W tym tygodniu ma zapaść decyzja o ewentualnym przesunięciu wejścia w życie przepisów przeciwdziałających patodeweloperce.
Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpływają w tej sprawie liczne apele od samorządów, inwestorów i ekspertów, którzy twierdzą, że potrzeba więcej czasu na dostosowanie się do nowych rozwiązań – informuje serwis Prawo.pl. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czyli przepisy o tzw. patodeweloperce, ma wejść w życie 1 kwietnia 2024 r. Jak wskazuje serwis, im bliżej tej daty, tym więcej apeli wpływa do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o przesunięcie po raz drugi wejścia w życie noweli. Jeżeli resort tego nie zrobi, dojdzie do paraliżu inwestycyjnego – ostrzegają ostatnio duże miasta takie jak: Warszawa, Poznań czy Łódź. Rozważamy przesunięcie tego terminu. Decyzja powinna zapaść w tym tygodniu. Pod uwagę brane są różne terminy. Ale nowy termin nie będzie dłuższy niż pół roku – powiedział serwisowi Prawo.pl wiceminister Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak.
Samorządy ostrzegają MRiT, że przepisy o patodeweloperce mogą za chwilę zakorkować urzędy. Inwestorzy starają się złożyć wnioski jeszcze przed 1 kwietnia, a że czasu jest mało, robią to na kolanie. Trzeba będzie je więc poprawiać – czytamy w Prawo.pl. Samorządy, inwestorzy oraz eksperci zgodnym chórem ostrzegają również przed ryzykiem paraliżu inwestycyjnego. Tysiące inwestycji trzeba będzie bowiem przeprojektować.
Dalej od sąsiada, obowiązkowe place zabaw i koniec mikrokawalerek
- Przepisy o patodeweloperce mają poprawić komfort mieszkańców inwestycji deweloperskich. Przewidują m.in., że minimalna odległość od granicy działki w przypadku budynku wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji naziemnych będzie wynosiła 5 metrów a nie 4 m. Między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiało być minimum 4 metry, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, konieczne będzie stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.
- Nowela rozporządzenie wprowadza również obowiązkowe place zabaw, tj. deweloper zobowiązany będzie do wybudowania placów zabaw przy bloku lub na osiedlu, w których jest więcej niż 20 mieszkań.
- Natomiast minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w nowym budynku będzie musiała wynosić 25 mkw. (tyle ile minimalna powierzchnia mieszkania). Mniejsze lokale użytkowe będą mogły być lokalizowane na poziomie parteru budynku, z bezpośrednim dostępem do nich z ulicy. Chodzi o to, by ukrócić budowę mikrokawalerek jako lokali użytkowych.
Więcej na ten temat czytaj na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/biznes/przepisy-o-patodeweloperce-zostana-przesuniete,525874.html
Poprzez: PAP MediaRoom