Co robi przysłowiowy Kowalski, gdy czas oczekiwania do lekarza POZ jest zbyt długi?
Z najnowszego badania opinii „Telemedycyna oczami Polaków” zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl wynika, że w tej sytuacji 44% Polaków umawia się na prywatną wizytę do lekarza, a 42% decyduje się na konsultację telemedyczną. Niestety aż 32% rodaków wybiera w tej sytuacji samoleczenie i oczekiwanie aż „przyjdzie termin ich wizyty”, a blisko 30% chce jechać na SOR lub skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Z usług telemedycznych skorzystało już 83% Polaków. Współczesna telemedycyna kojarzy się rodakom przede wszystkim z konsultacją medyczną przez internet i telefon (tak odpowiedziało 71,3% badanych), możliwością otrzymania e-recepty lub e-zwolnienia (63%), z szybkim kontaktem z lekarzem, wtedy gdy jest taka potrzeba (50%), z ratunkiem w sytuacji awaryjnej, gdy termin oczekiwania na wizytę stacjonarną jest zbyt długi (37,7%), z możliwością konsultacji telemedycznej z każdego miejsca na świecie (39,8%), ale też z dużo niższymi kosztami niż w przypadku stacjonarnej wizyty prywatnej (22,4%).
Co powinno być najważniejsze w lekarzu? Przede wszystkim jego dostępność, a z tym bywa ciężko zarówno w przypadku lekarzy przyjmujących prywatnie, jak i w ramach POZ. Brak dostępności medyków, wykluczenie komunikacyjne pacjentów oraz wysokie koszty wizyt powodują, że Polacy wybierają konsultacje telemedyczne. Czy telemedycyna jest więc zagrożeniem dla stacjonarnych wizyt lekarskich? Nie, choć jak wynika z naszego badania, w sytuacjach awaryjnych tyle samo osób decyduje się na wizytę prywatną, co na konsultację telemedyczną. Moim zdaniem oba te obszary powinny się uzupełniać. Są przecież sytuacje, które wymagają leczenia w placówce stacjonarnej, a są takie dla których telemedycyna będzie najlepszym rozwiązaniem, chociażby w przypadku kontynuacji leczenia lub przepisania leków przyjmowanych długofalowo – mówi prezes Ececept Paweł Białas.
Co piąty Polak nie jest zadowolony ze swojego lekarza POZ, a co drugi nie jest zadowolony z państwowej opieki zdrowotnej. Polacy zapytani o to, ile czasu czekają do swojego lekarza POZ odpowiadali, że jeden dzień (35,7%), dwa-trzy dni (36%), a nawet tydzień (12%). Na wizytę do lekarza specjalisty (np. neurologa, urologa czy reumatologa) czekali kilka miesięcy (44,3%), kilka tygodni (25,9%), niektórzy ponad rok (8,9%).
Z badania opinii „Telemedycyna oczami Polaków” wynika też, że co drugi rodak odczuwa strach w sytuacji, gdy potrzebuje konsultacji lekarskiej, a termin wizyty stacjonarnej jest odległy. Polacy boją się, że ich stan zdrowia pogorszy się, gdy „będą czekać w kolejce”. Telemedycyna przychodzi w takich sytuacjach na ratunek. A na dodatek jest tańsza niż niejedna wizyta stacjonarna.
- Badanie opinii „Telemedycyna oczami Polaków” zrealizowane przez SW Research na zlecenie Erecept.pl w maju 2023 roku. W niektórych pytaniach ankietowani mieli możliwość wielokrotnego wyboru, więc suma odpowiedzi jest większa niż 100%. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 18+. N=1000.
Poprzez: PAP MediaRoom / Erecept.pl