Dzisiaj lepiej znam sytuację gospodarczą, ekonomiczną, polityczną naszej gminy i kraju, ale najtrudniej jest umieć ją przewidzieć na następne lata. Do wszystkich swoich decyzji podchodzę zawsze odpowiedzialnie mając na uwadze dobro, bezpieczeństwo i jej ewentualne skutki nie tylko dziś, ale również w następnych latach.
Rozmówczynią portalu ZĄBKOWICE4YOU.PL
jest Bernadeta Chodasewicz
– wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki
Cztery lata temu została Pani radną Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Uczestniczyła Pani przez ten czas w podejmowaniu najważniejszych decyzji. Które z nich były najtrudniejsze?
W 2012 roku miała miejsce aktualizacja bardzo ważnego dokumentu, czyli Strategii rozwoju Gminy Kamieniec Ząbkowicki. który wyznacza kierunki rozwoju gminy w następnych latach, w dalszej perspektywie czasu. Zaznaczyć chcę, że wymieniony dokument jest też warunkiem koniecznym do korzystania z różnych dofinansowań pozabudżetowych z kraju i UE. Dlatego też moja praca i decyzja w tym zakresie wywoływały u mnie mocniejsze emocje niż zwykle.
Z perspektywy czasu tych emocji jest mniej?
Dzisiaj lepiej znam sytuację gospodarczą, ekonomiczną, polityczną naszej gminy i kraju, ale najtrudniej jest umieć ją przewidzieć na następne lata. Do wszystkich swoich decyzji podchodzę zawsze odpowiedzialnie mając na uwadze dobro, bezpieczeństwo i jej ewentualne skutki nie tylko dziś, ale również w następnych latach.
Mieszkańcy z pewnością chcieliby rozwiązywania wszystkich ich problemów w szybkim czasie. Nie zawsze jest to możliwe, a zatem które sprawy uważała Pani w mijającej kadencji za najpilniejsze?
Bardzo ważną sprawą dla mnie jest budowa gminnej sieci kanalizacji sanitarnej, która rozpoczęła się przynajmniej 4 lata temu. Inwestycyjne koszty budowy kanalizacji wymagają dużych środków finansowych, dlatego też zostały podzielone na etapy. Niezmiernie ważnym dla mnie jest etap V budowy sieci kanalizacji, ponieważ obejmuje ulice znajdujące się w okręgu wyborczym, który reprezentuję, a mianowicie ulice: Paczkowska, Złotostocka, Pl. Kościelny, Kościelna, Młyńska, Lipowa, Krzyżowa, Ząbkowicka, Kłodzka, Wąska i Wileńska. Dotychczas zrealizowano etap na Błoniach, przy stadionie sportowym, na ulicy Młyńskiej i Kościelnej. W lipcu tego roku został ogłoszony przetarg na kolejny etap obejmujący ul. Złotostocką i część ulicy Ząbkowickiej. Jednak najgorzej sytuacja przedstawia się na ulicy Krzyżowej, Kłodzkiej, Wąskiej i Wileńskiej. Są one najbardziej oddalone od głównej nitki sieci kanalizacji sanitarnej dlatego realizacja tego etapu może nastąpić za 4 – 6 lat.
Inwestycje muszą się tak rozciągać w czasie?
Uważam, że jest to zbyt długo, dlatego po rozmowach z panem wójtem pojawił się pewien pomysł, który mógłby rozwiązać poważny problem ścieków w tym obszarze dużo szybciej. Bardzo na to liczę, i to jest w mojej ocenie sprawa najpilniejsza.
Co – Pani zdaniem – jest sukcesem mijającej kadencji kamienieckiego samorządu i co zostało do zrobienia w następnych latach?
Ogromnym wysiłkiem i staraniem udało się utworzyć na terenie naszej gminy Centrum Integracji Społecznej. Zakład ten pozwolił na aktywizację ponad 120 osób, które często nie miały pomysłu na poprawę swojego życia, nie wierzących w swoje umiejętności i możliwości. Po roku funkcjonowania CIS jest dobrze rozpoznawalny przez mieszkańców, i wielu korzysta z oferowanych przez zakład usług. Jest to duży sukces mijającej kadencji kamienickiego samorządu, który spowodował również zmniejszenie bezrobocia na terenie naszej gminy.
A co ponadto? Nie wszyscy żyją problemem bezrobocia…
Patrząc przez pryzmat mijających czterech lat długo mogę wymieniać zadania, które zostały zrealizowane na terenie naszej gminy, ale oczywiście zawsze jest jeszcze więcej do zrobienia. Wymienić chociażby mogę problem związany z remontem budynków Wspólnot Mieszkaniowych. Większość budynków należących do Gminy ma nowe poszycia dachowe, świeże elewacje. Wspólnoty Mieszkaniowe często nie mają środków na koncie funduszu remontowego na przeprowadzenie kompleksowych remontów. Pojawia się jednak nadzieja zmiany tej sytuacji poprzez dofinansowanie dla Wspólnot ze środków zewnętrznych w latach 2014 – 2020. Nowy samorząd musi znać te możliwości i chcieć je zastosować.
W czym upatruje Pani najważniejszej szansy na rozwój Gminy?
Gmina Kamieniec Ząbkowicki ze względu na swoje położenie jest idealnym miejscem dla rozwoju turystyki na jej terenie. Oczywiście na pierwszym miejscu muszę wymienić szansę związaną z piękną rezydencją Marianny Orańskiej. Turyści już bardzo chętnie do niej przyjeżdżają, ale musimy umieć zatrzymać ich na dłużej. Niezbędna jest do tego kompleksowa infrastruktura turystyczna, której nie posiadamy. Samorząd Kamieńca Ząbkowickiego powinien stworzyć właściwe warunki formalno – prawne, aby przede wszystkim nasi mieszkańcy chcieli inwestować swoje pieniądze w rozwój bazy turystycznej. Wartością dodaną do tego są podejmowane dzisiaj działania zmierzające do utworzenia Parku Kulturowego, który poprzez swoje walory zwiększy liczbę turystów, zapewni miejsca pracy i przyczyni się do znaczących korzyści w ekonomicznym rozwoju gminy.
A w czym widzi Pani najpoważniejsze jej zagrożenie?
Mówiąc o zagrożeniach dla gminy uważam, że należy się ich dopatrywać w kryzysie demograficznym naszego kraju. Zmniejszająca się od lat liczba urodzeń przy masowej migracji powoduje dramatyczne starzenie się społeczeństwa. W naszej gminie odnotowano w 2013 roku 76 urodzeń i aż 108 zgonów. Mniejsza ilość podatników płacących podatki przy większej ilości emerytów może otworzyć kwestię wyższego opodatkowania tej niewystarczającej liczby osób pozostającej na rynku do pracy. Od kilku lat Państwo powierza samorządom terytorialnym coraz nowsze zadania do realizacji, które finansowane są z budżetu miasta, gminy. Przy stale pogarszającej się sytuacji demograficznej, również naszej gminy może nadejść czas, że samorząd nie będzie mógł sprostać tym zadaniom, i obserwowany dzisiaj rozwój może się gwałtownie załamać.
Jak w Kamieńcu układa się współpraca Rady Gminy z wójtem?
Uważam, że współpraca Rady Gminy z wójtem układa się bardzo dobrze. Wójt Marcin Czerniec i radni mają różne spojrzenia, czasem odmienne zdania na omawiane sprawy, ale wielu radnych pamięta, że najważniejsze jest wspólne dobro. Najlepszym dowodem na to, co mówię, jest jednomyślne głosowanie Rady Gminy nad udzieleniem absolutorium wójtowi, co w niektórych gminach naszego powiatu nie było tak oczywiste.
Kamieniec Ząbkowicki i okoliczne miejscowości przez wiele lat uchodziły za gminę rolniczą. Teraz, w związku z renowacją Pałacu Marianny Orańskiej, wielu osobom Kamieniec kojarzy się z turystyką. Uważa Pani, że ten kierunek powinien być podtrzymywany w następnych latach?
Z chwilą wygaśnięcia 24-letniej dzierżawy i zakończenia 2-letniego procesu ustaleń formalno – prawnych dotyczących pałacu Marianny Orańskiej, Kamieniec Ząbkowicki został dostrzeżony w zupełnie innym świetle. Udostępnienie pałacu do zwiedzania spowodowało, że Gmina Kamieniec Ząbkowicki jest rozpoznawalna w całym kraju. Przez pierwszy rok dochody ze sprzedaży biletów wstępu przekroczyła 500 tys. zł., odwiedziło nas 25 tys. turystów. Świadczy to o tym, że decyzja dotycząca dalszych losów pałacu była najlepsza z możliwych. I trzeba spojrzeć na to w perspektywie kontynuacji tych działań w najbliższych latach. Dzisiaj nie mamy rozwiniętej bazy turystycznej, i tutaj widzę szansę dla przedsiębiorczych mieszkańców naszej gminy, którzy otworzą restauracje i hotele już dzisiaj poszukiwane przez odwiedzających nas turystów.
Inwestycje w infrastrukturę są zawsze ważnym celem każdego samorządu, ale nie mniej ważne są kwestie natury społecznej. Edukacja, zdrowie, bezpieczeństwo, kultura – którą z tych dziedzin traktuje Pani jako najważniejszą dla społeczeństwa Gminy Kamieniec Ząbkowicki?
Każdy wymieniony tu obszar jest równie ważnym dla mieszkańców naszej gminy. W zależności od tego w jakim przedziale wiekowym się znajdujemy, w jakiej sytuacji takie mamy oczekiwania i preferencje. W mijającej kadencji bardzo dużo zostało zrobione w kwestii społecznej. Przeprowadzono m.in.: remonty szkół i przedszkoli – placówki te zostały doposażone. Remonty i budowa jednostek OSP to także wyposażenie w samochody, profesjonalny sprzęt ratowniczy medyczny i techniczny. Budowa dwóch świetlic środowiskowych i kompleksowe remonty pozostałych oraz ich wyposażenie. Budowa placów zabaw. Realizacja dwóch zdrowotnych programów profilaktycznych. Na wszystkie te działania pozwala trwająca stabilizacja finansowa gminy. Dzięki dobrze prowadzonej przez wójta gospodarki finansowej gminy posiadam ogromny komfort psychiczny przy podejmowaniu decyzji. Nie muszę wybierać czy ważniejszy jest remont szkoły, czy zakup profesjonalnego sprzętu ratowniczego. Jest to tym bardziej ważne, że w następnych latach jest jeszcze dużo do zrobienia mając na względzie zrównoważony rozwój społeczno – gospodarczy Gminy Kamieniec Ząbkowicki.
Rozmawiał: Krzysztof Kotowicz