Gmina Stronie Śląskie jako inwestor postawiła największą inwestycję na Czesko-Polskim Szlaku Grzbietowym – wieżę widokową na Śnieżniku. Tym samym swój finisz ma projektu „Kladsko-Orlicko-Śnieżnik”.
To przedsięwzięcie realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky po obu stronach granicy. Miasto Králíky przy schronie K-S 14 powstało nowoczesne Centrum Obsługi Turystów regionu Śnieżnika. Natomiast samorząd Stronia praktycznie odbudował wieżę na Śnieżniku, co relacjonowaliśmy już w naszym portalu. Finalna wartość inwestycji to kwota prawie 13,5 mln zł.
Budowa wieży była bardzo dokładnie monitorowana pod kątem wpływu na środowisko. Pracowała nad tym czesko-polska grupa, która obserwowała prace budowlane oraz niezależnie od projektu odtwarzany stary drogi na szczyt Śnieżnika. Jak zapewniają inicjatorzy projektu będziemy mieli do czynienia, wbrew obawom, ze znaczną poprawą ochrony przyrody w szczytowej partii. Dojdzie do reorganizacji szlaków na Śnieżnik, by skoncentrować ruch turystyczny i zapobiec zadeptywaniu cennej roślinności, jak to ma miejsce obecnie. W przyszłości powstaną wygrodzenia szlaków po obu stronach granicy.
Szczyt Śnieżnika dostępny jest z wielu miejsc:
- z parkingu na końcu Międzygórza po około 2 h 40 min czerwonym szlakiem z Międzygórza, a od schroniska Na Śnieżniku szlakiem zielonym,
- szlakiem żółtym z parkingu pod Jaskinią Niedźwiedzią, a od schroniska Na Śnieżniku szlakiem zielonym szczyt osiągniemy po 2 h 50 min,
- szlakiem czerwonym ze szczytu Czarna Góra po wjechaniu koleją krzesełkową, a od schroniska Na Śnieżniku szlakiem zielonym szczyt osiągniemy po 2 h 45 min,
- z miejscowości Stříbrnice niebieskim i czerwonym szlakiem osiągniemy szczyt po 2 h 55 min,
- z ostatniego parkingu w miejscowości Dolní Morava szlakiem żółtym po około 3 h 35 min znajdziemy się na szczycie.
Warto przypomnieć, iż w latach 2018 – 2021 osiemnastu partnerów z obu krajów pod patronatem Euroregionu Glacensis zrealizowało projekt „Czesko-polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia“, dzięki któremu ponownie wytyczono całą trasę oraz wybudowano nowe lokalizacje turystyczne. W sumie powstało dziesięć wież widokowych, posiadających infrastrukturę parkingowej, dwa nowe centra informacyjne jak i nowa trasa prowadząca do wieży widokowej. Czechy z Polską połączył drewniany most przecinający rzekę Dziką Orlicę niedaleko Neratova w Górach Orlickich, znanego miejsca pielgrzymek. Celem projektu było rozbudzenie zainteresowania ciekawostkami przyrodniczymi, kulturalnymi i historycznymi, które znajdują się na pograniczu czesko-polskim.
Aktualnych informacji na temat Czesko-Polskiego Szlaku Grzbietowego oraz o pozostałych wieżach i punktach widokowych i sąsiadujących z nimi turystycznych atrakcjach po obu stronach granicy, można szukać w serwisie szlakgrzbietowy.pl, natomiast aplikację mobilną dla turystów planujących wejście na Szlak Grzbietowego można pobrać także przez poniższy QRcod.
Oficjalne otwarcie wieży widokowej na Śnieżniku odbędzie się już w poniedziałek 26 września 2022 r. o godz. 12:00. Rozpoczęcie uroczystości będzie miało miejsce w muszli koncertowej parku miejskiego w Stroniu Śląskim. Samo otwarcie wieży nastąpi o godz. 13:00 i ma być transmitowane dla osób, które nie zdołają dotrzeć na szczyt Śnieżnika. Udostępnienie wieży dla wszystkich zainteresowanych nastąpi po godz. 14:00.
Dzisiaj przy lekko zimowej aurze udało się dokonać komisyjnego odbioru końcowego inwestycji budowy wieży widokowej na Śnieżniku. Jeszcze raz serdecznie zapraszam na otwarcie wieży już w najbliższy poniedziałek – zakomunikował wczoraj w mediach społecznościowych burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec.