W niedługim czasie ukaże się odsłona Polskiego Ładu dla Dolnego Śląska. Minister Michał Dworczyk ogłosił to podczas briefingu prasowego w Wałbrzychu. Była też wiadomość o kolejnym opóźnieniu w dostawach szczepionki jednego z producentów, zwiastun nowego planu promocji szczepień oraz informacja o planowanym na dzisiaj we Wrocławiu spotkaniu z udziałem premiera w sprawie reakcji na postanowienie TSUE dotyczące kopani w Turowie.

Głównym wątkiem wystąpienia Michała Dworczyka, który jest posłem okręgu wałbrzyskiego, był Dolnośląski Ład. Tak się nazywa zbiór rozwiązań, dzięki któremu całe województwo ma pod względem społecznym i gospodarczym nabrać nowego tempa rozwoju po wyjściu z kryzysu pandemicznego. Polityk Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że „Polski Ład” ma zbliżyć gospodarkę do poziomu europejskiej czołówki pod względem poziomu życia wszystkich Polaków. Opracowywany jest regionalny dokument, w którym opisana zostanie strategia Polskiego Ładu w województwie dolnośląskim – zapowiedział minister Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że dzisiaj we Wrocławiu odbędzie się robocze spotkanie dotyczące kryzysu po ogłoszonym w piątek postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nakazującym wyłączenie działalności wydobywczej w kopalni węgla brunatnego w Turowie. Na ten temat informowaliśmy w naszym portalu. Dzisiejsza narada, jaka odbędzie się pod kierownictwem szefa rządu Mateusza Morawieckiego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim ma na celu wypracowanie harmonogramu najbliższych reakcji strony polskiej w sporze, jaki jest toczony na forum TSUE. W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele wszelkich instytucji, które mają merytoryczny udział w ocenie skutków postanowienia wydanego jednoosobowo przez wiceprzewodniczącą TSUE – zakomunikował minister Michał Dworczyk.

W kontekście realizacji narodowego programu szczepień, poinformował, że firma Astra Zeneca nie dostarczy planowanej na ten tydzień dla Polski ilości 800 tys. dawek szczepionki. Prosząc o zrozumienie wobec możliwej konieczności zmian terminów szczepień w pierwszej i drugiej dawce, pełnomocnik rządu zapowiedział na jutro ogłoszenie nowych form działań zachęcających do szczepienia się skierowanych między innymi do samorządów i osób młodszych.

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska oraz wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, w kontekście „Dolnośląskiego Ładu”, wyrazili przekonanie, że dzięki ostatecznemu zatwierdzeniu Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej na poziomie wszystkich państw członkowskich, będzie można wdrażać projekty zapisane w Krajowym Planie Odbudowy. Dotyczy to między innymi projektów związanych z ochroną środowiska dla subregionu sudeckiego, które już sygnalizowaliśmy w naszym portalu.

Wspomniany dokument regionalny ma – według zapewnień obu polityków Prawa i Sprawiedliwości – przełożyć ogólnopolskie zapisy na wykaz konkretnych projektów, jakie będą realizowane w latach 2021 – 2027 w województwie dolnośląskim. Mieszkańcy często zadają nam pytanie, co właściwie będzie można zrealizować w regionie dzięki miliardom złotych z funduszy zewnętrznych i jaki będzie to miało wpływ na życie codzienne? Pokażemy to na konkretnych projektach i planowanych już teraz przez nas inwestycjach – zapewniał wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.

Podczas serii pytań minister Michał Dworczyk odniósł się głownie to kwestii organizacji szczepień i zwrócił uwagę na wysoki poziom zaangażowania samorządów, w tym Wałbrzycha, w tym zakresie. Zapowiedział, że jeśli chodzi o program „Polski Ład” planowane są liczne konsultacje, także z samorządami, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania w zapisach ustaw wdrażających poszczególne elementy planu.

Zapytany o wczorajszy incydent w Mińsku, stwierdził, że doszło do niedopuszczalnego aktu terroru państwowego i potwierdził, że premier Mateusz Morawiecki jest w tej sprawie aktywny od pierwszych chwil, gdy pojawiła się informacja o zmuszeniu samolotu cywilnego do lądowania w Białorusi i zatrzymaniu osób związanych z opozycją białoruską.

1 Komentarze

  1. […] Samorządowcy subregionu wałbrzyskiego spotkali się wczoraj, a tematem rozmów był Dolnośląski Ład, czyli regionalny plan realizacji Polskiego Ładu. Tworzenie tego dokumentu zapowiedział kilka dni temu minister Michał Dworczyk podczas poniedziałkowego briefingu w Wałbrzychu relacjonowanego w naszym portalu.  […]

Zostaw swój komentarz