W okresie poprzedzającym święta policjanci wielokrotnie zwracali się już do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o nie wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu.

Niestety wciąż są osoby nieodpowiedzialne, które decydują się na jazdę na tzw. podwójnym gazie i tym samym nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Tylko w kilku ostatnich dniach policjanci powiatu świdnickiego wyeliminowali z dalszej jazdy sześciu nieodpowiedzialnych kierowców. W każdym z wymienionych przypadków policjanci uniemożliwili kierującym dalszą jazdę, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

  • Pierwszy nietrzeźwy zatrzymany został około godz. 24:00 przez funkcjonariuszy Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego na terenie Świdnicy. 36-letni mężczyzna kierował samochodem osobowym. Podczas kontroli badanie stanu trzeźwości wskazało blisko 1,3 promila alkoholu w organizmie.
  • Tuż po godzinie 2.00, również w Świdnicy policjanci zatrzymali 35-letniego kierującego, którego styl jazdy mógł wskazywać, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie trzeźwości potwierdziło u mężczyzny ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie, ponadto mężczyzna kierował pojazdem pomimo zakazu prowadzenia pojazdów wydanego przez Sąd Rejonowy w Świdnicy
  • Kilka godzin później tj. ok. godz. 8:00 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego – znów w Świdnicy – zatrzymali 23-latka, który kierował samochodem osobowym. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.
  • Tego samego dnia policjanci z drogówki w Żarowie około godz. 11:00 zatrzymali 52-letniego kierującego samochodem marki osobowym, u którego badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 0,6 promila alkoholu w organizmie
  • Kolejny amator jazdy na tzw. podwójnym gazie – rekordzista tego weekendu został zatrzymany następnego dnia około godziny 13:00 w Świebodzicach przez funkcjonariuszy Zespołu Kryminalnego. Styl jazdy mężczyzny wskazywał, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 49-latka wykazało blisko 3,4 promila alkoholu w organizmie.
  • Tego samego dnia, około godziny 22:00 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 50-letniego kierującego samochodem marki osobowym. Tym razem badanie stanu jego trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Wypadki spowodowane przez nietrzeźwych często są tragiczne w skutkach, dlatego nie bądźmy obojętni i kiedy mamy podejrzenie, że kierowca jest nietrzeźwy reagujmy. Możemy uniemożliwić takiej osobie dalszą jazdę i zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować o swoich przypuszczeniach.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną, rowerzyści natomiast z wysoką grzywną oraz zakazem kierowania pojazdami. W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy pomimo orzeczonego przez sąd zakazu sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Poprzez: KPP Świdnica

Komentarze

Zostaw swój komentarz