W południe celebrowana była Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku i poległych w Katyniu w 1940 roku. Pamięć o obu tragicznych faktach z najnowszej historii Polski – jak co roku – została dochowana w Ząbkowicach Śląskich poprzez wspólną modlitwę.
Przed liturgią eucharystyczną, która miała miejsce w kościele parafialnym pw. Św. Jadwigi, przypomniano dramatycznie przerwaną i niedokończoną podróż Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. prof. Lecha Kaczyńskiego oraz 95 innych osób w kwietniu 2010 r. Delegacja państwowa udawała się wtedy do Katynia, by uczestniczyć w uroczystościach 70. rocznicy ludobójstwa dokonanego w Związku Sowieckim na polskich elitach. W wyniku dotąd niewyjaśnionego splotu okoliczności rządowy samolot rozbił się pod Smoleńskiem. W czasie nabożeństwa głos zabrała siostra Celestyna z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, która opowiedziała o pracy swojego zgromadzenia na terenie Federacji Rosyjskiej. Zachęcała przy tym do codziennej modlitwy o nawrócenie Rosji, by wyzwolić dobro zakorzenione w duszach wielu Rosjan.
Po Mszy św. odbył się – zapowiadany przez nas – apel pamięci przed obeliskiem ustanowionym trzy lata temu przez mieszkańców Ziemi Ząbkowickiej. Odczytane zostały imiona i nazwiska wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Odśpiewane zostały pieśni wielkanocne wyrażające wiarę w zmartwychwstanie i życie wieczne, którą uczestnicy apelu obejmowali też poległych na ziemi rosyjskiej w 2010 i 1940 roku naszych Rodaków.
Należy dodać, że liczna delegacja Ząbkowiczan przebywa dzisiaj w Warszawie, gdzie od rana odbywają się ogólnopolskie uroczystości związane z 6. rocznicą Tragedii Smoleńskiej. Z kolei dzisiaj rano na Placu Jana Pawła II o godz. 8:41 (czyli w porze, o której sześć lat temu doszło do katastrofy rządowego Tu 154M) lampki pod Pomnikiem Poległym z Ojczyznę zapalili burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek oraz burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein (zobacz oficjalną relację).