Samorządowcy subregionu wałbrzyskiego spotkali się wczoraj, a tematem rozmów był Dolnośląski Ład, czyli regionalny plan realizacji Polskiego Ładu. Tworzenie tego dokumentu zapowiedział kilka dni temu minister Michał Dworczyk podczas poniedziałkowego briefingu w Wałbrzychu relacjonowanego w naszym portalu. 

Konferencja odbyła się w Bardzie, a wójtowie i burmistrzowie gmin subregionu sudeckiego mieli możność wysłuchać i dyskutować nad konkretnymi projektami, jakie mają być realizowane w naszym obszarze dzięki środkom z Krajowego Funduszu Odbudowy. Inicjatorem sesji konsultacyjnej był Michał Dworczyk, który jest posłem w okręgu wałbrzyskim. Dolnośląski Ład ma być regionalnym komponentem zaproponowanego kilkanaście dni temu przez kierownictwo Zjednoczonej Prawicy Polskiego Ładu.

Włodarze gmin rozmawiali z osobami bardzo kompetentnymi w zakresie dysponowania budżetem Unii Europejskiej. Byli to: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz rzecznik prasowy Rządu RP Piotr Müller – w trybie zdalnym. Na miejscu byli obecni: wiceminister zdrowia Anna Goławska, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak i prezes Tauron Nowe Technologie Artur Warzocha oraz wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko i dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego Maciej Zathey.

Dolnośląski Ład to projekt, nad którym obecnie intensywnie pracujemy, będzie to program rozwoju naszego województwa ze wskazanymi konkretnymi, strategicznymi inwestycjami, na które pozyskamy finansowanie zewnętrzne – zarówno krajowe, jak i unijne.

W najbliższych tygodniach zaprezentujemy jego założenia, będzie to bezprecedensowy zastrzyk środków dla całego regionu, w dużej mierze kierowany do jego biedniejszej, sudeckiej części – mówił minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zebrani samorządowcy dyskutowali z zaproszonymi gośćmi na temat pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje w subregionie wałbrzyskim, wyzwań związanych ze służbą zdrowia oraz o rozwoju regionalnym w kontekście różnic pomiędzy północną a południową częścią województwa. Poruszany był także temat przebiegu Cyklostrady Dolnośląskiej. Gospodarzami byli poseł Marcin Gwóźdź oraz burmistrz Barda Krzysztof Żegański.

Dziękuję wszystkim samorządowcom za obecność i bardzo ciekawą dyskusję. Dolnośląski Ład będzie niespotykanym do tej pory impulsem rozwojowym dla całego województwa, a w szczególności jego południowej części – podsumował wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

1 Komentarze

  1. A dlaczego nie wszyscy samorządowcy zostali zaproszeni? Czy mieszkańcy gmin zarządzanych przez “gorszych” włodarzy to inni Polacy? Nie płacą podatków?

Zostaw swój komentarz