Strefa Talentów — właśnie pod taką nazwą swoją społeczną działalność prowadzić będzie Fundacja Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”, mimo świątecznego okresu, nie zwalnia tempa i rozbudowuje strategię społecznej odpowiedzialności biznesu o kolejne strategiczne segmenty. Dzisiaj ogłoszono powołanie do życia Fundacji Strefa Talentów zorientowanej na wsparcie rozwoju utalentowanych dzieci i realizacji ich autorskich projektów. Nadrzędnym celem organizacji będzie budowanie kultury sprzyjającej odkrywaniu, rozwojowi i wspieraniu młodych talentów.
Strefa Talentów to także ma być przestrzeń dla inspirujących warsztatów, spotkań, wystaw i targów, a przede wszystkim — współpraca z nauczycielami i wsparcie rodziców w procesie kształtowania podopiecznych Fundacji. Przełom roku to dobry czas na podsumowanie — projektów, sukcesów, czasem także deficytów. To także dobry czas na wyznaczanie nowych celów i ambitnych przedsięwzięć.
Tym bardziej cieszy fakt, że inicjatywa powołania Fundacji Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma charakter oddolny, a za jej pomysł, misję i cele odpowiadają w całości pracownicy „INVEST-PARK”. Nie inspirowani pobudkami zawodowymi, a jedynie autentycznym odruchem i szczerą potrzebą serca – mówił podczas dzisiejszego briefingu prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Wojtyczka.
Jak podkreślano w trakcie prezentacji, Fundacja ma budować świadomość mocnych stron i talentów wśród dzieci, ułatwiać młodym ludziom start w lepszą przyszłość i tym samym wejść na rynek pracy. Fundacja Strefa Talentów w naturalny sposób uzupełni naszą strategię i działalność z zakresu CSR. Organizacja będzie odpowiedzialna za współpracę z pobliskimi placówkami oświatowymi i udzielenie niezbędnego wsparcia każdemu podopiecznemu, który wykazuje szczególną pasję, zainteresowanie i talent, a który być może przez brak odpowiednich narzędzi lub ograniczone wsparcie otoczenia, nie rozwinąłby swoich skrzydeł – dodał prezes Piotr Wojtyczka.
Funkcję prezesa Fundacji i zarazem pierwsze skrzypce w rozwoju organizacji objęła Anna Mazurkiewicz – wicedyrektor departamentu obsługi inwestora WSSE. Wychodząc z założenia (za Instytutem Gallupa), że każdy człowiek posiada mocne strony związane z jego naturalnym potencjałem i posiadanymi talentami oraz rozwojem tego potencjału poprzez zdobywanie wiedzy o nim i praktykowaniu go w życiu zawodowym i osobistym, chcemy za sprawą Fundacji stworzyć środowisko sprzyjające odkrywaniu, rozwojowi, zdobywaniu wiedzy jak talent wykorzystać w życiu. Zaczynamy na etapie, kiedy u młodego człowieka kształtują się pierwsze pasje i zainteresowania, czyli w klasach 1 – 8 szkoły podstawowej.
Najpierw, we współpracy ze szkołami, chcemy dać dzieciom szeroki wachlarz możliwości i niezbędne narzędzia do poznawania swoich umiejętności, a następnie chcemy skupić się na poszczególnych młodych talentach i ułatwić im wybór własnej ścieżki zawodowej opartej na ich mocnych stronach – wyjaśniała prezes Fundacji Strefa Talentów Anna Mazurkiewicz.
Fundacja Strefa Talentów rozpocznie swoją działalność z początkiem nadchodzącego roku. Harmonogram prac w pierwszym kwartale 2023 r. zakłada szerokie konsultacje z przedstawicielami placówek oświatowych. Program pilotażowy dla klas 1 – 3 oraz 4 – 8 zostanie zorganizowany i przeprowadzony na terenie subregionu wałbrzyskiego. Zaproponujemy dodatkowe zajęcia stymulujące kreatywne myślenie, radzenie sobie z emocjami i samoświadomość, czyli wiedza o swoich mocnych stronach. Działania fundacji skupione będą również na pracy z rodzicami. Utalentowane dziecko to wyzwanie zarówno dla samego dziecka jak i dla rodziców czy opiekunów.
To właśnie rodzice odkrywają kluczową rolę w odkrywaniu talentów, są ich pierwszymi obserwatorami i mentorami. Program pilotażowy realizowany będzie w subregionie wałbrzyskim. Działania zostaną poddane ewaluacji, aby można go było implementować w kolejnych latach do większej ilości szkół – poinformowała członek zarządu Fundacji Strefa Talentów Katarzyna Doszczak-Fuławka.