Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Wspomnienie zmarłych w 2021 roku

hs przez hs
31 października 2021
w Aktualności, KULTURA
0
Wspomnienie zmarłych w 2021 roku

Zdjęcie ilustracyjne

Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy wspominamy zmarłych z rodziny, przyjaciół, czy tych, którzy zajmowali ważne miejsce w naszym sercu. Nie zapominamy też o artystach, aktorach, czy ludziach kultury, którzy odeszli. Przypominamy niektórych z nich, którzy zmarli w 2021 roku.

Ryszard Kotys
Fot. Ja Fryta from Strzegom, CC-BY-SA-2.0

Ryszard Kotys (ur. 20 marca 1932 w Mniowie jako Ryszard Czesław Kotas, zm. 27 stycznia 2021 w Poznaniu) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, reżyser i scenarzysta. Wśród widzów zasłynął przede wszystkim za sprawą roli Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”. Znany jest także z kinowych produkcji, takich jak „Pokolenie” Andrzeja Wajdy i „Vabank” Juliusza Machulskiego.

Pod koniec życia cierpiał na demencję. Miał też problemy z poruszaniem się. W styczniu wykryto u niego zakażenie koronawirusem. Lekarzom niestety nie udało się go uratować.

Henryk Chmielewski, ps. papcio chmiel
Fot. Dawid Skoblewski – Praca własna, dskobel@gmail.com, CC BY 2.5

Henryk Chmielewski, ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie, zm. 22 stycznia 2021 tamże) – polski grafik, rysownik i publicysta, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”.  Papcio Chmiel to niekwestionowana legenda polskiego komiksu. Gdy w 957 roku Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik, komiks o przygodach kosmicznych okazał się hitem. Od tamtej pory, aż do lat 80., przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach „Świata Młodych”. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”. Był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim. Kawaler Orderu Orła Białego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O śmierci Henryka Jerzego Chmielewskiego poinformował wydawca jego komiksów – Prószyński i S-ka.

krzysztof kowalewski
Fot. Fryta 73 from Strzegom (Wikimedia Commons account: Fryta73) CC BY-SA 2.0

Krzysztof Kowalewski (ur. 20 marca 1937 w Warszawie, zm. 6 lutego 2021 tamże) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny, kabaretowy i radiowy, pedagog. Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 roku epizodyczną rolą w „Krzyżakach” w reżyserii Aleksandra Forda. Serca wielu skradł wcielając się w rolę Zagłoby w ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana (1999). Znany był głównie z licznych ról komediowych. Aktora pokochano też za występy w „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Brunecie wieczorową porą” czy „Misiu”. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Przez wiele lat był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

adam zagajewski
Fot. Frankie Fouganthin – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Adam Zagajewski (ur. 21 czerwca 1945 we Lwowie, zm. 21 marca 2021 w Krakowie) – polski poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, sygnatariusz Listu 59 (1975), od 1976 objęty cenzurą, w latach 1982–2002 na emigracji we Francji, od 1983 redaktor „Zeszytów Literackich”; laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i Nagrody Księżnej Asturii (2017), od 2006 członek Polskiej Akademii Umiejętności; nauczyciel akademicki, tłumacz literacki. Tworzył niemal wyłącznie wiersze białe i wolne. Przy tym definiował poezję jako sztukę przetwarzania i układania wyrażeń myślowych.

Zmarł po ciężkiej chorobie.

krzysztof krawczyk
Fot. Januarybratek – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Krzysztof Krawczyk (ur. 8 września 1946 w Katowicach, zm. 5 kwietnia 2021 w Łodzi) – polski wokalista obdarzony barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor. Krzysztof Krawczyk ma na koncie kilkadziesiąt przebojów, z zespołem Trubadurzy, z którym zaczynał swoją karierę, ale też jako solista. Z Trubadurami sławę przyniosły mu takie przeboje jak „Znamy się tylko z widzenia” czy „Przyjedź mamo na przysięgę”. Jego solowy „Parostatek”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat”, „Jak minął dzień” czy „Rysunek na szkle” to piosenki, które nuciła pod nosem cała Polska. Krawczyk stworzył też kultowe duety, m.in. z Muńkiem Staszczykiem w piosence „Lekarze dusz”, z Edytą Bartosiewicz w „Trudno tak (razem być nam ze sobą)” czy z Goranem Bregoviciem, z którym nagrał płytę „Daj mi drugie życie” i piosenkę „Mój przyjacielu”.

Wiadomość o śmierci legendy polskiej piosenki przekazał na Facebooku jego przyjaciel i menadżer Andrzej Kosmala. Artysta zmarł dwa dni po powrocie ze szpitala, gdzie przebywał z powodu zakażenia koronawirusem.

wojciech karolak
Fot. Kotoviski photograph by Henryk Kotowski – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Wojciech Karolak (ur. 28 maja 1939 w Warszawie, zm. 23 czerwca 2021) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda. Jest twórcą muzyki do „Konopielki” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. W 2007 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego żoną była Maria Czubaszek.

czesław lasota

Autorstwa Sławek Skonieczny – Flickr, CC BY-SA 2.0

Czesław Lasota (ur. 8 sierpnia 1932 w Łodzi, zm. 28 września 2021) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. W 1959 roku ukończył studia na PWST w Łodzi. Publiczności znany przede wszystkim z ról w „Ogniem i mieczem”, „Nie lubię poniedziałku”, „Alternatywy 4”. Zagrał jeszcze w takich kinowych histach jak „Nikodem Dyzma”, „Szatan z siódmej klasy”, a także serialowych: „Lalce” i „Nocach i dniach”. Miał 89 lat.

O śmierci aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

TOMASZ knapik
Fot. Sławek Skonieczny – Flickr, CC BY-SA 2.0

Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943 w Warszawie, zm. 6 września 2021 tamże) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, doktor inżynier elektrotechnik, wykładowca akademicki. Jego głos rozbrzmiewał w każdym domu. Na początku lat 90. był związany z kilkoma dystrybutorami filmowymi, takimi jak perial, Vision, Best Film, NVC VIM. Czytał filmy dystrybuowane na kasetach wideo. Tomasz Knapik użyczał też głosu do reklam wielu marek komercyjnych, a także spotów wyborczych. Był lektorem w programach „Kronika filmowa TVN24” i „Karambol” w TVN Turbo. W 2006 roku współprowadził program „Re:akcja” w TVP1, w ostatnich latach był lektorem w programach „Uwaga! Pirat” w TVN Turbo i „Stop drogówka” w TV4.

O śmierci Tomasza Knapika poinformował w mediach społecznościowych jego syn, Maciej.

wiesław gołas
Autorstwa Mariusz Kubik – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Wiesław Gołas (ur. 9 października 1930 w Kielcach, zm. 9 września 2021 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej. W czasie okupacji był żołnierzem AK i aktywnym członkiem ruchu oporu. W 1954 r. ukończył warszawską PWST i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. . Wiesław Gołas był również współtwórcą kabaretu „Koń” i członkiem kabaretu „Dudek”. Jest autorem i wykonawcą głośnej piosenki „W Polskę idziemy”.

W październiku 2020 i we wrześniu 2021 przeszedł udary mózgu, wskutek których zmarł.

krzysztof kiersznowski
Autorstwa Fryta 73 – Krzysztof Kiersznowski 2, CC BY-SA 2.0

Krzysztof Kiersznowski (ur. 26 listopada 1950 w Warszawie, zm. 24 października 2021 tamże) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.Publiczność pokochała go za kultowe role w filmach: “Vabank” i “Vabank II”, a także za kreacje w legendarnej komedii “Kiler” i “Kilerów 2-óch”.

Informację o jego śmierci podała w mediach społecznościowych aktorka Magdalena Schejbal. Aktor zmarł w wieku 70 lat.

Tagi: kulturanekrologi
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Tradycyjne smaki przywiezione na Dolny Śląsk przez jego mieszkańców – idealne na rodzinne spotkania [VIDEO]

Następny wpis

„Wierni Kościołowi i Polsce” – działalność niepodległościowa duchownych katolickich na Ziemi Kłodzkiej w latach 1945 – 1949 (1)

Następny wpis

„Wierni Kościołowi i Polsce” – działalność niepodległościowa duchownych katolickich na Ziemi Kłodzkiej w latach 1945 – 1949 (1)

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Kort do gry w bule

Kort do gry w bule – będzie zbudowany w Bielawie

27 maja 2024
Cztery modernizacje i przebudowy

Cztery modernizacje i przebudowy dróg na Dolnym Śląsku

14 maja 2025
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

22 marca 2017
Inspirująca moc

Inspirująca moc łagodności i piękna [FOTO i VIDEO]

3
Zalogowani na tropie

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

16 maja 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Zalogowani na tropie
Świdnica

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki
Dzierżoniów

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową
Jelenia Góra

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga
Świdnica

X Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

16 maja 2025
Szukasz pomysłu na rodzinny
Stoszowice

Szukasz pomysłu na rodzinny wypad w niedzielę?

16 maja 2025
Aleksandra Mielnicka pozostaje
Kłodzko

Aleksandra Mielnicka pozostaje koszykarką Ślęzy

15 maja 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

Sudeckie Fakty

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Zalogowani na tropie

„Zalogowani” na tropie Świdnicy – miejska gra pełna wyzwań

19 maja 2025
Dzień Dziecka to Dzień Bułki

Dzień Dziecka to… Dzień Bułki w Młynie Hilberta

19 maja 2025
Karpacz wraca na mapę kolejową

Karpacz wraca na mapę kolejową – 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

16 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the ...
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT