Kierunek na gospodarkę jest najwłaściwszym z punktu widzenia przyszłości Gminy Bardo, a szczególnie dotyczy to wszelkich form przedsiębiorczości nastawionych na obsługę ruchu turystycznego.
W tych właśnie działaniach rozwoju Gminy Bardo upatruje burmistrz Krzysztof Żegański. W rozmowie z nami akcentuje konieczność traktowania turystyki nie tylko jako zjawiska okazjonalnego, ale jako stałego strumienia osób i grup, które w poszukiwaniu sposobu na aktywny wypoczynek, już docierają i będą przybywać do Barda oraz okolicznych miejscowości. Służyć temu ma – już opisywane w naszym portalu – powstające centrum turystyki aktywnej ze szczególnym naciskiem na wszelkie formy sportów rowerowych oraz turystykę pieszą. Równocześnie w rejonie Barda będą lokowane obiekty i urządzenia związane ze sportami wodnymi. Połączenie obu zasobów będzie kreowaniem naprawdę szerokiej oferty turystycznej na wysokim poziomie. Wzmocnieniem tej propozycji może być agroturystyka, której miejscem mogą być wsie otaczające Bardo. Nie można też nie doceniać wagi i liczebności ruchu pielgrzymkowego ciągnącego ku Sanktuarium Maryjnemu w Bardzie. Zdaniem Krzysztofa Żegańskiego w Bardzie należy też lokować prestiżowe i elitarne wydarzenia kulturalne, co zresztą już ma miejsce na przykładzie – zapowiadanego także przez nasz portal – odbywającego się od czerwca br. I Międzynarodowego Forum Muzycznego.
Opisana wyżej konstrukcja – w opinii burmistrza Barda – ma kilka atutów. Przede wszystkim pozwala na podejmowanie inwestycji w oparciu o kapitał prywatny, środki pozyskiwane z Unii Europejskiej lub inne granty oraz na podbudowie budżetu Gminy. Samorząd powinien bowiem – zdaniem Krzysztofa Żegańskiego – >> inspirować i inicjować projekty, ktorych realizacja i rozwój powinny być domeną mieszkańców i inwestorów. << Ta formuła inwestowania samorządu gminnego w gospodarkę turystyczną będzie stopniowo przynosić zyski nie tylko samym przedsiębiorcom i mieszkańcom, ale także podnosić będzie dochody budżetowe. To z kolei umożliwi podejmowanie innych, porzebnych mieszkańcom całej Gminy, zadań. >> Jak najwięcej spraw musi się dziać z udziałem mieszkańców, bo to jest jeden z warunków powodzenia wszystkich projektów. << Jednym z nich jest analizowana obecnie koncepcja ułożenia na obszarze Gminy Bardo światłowodowej sieci szerokopasmowego internetu oraz monitoringu wizyjnego. Pierwsze poprawi dostępność do najnowszych technologii komunikacyjnych, a drugie wzmacniać ma bezpieczeństwo miejsc publicznych.
Do zadań ważnych „na już” burmistrz Krzysztof Żegański zalicza przede wszystkim rewitalizację centrum Barda. W pewnym sensie ten proces już się zaczął, bo jak pisaliśmy w naszym portalu, trwa przebudowa bardzkiego Rynku. Jednak na kapitalne remonty czekają także kamienice położone wzdłuż najbardziej uczęszczanych uliczek miasta. >> Bardo musi stawać sie coraz ładniejsze, bo to przecież nasz wspólny dom << – stwierdza włodarz gminy, który kontynuuje, mówiąc: >> Sądzę, że zdecydowana większość mieszkańców niecierpliwie czeka na odnawianie kolejnych fragmentów naszego miasta, a najbliższe lata ze względu na budżet Unii Europejskiej, jest ostatnią szansą na pozyskanie dużych środków finansowych, aby te marzenia zrealizować. << Jednym z aspektów tej odnowy miasta i wsi jest – co podkreśla Krzysztof Żegański – modernizacja obiektów użyteczności publicznej m.in. pod kątem termomodernizacji. Pozyskiwanie i korzystanie z odnawialnych źródeł energii stanowić ma do 2020 r. jeden z głównych celów wspieranych przez Unię Europejską. Samorządy będą miały wręcz obowiązek angażowania się w tego typu przedsięwzięcia. Dla Barda oznaczać to może przekształcenie się w „zieloną gminę” nie tylko z racji mnóstwa dobrze zagospodarowanych terenów zielonych, ale z racji prawidłowego gospodarowania zasobami naturalnymi, w jakie bogata jest przyroda.