Jednym z priorytetów jest dla nas wspieranie i pomoc inwestorom w tworzeniu nowych miejsc pracy w naszej gminie. Jak ważni są przedsiębiorcy dla gminy, nie trzeba tłumaczyć. Tak deklarują urzędnicy Gminy Stoszowice, którzy w ubiegłym tygodniu, z rąk marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, odebrali certyfikat „Gmina przyjazna inwestorowi”.
„Teren inwestycyjny to taki sam towar jak każdy inny. Musimy go mieć, znać jego wartość, wypromować i dobrze sprzedać. Tylko tyle, i aż tyle” – mówił Mirosław Odziemczyk z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych podczas spotkania z przedstawicielami dolnośląskich gmin, które uczestniczyły w serii szkoleń dla urzędników samorządowych w ramach cyklu „Dolnośląski Projekt wsparcia JST w pozyskiwaniu i obsłudze inwestorów”, prowadzonego wspólnie przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej i PAIiIZ. Celem warsztatów było podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej samorządów poprzez kompleksowe wsparcie merytoryczne. Zajęcia poprzedzone zostały badaniami przeprowadzonymi przez DAWG wśród inwestorów, w których ocenili oni poziom przygotowania dolnośląskich samorządów do obsługi i pozyskania nowych inwestycji. Na podstawie wskazanych deficytów przygotowany został specjalny program podnoszący kwalifikacje pracowników jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie.
Okazało się, że gminy mają wiele do zrobienia, a często nie zdawały sobie sprawy jakim oczekiwaniom powinny sprostać. Tylko w naszym regionie inwestorzy mają do dyspozycji ponad 300 dobrych lokalizacji, w całej Polsce kilka tysięcy. Trzeba naprawdę wiele pracy na poziomie samorządu, by inwestor zainteresował się i wybrał daną ofertę.” – podkreśla Mariusz Sinor z DAWG, szef, Dolnośląskiego Centrum Inwestora i Eksportera, który na co dzień obsługuje inwestorów i współpracuje w tym zakresie z samorządami. „Zainteresowanie inwestora, potem prowadzenie negocjacji, a co najważniejsze doprowadzenie rozmów do owocnego finału, to niezwykle ciężka praca” – twierdzi Robert Pawłowski – burmistrz Złotoryi, która w tym roku pozyskała niemieckiego inwestora z branży motoryzacyjnej firmę Borgers. To dla nas na początek 150 nowych miejsc pracy, a docelowo nawet 600. Wciąż pracujemy nad rozwijaniem naszej oferty.” dodał włodarz. Konkurencja jest ogromna, dużych inwestorów coraz mniej, ale dolnośląskie samorządy radzą sobie na tym polu dobrze, a niektóre wręcz bardzo dobrze. Serdecznie tego Państwu gratuluję – mówił Cezary Przybylski do wójtów, burmistrzów oraz pracowników gmin zajmujących się obsługą inwestorów.
W tym roku Dolnośląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera obsłużyło 32 inwestorów, kolejnym czterem dolnośląska oferta właśnie jest prezentowana. Podpisano w tym roku umowy z kilkudziesięcioma firmami min.: Bombardier Transportation Polska, który produkował będzie nadwozia do superszybkich pociągów, Toyota (produkcja hybrydowych skrzyń biegów oraz nowych silników benzynowych), Mercedes – Daimler, Lg Chem (produkcja baterii do samochodów elektrycznych), Nestle Purina (karma dla zwierząt), Materialise (produkcja w 3d), Jamtex (pościel, obrusy, ręczniki i firany), Wessel-Poliamid (akcesoria do odkurzaczy) czy Sanden (centra logistyczne).
Na podstawie informacji udostępnionej przez: Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz UG Stoszowice