Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
14 °c
Wałbrzych
19 ° wt.
19 ° śr.
18 ° czw.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

„W niebezpieczeństwie jest nie tylko istnienie narodowe Polski, lecz całej Europie grożą okropności nowej wojny” – nadszedł czas bitwy!

KK przez KK
15 sierpnia 2023
w Aktualności, BLOGI, KULTURA
0
Home Aktualności

„Obecnie jest w niebezpieczeństwie nie tylko istnienie narodowe Polski, lecz całej Europie grożą okropności nowej wojny”. Kto wypowiedział te słowa, w jakich okolicznościach i do kogo je skierował?

Przedziwna skłonność historii do analogii, w przypadku dziejów Polski, które znamy (znamy?) najbardziej nie przestaje zaskakiwać. Wbrew opiniom jakoby „historia skończyła się” i „żyjemy w świecie, w którym może być tylko lepiej”, wydarzenia, jakich jesteśmy świadkami są jak zimna woda, a właściwie jej kubeł. Historia się nie skończyła, świat wcale nie musi być z dnia na dzień coraz wygodniejszy dla człowieka, a układane przez nas osobiste i społeczne plany nie są z kamienia. W 1920 roku, niespełna dwa lata po odzyskaniu przez Polskę państwowości, gdy szkicowano ambitne polityczne, gospodarcze i kulturalne projekty, a część z nich stawała się bliższa realizacji dzięki gigantycznemu wysiłkowi integrowaniu rozdartych przez zaborców cząstek Polski, Polacy znów stanęli wobec śmiertelnego zagrożenia.

Bolszewicy byli żądni tego, by zniweczyć nie tylko plan powstawania II Rzeczypospolitej. Celem Moskwy była cała Europa, która miała się stać wielkim „krajem rad”, jak to sobie wyobrażali Lenin, Stalin i ich poplecznicy. Jednak władcy zachodu nie przeczuwali skali zagrożenia (dzisiaj przeczuwają?). Uznawali Rosjan za niegroźnych dla nich, nie kwapili się do postawienia tamy naporowi komunistycznej zarazy, a może bali się ich? Potęga militarna moskwian w połączeniu z dzikością ich uzbrojonych hord z czerwoną gwiazdą na czapkach stała się jednak realną siłą, która mogła zmienić historię Europy na dziesiątki, jeśli nie setki lat. Mogła…, ale na drodze stanęli Polacy.

Moc Polski w 1920 roku, jakkolwiek by ją oceniać przez kryteria charakterystyczne dla wojskowości, nie była li tylko oparta na atutach militarnych.

 

Nie zatrzymam się w tym rozważaniu na aspektach historycznych czy statystykach wojny polsko-bolszewickiej czy szczególnie Bitwy Warszawskiej. Obchodzimy dzisiaj jej rocznicę i można w przestrzeni medialnej znaleźć wiele źródeł informacji. Chciałbym poruszyć inny wątek, bo batalia, która 103 lata temu postawiła na zawsze Polskę w roli twierdzy Zachodu, była – obok nieprawdopodobnego w swojej skali zbiorowego wysiłku społeczeństwa – absolutnie nadzwyczajnym osobistym aktem odwagi każdej Polki i każdego Polaka. Stając oko w oko z sowieckim najeźdźcą pozbawionym jakichkolwiek zasad, pozostali wierni temu wszystkiemu, co mieści się w słowie „patriotyzm”. 24 lata później działo się coś podobnego, choć w innym wymiarze. Ów patriotyzm osobiście wybrany jako reguła życia był mocą sprawczą, gdy dziewczęta i chłopcy heroicznie bronili wolnej Polski wbrew niemieckiemu najeźdźcy, o czym niedawno pisałem z okazji wspomnienia Powstania Warszawskiego. Oba zdarzenia są chwalebnymi ogniwami listy dat i miejsc, jakim zawdzięczamy wolność i niepodległość Polski w 2023 roku… (Jesteśmy tego świadomi?)

 

W 1920 roku Benedykt Hertz pytał retorycznie komunistów: „I wy nas chcecie uczyć swobody – / Wy, nie mogący żyć bez tyrana…?”. Pełno też było w pisanych w roku 1920 wierszach wezwań takich jak te: „Hej baczność żołnierze! Przed nami jest wróg… Lecz z nami jest wolność, Ojczyzna i Bóg”. Znany naszym pokoleniom poeta Jan Kasprowicz, który w „Pieśni ochotnika” pisał jednoznacznie: „Kiep i tchórz, kto w tej chwili / Nie chce wroga bić. / Ja zaś wolę ruszać w pole / Niż w chałupie gnić!”. W tamtym okresie pisarze stawali się nie tylko apologetami patriotyzmu, ale także sprawozdawcami wojennymi. Jednym z nich był Stefan Żeromski. W jego tekście pod tytułem „Na probostwie w Wyszkowie”, w którym relacjonował pobyt w tym miejscu „rządu polskiego” z sowieckiego nadania, czytamy: „Krew polska nie płynęła w ich żyłach. Ci rodacy, dla poparcia swej władzy przyprowadzili na nasze pola, na nędzne miasteczka, na dwory i chałupy posiedzicieli, na miasta przywalone brudem i zdruzgotane tyloletnią wojną – obcą armię, masę, złożoną z ludzi ciemnych, zgłodniałych, żądnych obłowienia się i sołdackiej rozpusty”.

Jeszcze bardziej przejmujące są osobiste relacje z pól walki. Autorem jednej z nich jest Eugeniusz Małaczewski, który napisał tom pod tytułem „Koń na wzgórzu”. To był poruszający manifest… przeciw wojnie, jako stanowi relacji między ludźmi w ogóle. Tytułowe zwierzę, okaleczone przez bestialskich napastników, stało się w nim alegorią okrutnej rzezi, krzywdy odzierającej z godności, zdrowia i życia niewinne istoty. Pisarz nie krył głębokiego przekonania, że tylko duchowa metamorfoza, jaką światu jest gotowa dać Polska, może sprawić, że ludzie zachowają życie i będą mogli sięgać po jego owoce. Napisał tak: „Kto umie leżeć duchowo krzyżem na świętej ziemi polskiej i obejmując ją miłośnie, słucha, co się w niej dzieje – ten usłyszy jakoby niezliczone mnóstwo odmiennie tętniących serc. To my: w nadziei zakonspirowani, legitymujący się wiarą, zbrojni Miłością. W Polsce powstaje plemię nowych ludzi, jakich jeszcze nie widziano”.

Siedem lat po wojnie polsko-bolszewickiej, gdy już zapewne pojawiła się odrobina historycznego dystansu do dramatycznego i dynamicznego zarazem jej przebiegu, na półki księgarskie trafiła powieść „Gdyby pod Radzyminem”. Jej autor Edward Ligocki posłużył się metodą literacką, którą współcześnie określamy pojęciem „historii alternatywnej”. Mamy w niej obrazy zwycięstwa sowieckiego i wejścia moskwian do Warszawy, a z niej ich dalszy pochód ku Europie. W tym właśnie momencie wybucha antyrosyjski bunt. Gdzie? Choć Polska staje się „nową Rosją zachodnią, nową kolonią bolszewicko-litwacką” owo powstanie wybucha nie gdzie indziej jak w Warszawie. Miasto jest dewastowane przez komunistów, a jego elity systematycznie zabijane. Pisarz wykreował na potrzeby swojej narracji postać adiutanta generała Józefa Hallera, który zdołał się, mimo odniesionych ran, ukryć przed poszukującymi go bolszewikami. W jednym z dialogów opowieści, zwracając się do pewnej komunistki mówi on: „Jeżeli wy, a raczej […] twoi byli panami sytuacji, nie zostanie tu kamień na kamieniu i jednego człowieka, który ma Boga w sercu…”

 

Wracając do faktów historycznych przytoczyć warto wypowiedź Włodzimierza Lenina. Już po wojnie wódz moskwian przyznał, że „Polska wojna była najważniejszym punktem zwrotnym nie tylko w polityce Rosji Sowieckiej, ale także w polityce światowej. (…) Wszystko tam, w Europie, było do wzięcia. Lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji”. Przypomnijmy też słowa samego Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane jeszcze w trakcie wojny: „Gdy widzę Pana Tuchaczewskiego, idącego śladami księcia warszawskiego Paskiewicza, jak stuka do bram Warszawy, powtarzając zaklęcia zaczerpnięte z Marksa, nie mogę mu nie odpowiedzieć tytułem znanej u nas w Polsce broszury innego wielkiego teoretyka socjalizmu Liebknechta – „Soll Europa kosakisch werde?” Czy Europa ma zostać kozacką?”, przez co Józef Piłsudski rozumiał „bolszewicką”.

W chwili, gdy wiele znaków na ziemi (i na niebie?) wskazywało na prawdopodobieństwo potwornej klęski w naszym kraju, a więc i na widmo wkroczenia rewolucyjnej pożogi do całego Zachodu, tylko jeden europejski przywódca zdobywa się na jasne świadectwo. To papież Benedykt XV w liście do biskupów całego świata z 5 sierpnia 1920 roku napisał: „Obecnie jest w niebezpieczeństwie nie tylko istnienie narodowe Polski, lecz całej Europie grożą okropności nowej wojny”. Trzy miesiące wcześniej, w małopolskim miasteczku Wadowice przyszedł na świat Karol Wojtyła. Już jako papież Jan Paweł II odwiedził w 1999 roku Radzymin, a o tym przeżyciu mówił tak: „Przed chwilą nawiedziłem Radzymin miejsce szczególnie ważne w naszej historii narodowej. Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w sierpniu 1920 roku. Mogę spotkać jeszcze dzisiaj niektórych bohaterów tej historycznej bitwy o naszą i waszą wolność. Naszą i Europy.

Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”.

 

Grafika: sierpien1920.pl

Źródła:

  1. Mirosław Szumiło, Bitwa Warszawska 1920, ipn.gov.pl
  2. Maciej Urbanowski, Wojna polsko-bolszewicka 1920 w literaturze polskiej, sierpien1920.pl
  3. Włodzimierz Suleja, Wojna 1920 wedle Józefa Piłsudskiego i Michaiła Tuchaczewskiego. Znaczenie polskiego zwycięstwa dla Europy, wnus.usz.edu.pl
  4. Wspomnienie Jana Pawła II, bitwawarszawska.pl
  5. Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, radzymin.pl
Zebrał: Krzysztof Kotowicz
Tagi: społeczeństwokulturaRzeczpospolita PolskaBliżej Słowa
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Aby ludzie wokół mogli poczuć się szczęśliwsi – koncert muzyki chrześcijańskiej

Następny wpis

Borówki – chłodzą i chronią przed upałem

Następny wpis
Borówki chłodzą i chronią przed upałem

Borówki – chłodzą i chronią przed upałem

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Seria bomb

„Seria bomb. To gdzieś dalej. Nie ma obawy.” – co słyszymy 1 września 2023 roku?

1 września 2023
Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco_

„Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco” – czyja jest Polska 17 września 2023 roku?

17 września 2023
Hej zbudziły się po kryptach króle

Hej, zbudziły się po kryptach króle, Sam marszałek się w trumnie obrócił, Gdy gwizdnęły nasze pierwsze kule, I któryś filipinką rzucił…

1 sierpnia 2023
W niebezpieczeństwie jest nie tylko istnienie narodowe Polski

„W niebezpieczeństwie jest nie tylko istnienie narodowe Polski, lecz całej Europie grożą okropności nowej wojny” – nadszedł czas bitwy!

15 sierpnia 2023
Odnowione, piękniejsze i niezmiennie bogate historią – Muzeum Ziemi Kłodzkiej warto mieć w planie podróży po Dolnym Śląsku [VIDEO]

Odnowione, piękniejsze i niezmiennie bogate historią – Muzeum Ziemi Kłodzkiej warto mieć w planie podróży po Dolnym Śląsku [VIDEO]

4
Dwie linie kolejowe na Dolnym Śląsku

Dwie linie kolejowe na Dolnym Śląsku będą w rękach samorządu – dobre wiadomości dla pasażerów z Kłodzka i Jeleniej Góry

1
Dwie daty

Dwie daty: 17 września 1939 i 10 kwietnia 2010 – inicjatywa Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek” [FOTO]

25 września 2023
Europejski Tydzień Sportu w Ziębicach

Europejski Tydzień Sportu w Ziębicach

25 września 2023
Kolejne stowarzyszenie otrzymało

Kolejne stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację zadania publicznego

25 września 2023
Postępowania dotyczące nieruchomości Gminy Ziębice

Postępowania dotyczące nieruchomości Gminy Ziębice

25 września 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Dwie daty
Złoty Stok

Dwie daty: 17 września 1939 i 10 kwietnia 2010 – inicjatywa Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek” [FOTO]

25 września 2023
Europejski Tydzień Sportu w Ziębicach
INFORMACJE GMINY ZIĘBICE

Europejski Tydzień Sportu w Ziębicach

25 września 2023
Kolejne stowarzyszenie otrzymało
GMINA ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

Kolejne stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację zadania publicznego

25 września 2023
Postępowania dotyczące nieruchomości Gminy Ziębice
INFORMACJE GMINY ZIĘBICE

Postępowania dotyczące nieruchomości Gminy Ziębice

25 września 2023
miejscakultury-dolnego-slaska-muzeum-ziemi-klodzkiej
Kłodzko

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Muzeum Ziemi Kłodzkiej

24 września 2023
Winni są wszyscy
Aktualności

Winni są wszyscy – „Bracia Karamazow”

23 września 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i piel Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i pielęgnuje dziedzictwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej. Teren ten jest fascynujący zarówno pod względem geograficznym, jak i w związku ze swoją burzliwą historią oraz różnorodnością etniczną oraz kulturową. W cyklu #miejscakulturydolnegośląska przedstawiamy Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-muzeum-ziemi-klodzkiej/
#muzeum #ziemiakłodzka #muzeumziemikłodzkiej #kłodzko #powiatkłodzki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #historia #kultura
Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbi Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbiorników budowanych na Ziemi Kłodzkiej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu. Inwestycja Wód Polskich została zrealizowana w latach 2018-2023, za kwotę blisko 238 mln złotych. Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie inwestycje o wartości 1,2 mld złotych.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wody-polskie-zakonczyly-budowe-zbiornika-boboszow-to-ochrona-dla-mieszkancow-ziemi-klodzkiej/
#inwestycje #hydroinzynieria #bezpieczeństwopowodziowe #boboszów #retencja
Inwazja Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Po Inwazja Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Polską rozpoczęła się 17 września 1939 roku tuż po godz. 3:00.  Był to drugi śmiercionośny cios zadany Polsce po tym, gdy 1 września 1939 roku po godz. 4:00 nasz kraj zaatakowała Rzesza Niemiecka. Doszło w rzeczywistości do czwartego rozbioru Polski. 🇵🇱
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/moja-bezbronna-ojczyzna-przyjmie-cie-najezdzco-czyja-jest-polska-17-wrzesnia-2023-roku/
#rzeczpospolitapolska🇵🇱 #polska #17września1939 #inwazjasowiecka #czwartyrozbiórpolski #iiwojnaświatowa #2ww #bliżejsłowa #patriotyzm
Dawniej był siedzibą władców księstwa głogow Dawniej był siedzibą władców księstwa głogowskiego, bywali tu również królowie Polski, a nawet Napoleon Bonaparte, obecnie te mury goszczą mieszkańców miasta i przyjezdnych turystów odwiedzających Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Jego początki sięgają XIII wieku, a bogate dzieje są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego nie tylko samego regionu, ale również Polski. Zamek Książąt Głogowskich to #miejscekulturydolnegośląska
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-zamek-ksiazat-glogowskich/
#zamek #zamekgłogów #zabytekarchitektury #muzeum #głogów #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka
To był już ostatni w tym roku koncert z cyklu ar To był już ostatni w tym roku koncert z cyklu artystycznych i charytatywnych spotkań pod hasłem „Z muzyką przez wieki”. Wydarzenia, które relacjonowaliśmy w naszym portalu, odbywały się w pięknym zabytkowym wnętrzu kościoła w Kamieńcu Ząbkowickim. Atutem tej świątyni są między innymi organy piszczałkowe.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/z-muzyka-przez-wieki-ostatni-tegoroczny-koncert/
#muzyka #muzykaorganowa #organy #organykościelne #organypiszczałkowe #kamieniecząbkowicki #zmuzykąprzezwieki
Bezpieczeństwo energetyczne, niższe rachunki za Bezpieczeństwo energetyczne, niższe rachunki za prąd, niskoemisyjna energia, dodatkowe wpływy do budżetów lokalnych i budżetu państwa – to niektóre z korzyści inwestycji w tzw. mały atom - mówi @dawid.jackiewicz. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/dawid-jackiewicz-rozwoj-technologii-jadrowych-zarowno-tych-wielkoskalowych-jak-i-maloskalowych-bedzie-przelomem-dla-polskiej-gospodarki-video/
#innowacyjność #energiaatomowa #energiajądrowa #inwestycje #bezpieczeństwoenergetyczne #dawidjackiewicz #forumekonomiczne #forumekonomicznekarpacz
Dwie daty

Dwie daty: 17 września 1939 i 10 kwietnia 2010 – inicjatywa Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek” [FOTO]

25 września 2023
Europejski Tydzień Sportu w Ziębicach

Europejski Tydzień Sportu w Ziębicach

25 września 2023
Kolejne stowarzyszenie otrzymało

Kolejne stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację zadania publicznego

25 września 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT