Mija 75 lat od zakończenia ll wojny światowej w Europie. Symboliczne obchody upamiętnienia rocznicy miały dziś miejsce między innymi w Zgorzelcu i niemieckim Goerlitz.

Symboliczną uroczystość upamiętniającą rocznicę rozpoczęło wymowne bicie dzwonów w obu miastach. Na Moście Staromiejskim, łączącym Zgorzelec z Goerlitz ustawiony został specjalny płot ukazujący przebieg granicy. Tuż przy nim zorganizowano część oficjalną obchodów, w tym występ muzyczny i przemówienia gości.

W uroczystości uczestniczył marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. 75 lat temu państwo niemieckie podpisało kapitulację i tym aktem zakończono działania zbrojne w Europie. Upamiętniając tę chwilę chylimy głowy przed heroizmem, ogromnym poświęceniem i wiernością tych, którzy stawiali opór złu. Czcimy bohaterstwo i niezłomną postawę żołnierzy walczących na wszystkich frontach II wojny światowej. Oddajemy hołd tym, którzy zginęli – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Obok marszałka województwa dolnośląskiego w uroczystości uczestniczył również nadburmistrz Goerlitz Octavian Ursu, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i Michael Kretschmer – premier Wolnego Kraju Saksonia.

Przemówienia zebranych gości nawiązywały do trudnych doświadczeń i konsekwencji ll Wojny Światowej, ale też do potrzeby budowania pokojowego ładu w całej Europie. Poległych uczczono minutą ciszy. Następnie na znak międzynarodowej zgody i pokoju uczestnicy obchodów wpletli róże w symbolicznie ustawioną granicę.

Dawne rany się zagoiły. Nasi sąsiedzi stali się przyjaciółmi, na których możemy liczyć w trudnych chwilach. Pogranicze polsko-niemieckie, pogranicze dolnośląsko-saksońskie jest dziś tego najlepszym przykładem. Niech ta przyjaźń będzie już na zawsze trwałym zobowiązaniem do dbania o pokój i budowania wspólnej Europy – podsumował Cezary Przybylski.

Komentarze

Zostaw swój komentarz