50 tysięcy złotych z własnego budżetu wydał samorząd Świebodzic na uruchomienie sali sensoryczno-rewalidacyjnej. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w dydaktyce integracyjnej.

Sala, zlokalizowana w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Nauczycieli Tajnego Nauczania, wyposażona jest w wiele pomocy dydaktycznych. Jedną z nich jest tzw. „Magiczna Ściana”. Ta wielofunkcyjna tablica multimedialna nie tylko spełnia funkcje edukacyjne, ale i dostarcza różnorodnej rozrywki. Wykorzystywana może być podczas zajęć z uczniami posiadającymi orzeczenia o kształceniu specjalnym. Dzięki możliwościom technicznym i technologicznym magiczna ściana w innowacyjny wspomaga rozwój ważnych umiejętności i stymulowania funkcji wzrokowych, słuchowych, koordynacji ruchowej. Ułatwia również nauczycielom prowadzenie w atrakcyjny sposób nauki przedmiotów szkolnych.

„Magiczną Ścianę” można obsługiwać za pomocą pisaka interaktywnego, który umożliwia rysowanie, sterowanie grami i obsługę dowolnych aplikacji. przy jego pomocy można obsługiwać przeglądarkę internetową, odtwarzać materiały audio lub wideo, korzystać z programu graficznego czy kursów językowych. W skład dostarczonego oprogramowania wchodzą; oprogramowanie do nauki programowania, zestaw 4 gier logicznych, zestaw 20 quizów edukacyjnych, zestaw 17 gier zręcznościowych, zestaw 5 sportowych.

W świebodzickiej sali znalazł się jeszcze „Magiczny Dywan”. To interaktywna pomoc dydaktyczna przeznaczona do zabaw ruchowych oraz różnego rodzaju gier edukacyjnych i ćwiczeń dla uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Zapewnia zabawę połączoną z nauką, wpływa na pozytywny rozwój dużej motoryki, koordynacji wzrokowej, ruchowej, spostrzegawczość oraz szybkość reakcji.

Są też inne innowacyjne urządzenia. Projektor przestrzenny Mathmos wyświetla na ścianie lub suficie poruszający się obraz o szerokości 1,5 metra, do wykorzystania jako element relaksacyjny. Do relaksacji uczniów zakupiono również: magiczną kulę, magiczny sześcian, światło UV, kolumnę wodną. Program multimedialny „Percepcja Wzrokowa” to zestaw interaktywnych ćwiczeń, kart pracy do wykorzystania w czasie zajęć z uczniami, mający na celu kształtowanie i usprawnianie percepcji wzrokowej. Są jeszcze dekoracyjne elementy z różnego rodzaju motywami zachęcające do zabawy, obserwacji i doświadczenia dotykiem. Oprócz walorów estetycznych stanowią kącik zabawy (zakupiono tutaj: panel manipulacyjny, panel sensoryczny, dźwiękowe myszki, fakturowy konik).

Do stymulowania zmysłu dotyku służą także: sensoryczne misie, dotykowa loteryjka (drewniane elementy do rozpoznawania poprzez dotyk), dotykowa układanka, fakturowa opaska, zestaw sensorycznych piłeczek, fakturowe kwadraty-wszystkie te pomoce rozwijają zmysł dotyku, dzwonki z rączką, kastaniety, marakasy, puszki dźwiękowe do ćwiczeń słuchowych oraz piłka do terapii i rehabilitacji i pufy w różnych kształtach, które stanowią miejsce relaksu i odprężenia uczniów.

W otwarciu sali sensorycznej uczestniczyli między innymi: burmistrz Świebodzic Paweł Ozga dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Teresa Walczak-Jusiel oraz samorządowcy i nauczyciele.

Wszyscy są zgodni, że zakupione pomoce wpłyną na rozwój ważnych umiejętności i stymulowania funkcji wzrokowych, słuchowych, koordynacji ruchowej. Pozwolą również nauczycielom w atrakcyjny sposób prowadzić naukę wielu przedmiotów szkolnych – napisano w serwisie internetowym świebodzickiego magistratu.

Poprzez: swiebodzice.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz