszym portalu. Wyjaśnień udzielał wicestarosta Mariusz Szpilarewicz (PO), który przyznał, że punktem spornym są nieruchomości tej szkoły. Protokół wypracowany przez zespół wspólny Powiatu Ząbkowickiego i Gminy Kamieniec Ząbkowicki będzie analizowany przez Zarząd Powiatu i w najbliższym czasie kamieniecki samorząd otrzyma oficjalne stanowisko starostwa. Rada Powiatu podjęła także uchwałę w sprawie delegowania przez Radę Powiatu Ząbkowickiego radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Delegatami zostali radni: Marian Kozyra (PO) i Zdzisław Fleszar (PO).