Budowa Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego jest coraz bliżej. Miejsce, gdzie ma powstać, to nieruchomość o powierzchni prawie 22 hektarów na wrocławskich Żernikach o wartości przeszło 18,5 mln zł skarb państwa przekazał samorządowi Dolnego Śląska. Premier Mateusz Morawiecki wręczył w miniony piątek akt notarialny marszałkowi województwa Cezaremu Przybylskiemu. Wydarzenie to relacjonowaliśmy w naszym portalu.
Działka, na której powstanie nowy szpital zlokalizowana jest przy zbiegu ulicy Kosmonautów i Trasy Stabłowickiej na wrocławskich Żernikach. Taka lokalizacja zapewnia dobre skomunikowanie zarówno z miastem, jak i z całym województwem dolnośląskim dzięki możliwości dojazdu z trzech stron i bliskości autostrady A4 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Poza wyspecjalizowanym szpitalem powstaną w tym miejscu obszary zieleni i rekreacji dla pacjentów oraz parking na około 1800 pojazdów wraz z drogami dojazdowymi oraz obiekty techniczne. Projekt nowego szpitala onkologicznego w zakresie samej lokalizacji szpitala na działce, jak i rozplanowania jego funkcji, zakłada możliwość późniejszej rozbudowy wynikającej ze zmieniających się potrzeb.
Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, dzięki kadrze medycznej oraz nowoczesnemu wyposażeniu, stanie się ośrodkiem znanym nie tylko w regionie, ale i szerzej. Wszyscy chorujący na nowotwór walczą z czasem, a więc dobra diagnoza i właściwa terapia, a przede wszystkim dostępność do wyspecjalizowanej kadry medycznej, wyposażenie i leki. Rozpoczynając tę inwestycję, która potrwa kilka lat, wiemy, że zaczynamy jedno z najważniejszych przedsięwzięć w Polsce, wlewamy w serca Polaków – powiedział Mateusz Morawiecki.
Minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwrócił uwagę na ważny aspekt współpracy pomiędzy rządem a samorządem. Dla naszego regionu to jest sprawa zasadnicza. Dolnośląskie Centrum Onkologiczne było wpisane w porozumienie, jakie Prawo i Sprawiedliwość zawarło z Bezpartyjnymi Samorządowcami w województwie dolnośląskim. Realizacja tego zapisu potwierdza, że mimo różnic współpraca jest możliwa i wzmacnia cały region, a przede wszystkim służy jego mieszkańcom – podkreślił Michał Dworczyk.
Jesteśmy w trakcie procedury wyłaniania wykonawcy programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego szpitala. To dokument, dzięki któremu generalny wykonawca, którego wybierzemy w odrębnym postępowaniu, zyska precyzyjne informacje w zakresie projektu i samej budowy. Dziś staliśmy się właścicielem działki, na której powstanie szpital. To kluczowe dla całego procesu inwestycyjnego budowy szpitala – powiedział marszałek Cezary Przybylski.
Uroczystego podpisania aktu notarialnego dokonał dyrektor dolnośląskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Tomasz Krzeszowiec. KOWR był dotąd dysponentem nieruchomości. Już niebawem ruszy w tym miejscu budowa nowego szpitala onkologicznego. Powstanie nowego szpitala onkologicznego jest jednym z priorytetów inwestycyjnych dla Samorządu Województwa w obecnej kadencji. Działalność medyczna placówki będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia.
Decyzja o przekazaniu gruntów otwiera przed nami kolejny etap, jakim jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowania naszej inwestycji z budżetu Państwa. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie. Po przejęciu gruntu jesteśmy też gotowi do złożenia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
W stolicy Dolnego Śląska powstanie silny ośrodek onkologiczny, zapewniający z jednej strony kompleksową opiekę (diagnostykę, terapię i rehabilitację) pacjentom cierpiącym na schorzenia nowotworowe, z drugiej zaś rozwój działalności dydaktycznej oraz naukowo – badawczej. Zobacz nasze video.
-
Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, o którym informowaliśmy w naszym portalu, powstanie we Wrocławiu, znajdzie się tam ok. 700 łóżek, a koszt budowy (wraz z wyposażeniem) szacowany jest na około 700 mln zł. Powstanie blok operacyjny na 10 – 12 sal, w których rocznie przeprowadzanych będzie ok. 10 tys. zabiegów. DCO powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka. Docelowo przeniesione zostaną do nowego obiektu wszystkie oddziały, poradnie i pracownie Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.
Dariusz Nowakowski
Komentowane 2