Zagrożenie koronawirusem powoduje reakcje nie tylko instytucji publicznych, ale też kościelnych. W diecezji świdnickiej zdecydowano o ograniczeniach koniecznych dla bezpieczeństwa wiernych.

W oficjalnym komunikacie ks. bp Ignacy Dec napisał, że w związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa proszę duszpasterzy oraz wszystkich wiernych o ponowne zapoznanie się i stosowanie zaleceń, które były zawarte w dotychczasowych komunikatach Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Biskup Świdnicki powołując się na kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem”.

Wydarzenia takie jak: parafialne rekolekcje szkolne, dzień skupienia duchowieństwa (14 marca); konferencja księży dziekanów (16 marca), diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę (20 marca), diecezjalne spotkanie młodzieży przed Niedzielą Palmową w Wałbrzychu (4 kwietnia), Msza Św. papieska w Wałbrzychu (4 kwietnia) są odwołane bądź odbędą w się w późniejszych terminach. Przełożony jest także diecezjalny turniej tenisa i szachowy, jaki miał się odbyć w Ząbkowicach Śląskich (14 marca).

Świdnicka Kuria Biskupia zalecam także, by zaplanowane w najbliższych tygodniach spotkania, zjazdy w domach rekolekcyjnych zostały odwołane lub przewidziane w innym czasie. Cała wspólnota diecezji świdnickiej proszona jest o sumienne przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych.

Komentarze

Zostaw swój komentarz