Ząbkowice ŚląskieVIDEO

Ząbkowickie zamczysko odzyskuje oddech – wiosną zobaczymy efekty wielkiej renowacji zabytkowej atrakcji miasta Krzywej Wieży

1

Rok temu, jak informowaliśmy w naszym portalu, ruiny ząbkowickiego zamku zostały przekazane wykonawcy największego dotąd projektu częściowej renowacji tego zabytkowego obiektu.

Zgodnie z założeniami programu w ruinach ząbkowickiego zamku prowadzone są prace związane z adaptacją wieży bramnej i pomieszczeń do niej przyległych na trasę turystyczną i pomieszczenia ekspozycyjne. Powstać ma ponadto ścieżka edukacyjna łącząca zamki w Vizmburku w Czechach i Ząbkowicach Śląskich. Projekt Śladami wspólnej średniowiecznej historii jest bowiem współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Partnerem wiodącym jest Gmina Ząbkowice Śląskie, a partnerem po stronie czeskiej Sdružení pro Vízmburk.

Obecnie większość zaplanowanych prac jest już wykonana. Zarówno w wieży bramnej, jak i w podcieniach zamkowych widoczne są już zmiany. Wybrukowany jest już także dziedziniec zamkowy. Nową atrakcją ma się stać kopuła z tarasem widokowym na szczycie wieży bramnej. W trakcie wykonywania są klatki schodowe i instalowanie wyposażenia – mówi nam Stanisław Moderski z Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki. Zobacz nasze video.

Całość obecnie realizowanego projektu ma wartość ponad 5,3 mln zł, z czego po polskiej stronie dofinansowanie to prawie 2,1 mln zł. Zakończenie prac planowane wiosną bieżącego roku. To jest największy dotąd program, którego celem jest nadanie zamkowi ząbkowickiemu walorów całorocznej atrakcji turystycznej oraz miejsca wydarzeń kulturalnych czy edukacyjnych.

Poprzedni cykl prac realizowano w latach 2012 – 2104. Wtedy samorząd Ząbkowice Śląskie wydała na roboty zabezpieczające i renowacyjne prawie 2,8 mln zł. Dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej gmina pozyskała na remont zamkowych ruin ponad 1,1 mln zł.

Aktualne prace rewitalizacyjne są zatem konsekwencją przyjętego dziesięć lat temu kierunku zabezpieczenia i cząstkowo odtwarzania zamczyska w Ząbkowicach Śląskich. Przed rokiem 2010 samorząd tej gminy brał pod uwagę inny plan przygotowany przez ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak to już opisywaliśmy w naszym portalu, plan ten zakładał objęcie pracami renowacyjnymi i adaptacyjnymi całego kompleksu zamkowego (zarówno istniejące elementy budowlane zamku, jak i otaczający je park). Docelowo zamek dzięki częściowej odbudowie i uzupełnieniu o funkcjonalne „plomby” miałby w całości odzyskać nie tylko funkcje sezonowego obiektu turystycznego, ale całorocznie miałby spełniać rozmaite cele komercyjne. Tym samym nie mielibyśmy do czynienia z „trwałymi ruinami zamku”, a obiekt poddany miał być gruntownej rekonstrukcji i adaptacji w oparciu o nowatorskie rozwiązania architektoniczne.

RELACJA VIDEO: Dariusz Nowakowski

1 Komentarze

  1. Cyt. : „Poprzedni cykl prac realizowano w latach 2012 – 2104.”

    To w jakich latach?

Zostaw swój komentarz