We Wrocławiu odbył się 6. Kongres Firm Rodzinnych pod hasłem „Znaleźć energię”.
Prawie dwustu przedsiębiorców wzięło udział w panelach dyskusyjnych i debatach, których tematy poruszały się w obszarze kierunku rozwoju współczesnych przedsiębiorstw, innowacyjności w biznesie, sprawach związanych z sukcesjami w firmach rodzinnych czy wsparcia biznesu z poziomu samorządu województwa. Gościem honorowym wydarzenia był jeden z najbogatszych Polaków, polski kierowca rajdowy i prezes Grupy Zasada – Sobiesław Zasada. Wśród uczestników debaty byli też obecni wicemarszałkowie Dolnego Śląska Grzegorz Macko i Marcin Krzyżanowski.
Szacuje się, że na Dolnym Śląsku funkcjonuje między pięćdziesiąt, a sześćdziesiąt tysięcy firm o charakterze rodzinnym. Polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw wytwarza mniej więcej 50%polskiego PKB, natomiast firmy rodzinne wytwarzają już od 60 do 70% tego PKB.
Jak zaznacza pełnomocnik rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Marcin Chmielowski pokazuje to, że kategoria MŚP już nie jest tożsama tylko z małymi i średnimi firmami, ale, że firmy rodzinne to często już duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników. Te firmy, jak pokazał kongres, coraz częściej rywalizują z najlepszymi graczami na światowych rynkach.
Kongres Firm Rodzinnych jest wspólnym dziełem środowiska biznesowego, samorządowego i akademickiego, adresowanym do osób prowadzących firmy rodzinne. Zainteresowanie tym wydarzeniem i panelami dyskusyjnymi pokazuje potrzebę wymiany doświadczeń, pomysłów, dyskusji i możliwości korzystania z wiedzy ekspertów w dziedzinie zarządzania i finansów. Jestem dumny, że firmy rodzinne z terenu Dolnego Śląska mogą liczyć na wsparcie zarówno merytoryczne jak i finansowe w tych trudnych dla nas wszystkich czasach – mówił wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.
- Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Wyższa Szkoła Bankowa „Merito” we Wrocławiu przy patronacie honorowym Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Sponsorem strategicznym wydarzenia jest PKO Bank Polski, a głównym partnerem merytorycznym audytorsko-doradcza firma Grant Thornton.
RELACJA / FOTO: Maciej Sergel