Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
-8 °c
Wałbrzych
-7 ° pon.
-4 ° wt.
-2 ° śr.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Ząbkowice Śląskie Kamieniec Ząbkowicki GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Chcesz założyć organizację pozarządową. Co wybrać – stowarzyszenie czy fundację?

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
9 lutego 2017
w GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI
0

Osoby, które chcą rozpocząć swoją działalność społeczną i prowadzić organizację pozarządową, często się zastanawiają, którą formę najlepiej wybrać. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze. Podejmując decyzję czy założyć stowarzyszenie, czy fundację warto wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze intencje i motywy, a także potrzeby oraz zasoby jakimi już dysponujemy. Ale na początek dobrze jest zapoznać się z charakterystyką poszczególnych form oraz jakie są podobieństwa i różnice między nimi.

Co to są organizacje pozarządowe?

Stowarzyszenia i fundacje to najbardziej typowe i najliczniejsze formy prawne, w jakich zakładane są i działają organizacje pozarządowe. Oprócz nich, występują również kluby sportowe, koła rolnicze i koła gospodyń wiejskich, nieformalne grupy, organizacje kościelne. Do sektora organizacji pozarządowych zalicza się także partie polityczne, związki zawodowe, organizacje pracodawców, samorządy zawodowe (nie mogą one jednak uzyskiwać statusu organizacji pożytku publicznego oraz pozyskiwać dotacji).

Definicja organizacji pozarządowej została określona w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r., z późn. zmianami. Definicja ta podaje, że „organizacjami pozarządowymi są: 1. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, 2. niedziałające w celu osiągnięcia zysku – osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust.4” (art. 3 ust.2).

Stowarzyszenia

Stowarzyszenie to grupa osób, które mają wspólne zainteresowania lub wspólny cel. Razem chcą rozwijać swoje zainteresowania lub osiągnąć wyznaczony sobie cel. Motorem działania stowarzyszenia są ludzie (członkowie). Często jest to grupa przyjaciół, którzy postanowili „coś” razem zrobić, bądź też osoby, którym „coś” przeszkadza i chcą to zmienić (np. wesprzeć osoby niepełnosprawne czy pomóc bezdomnym zwierzętom z okolic). Na początku można prowadzić działalność społeczną jako grupa nieformalna. Wyróżniamy stowarzyszenia zwykłe oraz stowarzyszenia rejestrowe.

Stowarzyszenie zwykłe

Stowarzyszenie zwykłe to uproszczona forma stowarzyszenia. Dzięki prostym zasadom tworzenia i rejestracji wydaje się kuszącą alternatywą dla tych, którzy obawiają się skomplikowanych wymogów, jakie stosuje się wobec stowarzyszeń rejestrowych.

Aby powstało stowarzyszenie, zwykłe potrzeba minimum 3 osób, które uchwalają regulamin działania i wybiorą spośród siebie przedstawiciela lub zarząd. Następnie składają wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych wraz z załącznikami do właściwego wydziału w starostwie powiatowym (może to być wydział spraw obywatelskich albo wydział spraw społecznych, w zależności od organizacji pracy urzędu). Jeśli starosta nie ma uwag i zastrzeżeń wobec celu powstania stowarzyszenia ani wobec złożonych dokumentów, wpisuje stowarzyszenie zwykłe do ewidencji. Ma na to 7 dni od terminu wpłynięcia dokumentów (art. 40a ust. 2). Stowarzyszenie zwykłe nie ma osobowości prawnej jest tzw. „ułomną osobą prawną”. Może zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Źródła finansowania to m.in. składki członkowskie czy dotacje, ale nie może prowadzić działalności ekonomicznej (odpłatnej albo gospodarczej). Ma też sporo obowiązków. . Musi mieć numery NIP i REGON, tak jak każdy inny podmiot, oraz powinno prowadzić pełną księgowość, a co za tym idzie, sprawozdawać się corocznie do Urzędu Skarbowego (tj. sporządzać i wysyłać sprawozdania finansowe). Działanie stowarzyszeń zwykłych reguluje ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.

Stowarzyszenie rejestrowe

Stowarzyszenie zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jedna z najczęstszych form prowadzenia działalności społecznej w Polsce.

O tym, jaką formę stowarzyszenia wybrać  – decydują założyciele stowarzyszenia, biorąc pod uwagę przede wszystkim to, czym i jak chcą się zajmować.

Stowarzyszenie zarejestrowane w KRS powołuje co najmniej 7 osób, które uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają zarząd lub komitet założycielski (art. 9).

Fundacja

Fundacja jest organizacją pozarządową powoływaną dla celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, wyposażoną w majątek przeznaczony na realizację tych celów, ustanawianą przez fundatora w oświadczeniu woli złożonym przed notariuszem (lub w testamencie), uzyskująca osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Istotą fundacji jest zatem istnienie majątku przeznaczonego przez fundatora na publicznie użyteczny cel. Opiekę nad majątkiem oraz odpowiedzialność za realizację celów przejmuje, po zarejestrowaniu fundacji, zarząd.

Stowarzyszenie a fundacja

Modelowo te dwie formy prawne różnią się w sposób zasadniczy, choć w praktyce ich działalność może być zbliżona. Poniżej porównanie stowarzyszenia rejestrowego i fundacji – pokazane są zarówno różnice, jak i podobieństwa pomiędzy nimi.

1) Sposób powstania (Założyciele i członkowie):

  • Stowarzyszenie: minimum 7 założycieli (osoby fizyczne):

– obywatele polscy (cudzoziemcy na wyjątkowych zasadach);

– osoby mające pełną zdolność do pełnienia czynności prawnych;

– osoba prawna – jedynie jako członek wspierający, nie ma prawa głosu na posiedzeniach organów stowarzyszenia.

– występuje pojęcie „członkostwa”

  • Fundacja: fundator/założyciel – jeden lub wielu (osoby prawne lub osoby fizyczne):

– nie ma znaczenie obywatelstwo, ani miejsce zamieszkania;

– nie można zostać członkiem fundacji – można być jej pracownikiem, wolontariuszem lub zasiadać w jej władzach.

2) Cele działania:

  • Stowarzyszenie: możliwy jest każdy cel zgodny z prawem; cel niezarobkowy; możliwość realizacji celów specyficznych dla danego stowarzyszenia (np. wspieranie własnych członków); cele mogą być nierealne.
  • Fundacja: cel powinien być zgodny z prawem, społecznie lub gospodarczo użyteczny; cel niezarobkowy; cel nie może być nierealny i nie może polegać na wspieraniu członków władz.

3) Formy działań:

  • Stowarzyszenie: możliwość prowadzenia nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego; działania mogą być adresowane do członków organizacji, do osób spoza organizacji, członków organizacji i osób spoza organizacji.
  • Fundacja: możliwość prowadzenia nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego; działania powinny być adresowane do osób spoza organizacji

4) Zarządzanie:

  • Stowarzyszenie: jest zarządzane w sposób demokratyczny, najważniejsze decyzje podejmują wszyscy członkowie (walne zebranie członków). Zarząd wykonuje wolę walnego zebrania, a także odpowiada przed nim za swoje działania, jest także kontrolowany przez organ kontroli wewnętrznej (obowiązkowy), np. komisję rewizyjną. obowiązkowe organy to: walne zebranie członków, komisja rewizyjna, zarząd. Może zatrudniać pracowników oraz mieć wolontariuszy.
  • Fundacja: wszystkie najważniejsze decyzje podejmuje zarząd fundacji, który jest organem obowiązkowym. Nieobowiązkowo można ustanowić organ kontroli wewnętrznej (np. rada fundacji, rada nadzorcza, komisja rewizyjna). Fundator. Fundatorzy nie mają żadnych szczególnych uprawnień, oprócz tych, które zostały przyznane w statucie. Może zatrudniać pracowników oraz mieć wolontariuszy.

5) Majątek i źródła finansowania:

  • Stowarzyszenie: na etapie tworzenia nie jest potrzebny majątek (to ludzie stanowią „kapitał”); Źródła finansowania: – składki członkowskie, dotacje, grany, subwencje, darowizny, zbiórki publiczne, własna działalność zarobkowa (odpłatna działalność pożytku publicznego, działalność gospodarcza).
  • Fundacja: podstawą działania fundacji jest majątek, w który fundację wyposaża fundator – tzw. fundusz założycielski ustanowiony przez fundatora, mogą to być zarówno pieniądze jak i ruchomości oraz nieruchomości (odrębny fundusz w wysokości min.1000 zł na działalność gospodarczą). Źródła finansowania: – fundusz założycielski, dotacje, grany, subwencje, darowizny, zbiórki publiczne, własna działalność zarobkowa (odpłatna działalność pożytku publicznego, działalność gospodarcza).

6) Księgowość:

  • Stowarzyszenie: księgi rachunkowe; konieczność rachunkowego wyodrębnienia działalności nieodpłatnej i odpłatnej pożytku publicznego oraz działalności gospodarczej.
  • Fundacja: księgi rachunkowe; konieczność rachunkowego wyodrębnienia działalności nieodpłatnej i odpłatnej pożytku publicznego oraz działalności gospodarczej.

7) Podatki, ulgi i zwolnienia:

  • Stowarzyszenie: obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób prawnych; możliwość korzystania ze zwolnienia w przypadku realizacji celów, wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
  • Fundacja: obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób prawnych; możliwość korzystania ze zwolnienia w przypadku realizacji celów, wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

8) Sprawozdawczość, kontrola:

  • Stowarzyszenie: organem kontroli zewnętrznej i nadzoru jest starosta powiatu, na terenie którego mieści się siedziba stowarzyszenia; brak corocznych obowiązków sprawozdawczych z prowadzonej działalności statutowej(sprawozdanie merytoryczne); coroczny obowiązek sprawozdawczy wobec urzędu skarbowego (sprawozdanie finansowe).
  • Fundacja: organem kontroli zewnętrznej i nadzoru są: minister właściwy do spraw ds. fundacji (wskazany w statucie przez fundatora), starosta powiatu, na terenie którego mieści się siedziba fundacji; coroczny obowiązek sprawozdawczy z prowadzonej działalności wobec ministra wskazanego przez fundatora jako organ nadzoru (sprawozdanie merytoryczne); coroczny obowiązek sprawozdawczy wobec urzędu skarbowego (sprawozdanie finansowe).

9) Status organizacji pożytku publicznego (opp):

  • Stowarzyszenie: może starać się o uzyskanie statusu opp i zostać organizacją pożytku publicznego zgodnie z wymogami określonymi w ustawie o pożytku.
  • Fundacja: może starać się o uzyskanie statusu opp i zostać organizacją pożytku publicznego zgodnie z wymogami określonymi w ustawie o pożytku.

10) Akty prawne:

  • Stowarzyszenie: ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 Prawo o stowarzyszeniach; ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  • Fundacja: ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 o fundacjach; ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Opracowała: Karolina Furmańska - doradca dla organizacji pozarządowych
Tagi: organizacje pozarządowe
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Charytatywny nocny maraton piłki siatkowej

Następny wpis

Wielki finał ząbkowickiego futsalu

Następny wpis

Wielki finał ząbkowickiego futsalu

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Wszystko co w cywilizacji kochamy

„Wszystko, co w cywilizacji kochamy, jest produktem ludzkiej inteligencji” – „sztuczna inteligencja” to utopia czy dystopia?

26 listopada 2023
Przyszłość i wyzwania stojące przed Kościołem

„Przyszłość i wyzwania stojące przed Kościołem” – biskup Marek Mendyk zwołał pierwszy synod diecezji świdnickiej

29 listopada 2023

Wolność

12 lipca 2020

Brico Marche

3 grudnia 2013

Górnicza delegacja w Katowicach, dzień księżyca i dziennikarskie odwiedziny – w Starej Kopalni dzieje się

1
Gigantyczny transfer z Piotrem Zielińskim

Gigantyczny transfer z Piotrem Zielińskim? – głośno o tym w sieci

1
Program zachowania płodności

Program zachowania płodności u pacjentek leczonych onkologicznie – od dzisiaj jest realizowany na Dolnym Śląsku

1
Frankenstein w kinie niemym

„Frankenstein” w kinie niemym z muzyką na żywo – zaprasza Ziębicka Orkiestra Mandolinistów [VIDEO]

1
Przy jednym stole

Przy jednym stole – „Kolacja na cztery ręce”

2 grudnia 2023
Świat kipi miłością i przemocą

Świat kipi miłością i przemocą – „Bracia Karamazow”

2 grudnia 2023
Wielkie francuskie gwiazdy

Wielkie francuskie gwiazdy – „Pierwiastek z miłości”

2 grudnia 2023
Folk rock i blues

Folk, rock i blues – „Asaf Avidan – Ichnology”

2 grudnia 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Przy jednym stole
Wałbrzych

Przy jednym stole – „Kolacja na cztery ręce”

2 grudnia 2023
Świat kipi miłością i przemocą
Aktualności

Świat kipi miłością i przemocą – „Bracia Karamazow”

2 grudnia 2023
Wielkie francuskie gwiazdy
Jelenia Góra

Wielkie francuskie gwiazdy – „Pierwiastek z miłości”

2 grudnia 2023
Folk rock i blues
Aktualności

Folk, rock i blues – „Asaf Avidan – Ichnology”

2 grudnia 2023
Muzyka zadumy i oczekiwania
Świdnica

Muzyka zadumy i oczekiwania – XIII Koncerty Adwentowe

2 grudnia 2023
Nieznane dotąd muzyczne zakątki
Aktualności

Nieznane dotąd muzyczne zakątki – „Pixar In Concert”

2 grudnia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Piotr Zieliński gra we Włoszech od 2011 r., gdy Piotr Zieliński gra we Włoszech od 2011 r., gdy zaczął grę w klubie Udinese Calcio za około 100 tys. euro z Zagłębia Lubin. Łącznie zagrał 19 meczów, w których zanotował dwie asysty. W latach 2014 – 2016 był wypożyczony do Empoli, dla którego strzelił pięć goli i zanotował siedem asyst w 66 spotkaniach. Od lata 2016 r. Zieliński jest zawodnikiem Napoli, które zapłaciło za jego grę 16 mln euro. Zagrał tu niemal 350 meczów i wpisał do portfolio 50 goli i 46 asyst. Poprzedni sezon Napoli zakończyło z mistrzostwem Włoch 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/napiecie-rosnie-wokol-pilkarza-po-raz-drugi-w-tym-roku-piotr-zielinski-zmieni-barwy-klubowe/
#sport #piłkanożna #piotrzielinski #piotrzieliński #piłkarz
Wybudowana z początkiem XIX wieku wieża, która Wybudowana z początkiem XIX wieku wieża, która najpierw była obiektem zamieszkanym, a potem uległa zawaleniu, znów będzie zdobić panoramę Wzgórz Włodzickich. Chodzi o odtworzenie romantycznej ruiny w Bożkowie.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/romantyczna-wieza-na-wzgorzu-grodziszcze-znow-bedzie-zdobic-panorame-bozkowa/
#wieża #romantycznawieża #bożków #zabytek #zabytekarchitektury #rewitalizacja #grodziszcze #wzgorzawlodzickie #gminanowaruda #turystyka #krajobraz
Łączna długość powstającej drogi to prawie 1 Łączna długość powstającej drogi to prawie 12 km, a wartość całego projektu to ponad 174 mln zł, z czego przeszło 135 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Dzisiaj otwarto drugi odcinek obwodnicy Dzierżoniowa, od dwóch lat czynny jest odcinek pierwszy, a budowa trzeciego ruszy wiosną 2024 r. Nowa droga jest potrzebna mieszkańcom miasta i podróżującym.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/3-kilometry-nowej-drogi-drugi-etap-budowy-obwodnicy-dzierzoniowa-zakonczony/ 
#obwodnica #obwodnicadzierzoniowa #drogawojewódzka382 #szlaksudecki #dzierżoniów #samorząd #dolnyśląsk #inwestycja
Ocalałe elementy mostu w Łażanach znajdą się Ocalałe elementy mostu w Łażanach znajdą się w rejestrze zabytków. To efekt współdziałania samorządu Żarowa z Politechniką Opolską. Części konstrukcji będą eksponowane jako jeden ze śladów architektonicznej przeszłości gminy.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/pozostalosci-mostu-w-lazanach-beda-eksponowane-wczesniej-trafia-do-rejestru-zabytkow/
#most #mostłażany #zabytek #zabytekarchitektury #łażany #gminażarów #politechnikaopolska
Gdy nie spodziewasz się czegokolwiek lub spodziew Gdy nie spodziewasz się czegokolwiek lub spodziewasz się czegoś, zaskoczenie z powodu tego, że przytrafia się coś zupełnie innego, jest nieuniknione. W zasadzie to jest przecież opis każdego dnia. Zdarza się jednak, że niespodziewane zdarzenia obracają tę codzienność w wyjątkowość.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/historia-i-spoleczenstwa-nie-pelzaja-przed-nami-koniec-czy-poczatek/ 
#ryzyko #zaskoczenie #planowanie #czarnyłabędź #nassimtaleb #bliżejsłowa #dobraksiążka
Dolnośląska Organizacja Turystyczna pracuje nad Dolnośląska Organizacja Turystyczna pracuje nad strategią rozwoju turystyki rowerowej w regionie. Częścią tych działań było kompleksowe Badanie Turystyki Rowerowej na Dolnym Śląsku na grupie 1368 aktywnych turystów rowerowych. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/rowerowy-region-dolny-slask-ciekawe-wynik-badan/
#rower #trasyrowerowe #trasyrowerowedolnyśląsk #turystyka #turystykarowerowa #dolnyśląsk
Przy jednym stole

Przy jednym stole – „Kolacja na cztery ręce”

2 grudnia 2023
Świat kipi miłością i przemocą

Świat kipi miłością i przemocą – „Bracia Karamazow”

2 grudnia 2023
Wielkie francuskie gwiazdy

Wielkie francuskie gwiazdy – „Pierwiastek z miłości”

2 grudnia 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT