Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
9 °c
Wałbrzych
11 ° niedz.
13 ° pon.
13 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Ząbkowice Śląskie Kamieniec Ząbkowicki

A Księżna Marianna patrzyła z góry [FOTO ALBUM]

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
26 sierpnia 2016
w Kamieniec Ząbkowicki, Aktualności
0

Trzeci dzień Festiwalu Teatralnego „Mezalians” okazał się największym (obok niedawnego widowiska w Bardzie, które relacjonowaliśmy w naszym portalu oraz rekonstrukcji bitwy pod Twierdzą w Srebrnej Górze) wydarzeniem plenerowym w Powiecie Ząbkowickim w tym roku. Co więcej, sobotni program zatytułowany „Trzy bramy – przejście” był multispektaklem rozgrywanym najpierw w jednym strumieniu, następnie rozsypanym po kilkunastu hektarach parku, by ponownie zlać się w całość już w Pałacu Marianny Orańskiej.

Na aurę ponad 3-godzinnego widowiska, które odbyło się w ubiegłą sobotę (20 sierpnia 2016) nakładała się pora dnia, gdyż wszystko zaczęło się przy zachodzącym słońcu, a skończyło się pod rozgwieżdżonym niebem. Począwszy od ceremonialnego wejścia przez główną bramę parku (na szczęście już ogrodzonego, co pozwala nie tylko poprawiać, ale utrzymywać stan tej rozległej przestrzeni przyrodniczo-architektonicznej), liczny korowód artystów, mieszkańców i gości Kamieńca Ząbkowickiego, prowadzony przez Kapelę Hałasów, zatrzymywał się przy kolejnych „stacjach” wędrówki przez legendy, mity i opowieści malujące historię i ducha Kamieńca Ząbkowickiego oraz całej Ziemi Ząbkowickiej. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że organizatorzy zadbali, by nie ograniczać się w spektakularnej narracji do kręgu ściśle kamienieckiego i tym samym dobudowali w świadomości uczestników poczucie więzi z szerszą lokalną społecznością. Wędrujący ścieżkami parkowymi pochód był obserwowany z jednej z pałacowych bastei przez ducha Księżniczki Marianny Orańskiej. Pod murami pojawiały się też tajemnicze związane z nią postacie czuwające nad bezpieczeństwem licznie przybywających do Pałacu gości. Uczestnicy przemarszu byli też „egzaminowani” przez jedną z tych osób z wiedzy życiowej.

Gdy wreszcie wszyscy dotarli w pobliże Pałacu, zapadał już zmrok. Następny etap każdy uczestnik mógł przejść samodzielnie. Alejki parkowe niespodziewanie rozświetliły się maleńkimi lampionami wskazującymi drogę do kolejnych ognisk wydarzenia. Po przejściu przez symboliczną „mgłę/pajęczynę” znaleźć się można było w… przeszłości szkicowanej kilkunastoma etiudami teatralnymi lub choreograficznymi rozgrywanymi w rozsianych po parku zakamarkach. (Ten etap był bardzo trudny do sfotografowania, a zastosowanie flesza pozbawiałoby tajemniczości i kolorystyki, więc w poniższej fotogalerii jest bardzo mało ujęć). Były zatem mikroscenki odgrywane przez pary aktorów, były mininowelki odtwarzane przez większe zespoły i była jedna prezentacja w gigantycznym dawnym zbiorniku wodnym. Dzięki akustyce, światłom i charakterystycznej scenografii, jedna aktorka w poruszający sposób dotykała wrażliwych kwestii egzystencjalnych związanych m.in. z kobiecością i macierzyństwem. Wszystkie te przedstawienia działy się równocześnie, co pozwalało indywidualnym widzom spacerującym po parku docierać w dowolnym momencie w wybrane punkty lub wracać do tych, które były dla nich najbardziej interesujące.

Gdy zabrzmiał dźwięk rogu (wcześniej ustalony sygnał zwołujący całą wędrującą po parku gromadę), wszyscy znaleźli się przy jednej z pałacowych bram. Na łączce, pomiędzy świetlikami tańczyły muzy, elfy i zjawy. Po szerokim otwarciu bramy przed oczyma ludzi pojawił się wielobarwny i kaskadowy splot historii i legend związanych z Pałacem Księżnej Marianny Orańskiej. Efekty świetlne, akustyczne, wszechobecne postaci z dziejów i legend lokalnych tworzyły niesamowity konglomerat ze współczesnymi ludźmi wyposażonymi w smartfony, kamery i inne atrybuty nowoczesności w sferze mody czy wizerunku. Napięcie rosło i wówczas nad tłumem pojawiła się kamieniecka smoczyca. Rozświetlona od wewnątrz, zatańczyła nad głowami obecnych i prowadzona przez (widzianego już na trasie pochodu) ducha Księżniczki Marianny Orańskiej (w tej roli niezwykle podobna do księżniczki Olga Zając – nastoletnia mieszkanka Kamieńca Ząbkowickiego), pląsając dotarła przed fronton Pałacu, następnie wkroczyła w jego krużganki i tam została oficjalnie powitana i uhonorowana laudacjami i tańcami. Pałac wypełniony był przybyszami, którzy spacerowali jeszcze dłuższą chwilę po dziedzińcu, podziwiając przy tym wielkość, piękno obiektu i namiętnie fotografowali się bądź to ze smoczycą, bądź to na tle iluminowanych fontann pałacowych.

Twórcami przedsięwzięcia byli: Jacek Hałas i François Monnet z Akademii Teatru Alternatywnego, którzy też brali w nim udział. Na poszczególnych „stacjach” swoimi talentami dzielili się wykonawcy z Kamieńca Ząbkowickiego i okolic, w tym uczniowie miejscowych szkół, zespół Teatru „Rodzice Dzieciom”, chór „Melodyjka”. Pojawiło się czynnie Stowarzyszenie „Pegaz” z młodzieżą z Paczkowa oraz wspomniana już Kapela Hałasów. Cześcią bajecznego wieczoru była ponadto premiera „Szlaków legend” Teatru „6 i pół” kooperującego z Teatrem Tańca „EGO VU”. Zapewne nie sposób wszystkich wrażeń opisać w medialnej relacji, tym bardziej, iż wśród animatorów i uczestników całego sobotniego wieczoru były setki osób. I każdy może mieć swoje osobiste spostrzeżenia. Warto jednak zaryzykować tezę, iż dla większości (jeśli nie dla wszystkich) owo epickie w swoim formacie, chwilami nieco ludyczne w epizodach, wydarzenie było przede wszystkim nadzwyczajnym spotkaniem z tym, co nazywamy „genius loci” Pałacu Księżnej Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Na trasie widoczne były całe rodziny, grupy znajomych, a więc przypisanie znaczenia integracyjnego całemu projektowi jest w pełni uzasadnione. Emocjonalne reakcje dzieci, fascynacja młodzieży i komentarze dorosłych wskazywały na to, iż wspomnień będzie moc, a pojawi się chęć powrotu do miejsca tak intensywnych doznań. Szacunek należy oddać rozmaitym służbom Gminy Kamieniec Ząbkowicki, które przygotowały projekt i czuwały nad bezpiecznym przebiegiem imprezy. To było wielkie wyzwanie logistyczne i pod tym względem trudno mieć zastrzeżenia.

Relacjonowany obszernie przez nasz portal Festiwal Teatralny „Mezalians” zakończył się następnego dnia, czyli w niedzielę 21 sierpnia 2016 r. (zobacz informację na portalu gminnym). Przez tydzień Kamieniec Ząbkowicki był miejscem magnetycznym dla osób szukających kulturalnych przeżyć i dobrych refleksji. Słowo DZIĘKUJĘ! należy się każdej osobie i instytucji, która przyłożyła się do tego sukcesu.

A Księżna Marianna patrzyła z góry (10)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (18)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (1)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (8)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (9)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (13)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (14)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (19)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (22)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (23)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (24)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (21)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (20)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (17)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (11)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (12)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (15)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (16)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (2)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (3)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (4)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (5)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (6)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (7)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (26)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (27)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (25)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (28)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (29)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (30)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (31)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (32)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (33)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (34)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (35)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (36)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (37)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (38)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (39)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (40)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (41)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (43)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (44)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (42)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (45)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (46)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (47)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (48)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (49)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (50)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (52)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (53)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (54)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (51)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (55)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (56)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (57)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (58)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (59)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (63)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (64)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (62)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (61)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (60)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (65)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (66)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (69)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (70)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (71)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (72)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (73)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (74)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (75)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (76)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (77)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (78)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (79)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (80)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (81)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (67)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (68)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (82)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (83)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (84)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (85)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (86)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (87)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (89)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (90)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (91)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (92)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (93)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (94)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (95)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (97)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (98)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (99)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (100)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (101)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (102)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (103)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (104)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (105)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (88)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (96)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (106)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (107)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (108)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (109)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (110)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (111)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (113)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (114)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (115)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (116)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (118)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (117)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (119)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (112)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (121)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (122)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (120)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (123)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (124)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (125)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (126)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (127)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (128)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (129)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (130)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (131)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (132)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (133)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (134)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (135)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (136)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (137)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (138)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (139)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (140)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (142)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (143)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (144)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (145)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (146)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (147)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (141)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (148)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (149)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (150)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (151)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (152)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (153)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (154)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (155)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (156)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (157)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (158)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (159)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (160)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (161)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (162)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (163)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (164)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (165)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (166)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (167)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (168)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (169)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (170)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (171)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (172)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (173)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (174)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (175)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (176)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (177)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (178)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (179)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (180)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (182)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (183)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (181)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (184)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (185)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (186)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (187)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (188)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (189)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (190)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (192)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (191)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (193)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (194)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (195)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (196)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (197)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (198)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (199)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (200)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (201)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (202)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (203)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (204)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (205)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (206)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (207)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (208)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (209)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (210)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (211)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (212)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (213)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (214)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (215)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (218)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (216)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (217)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (220)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (219)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (221)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (222)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (223)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (224)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (225)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (226)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (227)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (228)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (229)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (230)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (231)

A Księżna Marianna patrzyła z góry (232)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (233)
A Księżna Marianna patrzyła z góry (234)

Tagi: kultura
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

XVI edycja Programu Stypendialnego „zDolny Śląsk”

Następny wpis

Zaproszenie na XVI Sesję Rady Miejskiej w Bardzie

Następny wpis

Zaproszenie na XVI Sesję Rady Miejskiej w Bardzie

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Dni Ziębic 2023

Dni Ziębic 2023 – znamy pierwsze szczegóły

10 marca 2023
Im doskonalsze poznanie

„Im doskonalsze poznanie, tym doskonalsze może być działanie” – inteligencja atutem człowieka

28 maja 2023
Dzień Hutnika 2023

Dzień Hutnika 2023 – uroczystość w wałbrzyskiej „Victorii”

29 maja 2023
Nasza Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska

Nasza „Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska” – tu można naprawdę zauroczyć się…

1 czerwca 2023
Metabolizm informacyjny i obcowanie z wartościami

„Metabolizm informacyjny i obcowanie z wartościami” – śródmieście to nie tylko punkt odniesienia

3
Ruszyła Giełda Miejskich Technologii – samorządy otrzymają granty na cyfryzację

Ruszyła Giełda Miejskich Technologii – samorządy otrzymają granty na cyfryzację

1
Michał Dworczyk: „Subregion wałbrzyski jest bardzo dobrym przykładem, aby pokazać, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa” [VIDEO]

Michał Dworczyk: „Subregion wałbrzyski jest bardzo dobrym przykładem, aby pokazać, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa” [VIDEO]

1

OPINIA: Bezalternatywność i beznadzieja? Wolności i despotyzmu nie można pogodzić, a więc…

8
Nie wiemy prawie nic o jego życiu

Nie wiemy prawie nic o jego życiu – „Mikołaj Zieleński i święci Wrocławia”

3 czerwca 2023
Muzyka dawna zabrzmi na nowo

Muzyka dawna zabrzmi na nowo – Festiwal Bachowski „Radykalne przestrzenie”

3 czerwca 2023
Marzy o powrocie na swoją planetę

Marzy o powrocie na swoją planetę – „Lazarus”

3 czerwca 2023
Nieznane kompozycje mistrzów

Nieznane kompozycje mistrzów – zagra „Apeiron Trio”

3 czerwca 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Nie wiemy prawie nic o jego życiu
Aktualności

Nie wiemy prawie nic o jego życiu – „Mikołaj Zieleński i święci Wrocławia”

3 czerwca 2023
Muzyka dawna zabrzmi na nowo
Świdnica

Muzyka dawna zabrzmi na nowo – Festiwal Bachowski „Radykalne przestrzenie”

3 czerwca 2023
Marzy o powrocie na swoją planetę
Aktualności

Marzy o powrocie na swoją planetę – „Lazarus”

3 czerwca 2023
Nieznane kompozycje mistrzów
Kłodzko

Nieznane kompozycje mistrzów – zagra „Apeiron Trio”

3 czerwca 2023
Co pcha nas do bycia w związku
Aktualności

Co pcha nas do bycia w związku – „I love You”

3 czerwca 2023
Krzysztof Cugowski z zespołem mistrzów
Jelenia Góra

Krzysztof Cugowski z zespołem mistrzów – „Moje najważniejsze”

3 czerwca 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Każdy człowiek ma jakieś swoje życiowe centrum Każdy człowiek ma jakieś swoje życiowe centrum. Nie wkraczając przynajmniej na wstępie w zaułki metafizyki, warto spojrzeć za okno swojego lokum albo miejsca pracy (w obu miejscach spędzamy większość czasu) i natychmiast wiemy, czy nasze życiowe, zawodowe, religijne, kulturalne, czy towarzyskie centrum jest tuż obok albo za horyzontem.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/metabolizm-informacyjny-i-obcowanie-z-wartosciami-srodmiescie-to-nie-tylko-punkt-odniesienia/
#miasto #centrummiasta #śródmieście #mieszkaniec #przybysz #społeczeństwo #rynek #centrum #aleksanderwallis #informacjaigwar #dobraksiążka #bliżejsłowa
To szczególne urokliwy zakątek Polski leżący w To szczególne urokliwy zakątek Polski leżący w samym sercu Sudetów Środkowych. Malownicze Sokołowsko to skarbnica zabytkowej zabudowy sanatoryjnej z przełomu XIX i XX wieku, której znaczna część podlega obecnie rewitalizacji finansowanej przez samorząd województwa.Cieszy się świetnie zorganizowaną ścieżką historyczną, która umożliwia w bardzo przyjemny sposób zapoznanie się z bogatymi dziejami samej miejscowości jak i jej okolicy oraz aktywną społecznością lokalną.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/nasza-najpiekniejsza-wies-dolnego-slaska-tu-mozna-naprawde-zauroczyc-sie/
#wieś #sokołowsko #najpiękniejszawieś #najpiękniejszawieśdolnośląska #gminamieroszów #ziemiawałbrzyska #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny
Koleje Dolnośląskie z okazji jubileuszu 15-lecia Koleje Dolnośląskie z okazji jubileuszu 15-lecia przygotowały pierwszy w swojej historii konkurs wyścig dla podróżnych.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/koleje-dolnoslaskie-organizuja-wyscig-dla-swoich-pasazerow-start-juz-2-czerwca/
#podróże #podróżowanie #podróżowaniekoleją #kolej #koleje #kolejedolnośląskie #dolnyśląsk
Tylko w powiecie kłodzkim przez cztery edycje Pro Tylko w powiecie kłodzkim przez cztery edycje Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, przeznaczono na inwestycje ponad 272,9 mln zł. To znacząca i wcześniej nieznana samorządom wartość przedsięwzięć, jakie można było podjąć w ostatnich latach.
🎥➡️ https://sudeckiefakty.pl/michal-dworczyk-subregion-walbrzyski-jest-bardzo-dobrym-przykladem-aby-pokazac-ze-prawo-i-sprawiedliwosc-dotrzymuje-slowa-video/
#polityka #prawoisprawiedliwość #michałdworczyk #marcingwóźdź #aleksanderszwed #powiatkłodzki #ludwikowicekłodzkie
Druga edycja turnieju Sudety Cup 2023 jest już na Druga edycja turnieju Sudety Cup 2023 jest już na ostatniej prostej. Przed nami ostatnie rozgrywki przed finałem, jaki odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ostatnia runda w Kamieńcu Ząbkowickim już w sobotę 3 czerwca 2023.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/sudety-cup-2023-w-kamiencu-zabkowickim-ostatnie-rozgrywki-przed-finalem-na-stadionie-narodowym/
#sport #sudetycup #sudetycup2023 #piłkanożna #subregionwałbrzyski #kamieniecząbkowicki
Małym Dzieciom cudownego dzieciństwa. Dużym Dzi Małym Dzieciom cudownego dzieciństwa. Dużym Dzieciom pociechy z Pociech.
Nie wiemy prawie nic o jego życiu

Nie wiemy prawie nic o jego życiu – „Mikołaj Zieleński i święci Wrocławia”

3 czerwca 2023
Muzyka dawna zabrzmi na nowo

Muzyka dawna zabrzmi na nowo – Festiwal Bachowski „Radykalne przestrzenie”

3 czerwca 2023
Marzy o powrocie na swoją planetę

Marzy o powrocie na swoją planetę – „Lazarus”

3 czerwca 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT