Dobiegły końca prace koncepcyjno-projektowe i działania przygotowawcze poprzedzające budowę nowoczesnego centrum lecznictwa z zakresu onkologii, pulmonologii i hematologii we Wrocławiu. Dzisiaj także podano wiadomość, że Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii oraz Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu znalazły się w elitarnym gronie siedmiu finalistów ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Tworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych”.
Powierzchnia zabudowy mającego powstać szpitala będzie wynosić 27 952 mkw. Inwestycja zakłada budowę 5 kondygnacji (w tym 1 podziemnej). Szpital ma dysponować 671 łóżkami, 73 gabinetami badań w poradniach, 14 salami operacyjnymi i 1026 miejscami parkingowymi. W nowoczesnym obiekcie, pod wspólnym szyldem „Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii” będą funkcjonować połączone już w minionym roku, trzy jednostki lecznicze, tj.: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku.
Wszystkie trzy szpitale koncentrują się dziś jedynie na części zakresu świadczeń, co nie sprosta wyzwaniom onkologicznym XXI wieku i „onkologicznemu tsunami”, które dopiero przed nami. Wynika to jednoznacznie z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, obnażającego trend wzrostowy w zakresie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych, które dziesiątkują Polaków – stwierdził dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu dr hab. n. med. Adam Maciejczyk.
Zaproszenie do składania ofert skierowane zostało do pięciu firm: Konsorcjum WARBUD S.A., Konsorcjum STRABAG Sp. z o.o., Konsorcjum PORR S.A., Konsorcjum VAMED POLSKA Sp. z o.o. i SINOHYDRO Corporation Limited. Potencjalni wykonawcy zostali wyłonieni w pierwszym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, następnie przeprowadzono z nimi sześć rund dialogu konkurencyjnego. Teraz wspomniane podmioty mają czas do 4 marca br., aby złożyć kompletne oferty.
Budowa nowego szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu to niezwykle ważna inwestycja w skali całego regionu, która w dużym stopniu zwiększy jakość opieki medycznej Dolnoślązaków. Nowy szpital będzie realizował kompleksowe lecznictwo w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii oparte o współpracę wielodyscyplinarnych zespołów specjalistów. Nowoczesna onkologia, którą z zaangażowaniem tworzymy, to największa inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków. Dziś stawiamy kolejny krok w realizacji budowy Szpitala – powiedział podczas dzisiejszego briefingu marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Podstawą do przygotowania ofert przez potencjalnych wykonawców biorących udział w postępowaniu jest ustalenie planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych, czyli obliczenia ceny oferty w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy. PFU określa wielkość obiektu i zakres robót budowlanych, harmonogram ich realizacji, formy i zawartości dokumentacji projektowej, zakres przygotowania terenu budowy, architektury i konstrukcji obiektu, materiałów i instalacji, wykończenia obiektu, sposobu zagospodarowania terenu, warunki kontroli i badań, a także harmonogram odbiorów wyrobów i robót budowlanych, uzyskania decyzji i pozwoleń administracyjno-prawnych. Zaproszenie do składania ofert to kolejny kamień milowy na drodze do budowy nowoczesnego szpitala, przystosowanego do kompleksowego i specjalistycznego leczenia pacjentów onkologicznych z Dolnego Śląska.
Znajdujemy się w momencie kluczowym dla realizacji inwestycji, jaką jest budowa nowego szpitala onkologicznego. Kończymy etap, w którym prace skupiały się na przygotowaniu bardzo obszernej i szczegółowej dokumentacji projektowej. To kolejny krok, który przybliża nas do uruchomienia długo wyczekiwanego ośrodka, który zapewni pacjentom dostęp do kompleksowej opieki onkologicznej, realizowanej w nowoczesnych warunkach, na miarę XXI wieku – wyjaśniał wicemarszałek województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
Warto przypomnieć, że relacjonowane w naszym portalu prace nad budową nowego szpitala trwają już od dłuższego czasu. Do tej pory podpisana została umowa z firmą MIASTOPROJEKT Wrocław na usługi Inżyniera Kontraktu, przygotowano również wycenę nieruchomości gruntowych przy ul. Grabiszyńskiej i ul. Hirszfelda. Na terenie przyszłej budowy udało się zakończyć prace archeologiczne i saperskie. Uzyskane zostały także warunki techniczne w zakresie podłączenia wszystkich mediów (woda, ciepło, gaz). W ramach prac projektowych przeprowadzono rozmowy z dostawcami sprzętów i nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie szpitalnictwa. Spotkania odbywały się również w szpitalach w Gdańsku i Bydgoszczy, a wszelkie uzyskane informacje posłużyły do weryfikacji przyjętych w dokumentacji założeń i stanowiły potwierdzenie słuszności przyjętych rozwiązań.
-
Na przestrzeni ostatnich 40 lat liczba osób chorujących podwoiła się, a nowotwory złośliwe stanowią dziś drugą przyczynę zgonów w Polsce. Już 2 lata temu – w 2019 roku – odpowiadały za 25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet, a z chorobą nowotworową zmagają się dziś głównie osoby młode lub w średnim wieku (25-64 lat).
-
Równie niepokojąco przedstawiają się statystyki dotyczące regionu. Tylko w 2019 roku na Dolnym Śląsku odnotowano 7 232 zachorowania u kobiet oraz 7 253 przypadki w grupie mężczyzn. Na skutek chorób nowotworowych w tym samym roku zmarło 3 933 Dolnoślązaczek i 4 432 Dolnoślązaków.
Nie ma dziś starszego „obiektu onkologicznego” w Polsce. Funkcjonujemy w starej, XIX-wiecznej zabudowie, która jest w pełni wykorzystana, nie ma już możliwości dalszej rozbudowy, a tym samym rozszerzania naszych świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych. Świadczenia medyczne realizujemy w obiektach o niskim poziomie funkcjonalnym i użytkowym, mamy przepełnione kilkuosobowe sale, brakuje miejsc do rozmów z pacjentami, czy chociażby toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Na swoją operację, przez braki lokalowe, w DCOPiH czeka dziś 500 pacjentów – dodał dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu dr hab. n. med. Adam Maciejczyk.
Dzięki inwestycji w nowy obiekt, zwiększy się dwukrotnie liczba wykonywanych operacji. Na potrzeby pacjentów zostanie przeznaczone dwa razy więcej powierzchni niż dziś, zwiększą się także możliwości i aktywności szpitala dotyczące profilaktyki. W ramach nowego szpitala DCOPiH otworzy też Centrum Raka Tarczycy, które będzie jedyną taką jednostką na Dolnym Śląsku. W obiekcie przewidziane zostało także miejsce na działalność dydaktyczną – sale na konsylia lekarskie (istotny element współczesnej diagnostyki i kompleksowego leczenia), sale na szkolenia dla medyków i na zajęcia dla studentów. Cały obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i gotowy do sprawnego działania w dobie epidemii, nie tylko COVID-19.
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, w konkursie ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych na stworzenie wyspecjalizowanych Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych, które dołączą do Polskiej Sieci Badań Klinicznych, siedem rekomendowanych do dofinansowania ośrodków dołączy do już istniejących 16 ośrodków wyłonionych przez ABM. Są wśród nich Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii oraz Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.
W ramach konkursu na tworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych do Agencji Badań Medycznych wpłynęło 8 wniosków na łączną kwotę ponad 55 mln zł. Wśród beneficjentów wyłonionych w przedmiotowym konkursie, znalazło się 7 podmiotów, w tym wymienione już dwa szpitale – we Wrocławiu i Wałbrzychu, których organem założycielskim jest samorząd województwa dolnośląskiego. Oba dolnośląskie szpitale otrzymają łącznie 11,5 mln zł na realizowanie zadań.
Inicjatywa stworzenia Centrów Wsparcia Badań Klinicznych ma na celu uatrakcyjnienie rynku badań klinicznych w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia dostępu pacjentów do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, częstszego wyboru przez sponsorów ośrodków badawczych w naszym kraju. Placówki, które otrzymają granty utworzą Onkologiczne CWBK jako centrum usług wspólnych, zapewniające kompleksowe i systemowe wsparcie realizacji badań zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych. Wsparcie to będzie dotyczyć m.in: planowania, zarządzania, rozliczania czy koordynowania badań, a także podnoszenia kwalifikacji zatrudnionej kadry. Infrastruktura OnkoCWBK będzie zawierać przede wszystkim część pozwalającą na realizację wizyt pacjentów w trybie ambulatoryjnym, strefę relaksu pacjenta, salę telekonferencyjną oraz pokoje do pracy dla przedstawicieli sponsora.
Komentowane 1