Dzięki pomocy dyżurnego Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze mężczyzna, który znajdował się w kryzysie emocjonalnym trafił na czas w odpowiednie ręce.
Oficer dyżurny z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze otrzymał niepokojące zgłoszenie. Mieszkanka powiatu jeleniogórskiego stwierdziła, że jej syn znajdując się w kryzysie emocjonalnym wyszedł z domu oświadczając, że odbierze sobie życie, rzucając się pod nadjeżdżający pociąg. Podczas rozmowy z dyżurnym kobieta przekazała numer telefonu do syna jak również podała orientacyjne miejsce, w którym może się znajdować.
W związku z realną obawą zagrożenia życia i zdrowia dyżurny we wskazane w zgłoszeniu miejsce zadysponował patrole. W tym czasie próbował nawiązać kontakt telefoniczny z mężczyzną, aby odwieść go od swojego zamiaru. Dzięki szybkiej reakcji, empatii oraz profesjonalnemu podejściu dyżurny zdołał przekonać desperata do zrezygnowania ze swojego zamiaru. W toku prowadzonych czynności zadysponowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że mieszkaniec powiatu karkonoskiego był zdesperowany i w bardzo złej kondycji psychicznej. Dlatego rozmowa i ciągły kontakt dyżurnego z mężczyzną pomogły w oddaleniu się od torowiska i nawiązaniu kontaktu z policjantami, którzy pojawili się na miejscu. Bezpośrednio po interwencji mężczyzna, w związku z realnym zagrożeniem jego życia i zdrowia został doprowadzony na teren jednostki Policji, a następnie trafił pod opiekę lekarzy specjalistów.
Dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi otrzymał informację o mieszkańcu powiatu, który planował odebrać sobie życie. Z relacji zgłaszającego wynikało, że sytuacja może być bardzo poważna i liczy się każda sekunda. Dyżurny na miejsce w trybie pilnym wysłał dzielnicowych z Posterunku Policji w Świerzawie. Przyjechali też ratownicy z Pogotowia Ratunkowego. Pierwsi na miejscu byli policjanci.
Po wejściu do mieszkania zauważyli mężczyznę, który był nieprzytomny i znajdował się w sytuacji zagrażającej jego życiu. Pojawili się w ostatniej chwili, kiedy sekundy decydowały o tym, czy 37-latek przeżyje. Natychmiast przystąpili do działań ratowniczych. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji mundurowych mężczyzna odzyskał przytomność, a do czasu przyjazdu karetki dzielnicowi w dalszym ciągu monitorowali jego funkcje życiowe. Po przebadania przez ratowników medycznych mężczyzna trafił do szpitala, gdzie została mu udzielona specjalistyczna pomoc medyczna.
Pamiętajmy, że sytuacje kryzysowe są przemijające. Można zapobiec tragedii wzywając pomoc. Jeśli widzimy, że ktoś z naszych bliskich jest przygnębiony, zapytajmy, jak możemy mu pomóc, okażmy mu troskę i zainteresowanie. Traktujmy poważnie wszystkie nasze obserwacje i nie zostawiajmy osoby w kryzysie samej. Jeśli dzieje się coś bardzo niepokojącego i domyślamy się, że życie takiej osoby może być zagrożone, zadzwońmy pod numer alarmowy 112.
Przekażmy służbom lokalizację, w której znajduje się potrzebujący pomocy. W takich sytuacjach czas ma decydujące znaczenie. Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, dochodów czy sytuacji rodzinnej. Tego stanu nie należy bagatelizować. Gdy czujesz, że coś jest nie tak, skontaktuj się z najbliższą Poradnią Zdrowia Psychicznego, Centrum Interwencji Kryzysowej lub skorzystaj z telefonów zaufania. Pracujące tam osoby są przygotowane, aby Cię wysłuchać:
- 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny całodobowo
- 116 123 – Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych
- 800 70 22 22 – Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym Fundacji ITAKA
- 800 080 222 – Całodobowa Bezpłatna Infolinia dla Dzieci i Młodzieży, Rodziców oraz Nauczycieli
- 112 – W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dzwoń na ten numer alarmowy.
Niecodzienna sytuacja – ciągnik rolniczy na ekspresówce
Bolkowscy policjanci patrolowali trasę szybkiego ruchu S-3. W trakcie wykonywania czynności służbowych, na 333 kilometrze drogi relacji Bolków- Jawor zauważyli stojący przy prawej krawędzi jezdni w kierunku Jawora, ciągnik rolniczy wraz z naczepą. W celu niedopuszczenia do powstania utrudnień w ruchu kołowym na odcinku drogi ekspresowej jak również uchronienia uczestników ruchu przed ewentualnym zdarzeniem drogowym policjanci pilotowali kierującego ciągnikiem rolniczym do najbliższego zjazdu z S-3.
W analogicznym czasie na miejsce zadysponowany został patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, którego funkcjonariusze przeprowadzili czynności służbowe wobec kierującego ciągnikiem rolniczym. W trakcie rozmowy z mundurowymi kierujący przyznał się, że nie zauważył znak zakazu i w ten sposób pomylił zjazdy. Jak dodał, kiedyś nie było w tym miejscu drogi szybkiego ruchu i dlatego skręcił w nią przypadkowo. Za popełnione wykroczenie wobec kierowcy ciągnika rolniczego zastosowanie zostały środki oddziaływania wychowawczego. Drogi ekspresowe (klasy S) przeznaczone są wyłącznie dla pojazdów samochodowych, co oznacza, że nie mogą po nich jeździć pojazdy wolnobieżne, rowery i motorowery, ciągniki rolnicze oraz pojazdy zaprzęgowe. Nie wolno się po nich poruszać również pieszym.
Poprzez: dolnoslasla.policja.gov.pl