Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Ząbkowice Śląskie Kamieniec Ząbkowicki GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Tydzień Edukacji Globalnej

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
11 grudnia 2015
w GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI
0

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Kamieńcu Ząbkowickim, w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej, został zrealizowany projekt edukacyjny „Otwieramy swoje serca na potrzeby innych ludzi”. Inspiracją do działań były słowa naszego patrona, św. Jana Pawła II, „Każdy człowiek ma prawo, by szanowane było jego życie i godność, które stanowią dobra nienaruszalne.”

Najpierw przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przedstawili program obchodów TEG oraz informacje na temat wyzwań i problemów współczesnego świata związanych z globalizacją. Apelowali do wszystkich uczniów zgromadzonych na apelu, aby wykazywali postawę poszanowania dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz dla ludzi innych kultur i tradycji. W dniach 16 – 22 listopada 2015 r., w każdej klasie i na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty TEG 2015 z przewodnim hasłem „Równość – od słów do czynów”. Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w ciekawych lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych przeprowadzonych przez panią Dagmarę Szymczak, panią Alicję Nowakowską, panią Alicję Walerian i siostrę Katarzynę Fabicką.

Podczas lekcji języka polskiego w klasie czwartej „Prawa dziecka, czyli co mówimy i robimy w imię praw najmłodszych” uczniowie, korzystając ze słowników języka polskiego oraz oglądając prezentacje multimedialne, poznali znaczenie takich pojęć, jak: prawo, obowiązek, prawa człowieka, prawa dziecka. Po wysłuchaniu opowieści o dzieciach z Wrześni oraz po obejrzeniu filmu pt. „Strajk dzieci wrzesińskich”, podawali przykłady przejmujących przypadków łamania praw dzieci w przeszłości, a także we współczesnym świecie. Dużo uwagi poświęcili na argumentowanie, że wszystkie dzieci są równe wobec prawa. Omawiali znaczenie postawy tolerancji wobec różnorodności. Poznali również nazwy instytucji, do których mogą się zwrócić dzieci będące ofiarami przemocy i łamania praw dziecka. Lekcja języka polskiego „Z dziećmi o prawach dziecka” w klasie czwartej była okazją do poznania znaczenia słowa manifest. Analiza treści „Manifestu do dzieci z całego świata” Janusza Korczaka, wiersza Marcina Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka” oraz wiersza Marcina Przewoźniak pt. „Krzyknij nie!” przekonała wszystkich, iż w wielu krajach prawa dzieci nie są przestrzegane.

Okazją do dyskusji na temat praw dzieci była także lekcja języka polskiego „Łamanie praw człowieka w XXI wieku”. Czwartoklasiści na podstawie przejmującej prezentacji multimedialnej poznali przykłady łamania praw człowieka, takie jak wykorzystywanie ludzi, niewolnictwo, głód, ubóstwo, praca zarobkowa małych dzieci. Na lekcji języka polskiego w klasie piątej uczniowie zapoznali się z fragmentem scenariusza filmowego Agnieszki Holland do filmu Andrzeja Wajdy pt. „Korczak”. Dyskutowali na temat jego działalności na rzecz dzieci, zwracając szczególną uwagę na takie przesłania, jak: „Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy”, „Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do sprawiedliwego ich rozważania”, „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”, „Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia”.

Uczniowie klasy szóstej omówili na lekcji historii i społeczeństwa przykłady łamania praw człowieka przez Józefa Stalina oraz społeczne następstwa jego polityki. Sposobnością do przekonania się, że wielu ludzi na świecie żyje w skrajnym ubóstwie, w miejscach, gdzie w każdej chwili mogą być narażeni na utratę zdrowia lub życia, były także lekcje przyrody w klasie piątej i szóstej poświęcone poznawaniu warunków życia ludzi różnych ras, kultur i wyznań. Efektem pracy uczniów było zredagowanie gazetek informujących o przejawach dyskryminacji i braku tolerancji, o potrzebie podejmowania działań upowszechniających prawa człowieka i zapobiegających wykluczeniu. Uczniowie opracowali ponadto plansze z nazwami instytucji, które mogą pomóc ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej oraz hasła zachęcające do okazywania sobie wzajemnej życzliwości. Grupa ERM-u dyskutowała na temat form, jakie może przybierać odmienność i poszukiwała odpowiedzi na pytanie: „Co możemy uczynić, aby być tolerancyjnym człowiekiem?” Opracowała również plakat pt. „Wszyscy jesteśmy tacy sami”.

Do omówionych podczas zajęć zagadnień mogliśmy wracać przez wiele dni, ponieważ na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa naszych plakatów i haseł mówiących o potrzebie otwartości i tolerancji, a także o konieczności przeciwdziałania dyskryminacji. Podsumowaniem naszych działań był apel, na którym zgromadzili się wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Uczniowie z klasy V i VI przedstawili krótkie scenki dotyczące wybranych praw człowieka. Obrazowo pokazali, na czym polega prawo do rozwoju, do życia,  do nauki, do wyznawania religii, do własnego zdania. Apel zakończył się wspólnym zaśpiewaniem piosenki Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”. Podczas realizacji projektu mieliśmy okazję poszerzyć swoje wiadomości na temat procesów związanych z globalizacją oraz uświadomić sobie potrzeby i problemy ludzi różnych ras, kultur i wyznań oraz ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Wiele uwagi poświęciliśmy na poszukiwanie odpowiedzi na pytania: „Jak zapobiegać dyskryminacji?” „Na czym polega tolerancja?” „Jak otworzyć swoje serce na potrzeby innych ludzi?” Uczyliśmy się, jak przeciwdziałać kierowaniu się stereotypami i uprzedzeniami w odbiorze innych ludzi. Wzbudziliśmy w uczniach i rodzicach pragnienie niesienia pomocy ludziom potrzebującym, czego dowodem są efekty zrealizowanej w ramach projektu akcji „Czekolada dla dziecka z Domu Dziecka”. Dzięki hojności uczniów i rodziców przekazaliśmy do Domu Dziecka „Jutrzenka” w Bardzie 186 czekolad – mikołajkowych upominków.

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za włączenie się do realizacji zadań związanych z projektem. Nasza szkolna społeczność po raz kolejny pokazała, że jest wsłuchana w słowa patrona szkoły św. Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Tydzień Edukacji Globalnej (1)
Tydzień Edukacji Globalnej (2)
Tydzień Edukacji Globalnej (3)

Tydzień Edukacji Globalnej (4)
Tydzień Edukacji Globalnej (5)
Tydzień Edukacji Globalnej (6)

Tydzień Edukacji Globalnej (7)
Tydzień Edukacji Globalnej (8)
Tydzień Edukacji Globalnej (9)

Tydzień Edukacji Globalnej (10)
Tydzień Edukacji Globalnej (11)
Tydzień Edukacji Globalnej (12)

Tydzień Edukacji Globalnej (13)
Tydzień Edukacji Globalnej (14)
Tydzień Edukacji Globalnej (15)

Tydzień Edukacji Globalnej (16)
Tydzień Edukacji Globalnej (17)
Tydzień Edukacji Globalnej (18)

Tydzień Edukacji Globalnej (19)
Tydzień Edukacji Globalnej (20)
Tydzień Edukacji Globalnej (22)

Tydzień Edukacji Globalnej (23)
Tydzień Edukacji Globalnej (24)
Tydzień Edukacji Globalnej (25)

Tydzień Edukacji Globalnej (26)
Tydzień Edukacji Globalnej (27)
Tydzień Edukacji Globalnej (28)

Tydzień Edukacji Globalnej (29)
Tydzień Edukacji Globalnej (30)
Tydzień Edukacji Globalnej (31)

Samorząd Uczniowski
Tagi: edukacja
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Pierwsze 13 działek na nowym osiedlu domków jednorodzinnych już dostępne!

Następny wpis

Kolejna droga w Olbrachcicach Wielkich wyasfaltowana

Następny wpis

Kolejna droga w Olbrachcicach Wielkich wyasfaltowana

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

15 marca 2017
Pionier jest unowocześniony

„Pionier” jest unowocześniony – sanatorium w Szczawnie-Zdroju gotowe do przyjęcia kuracjuszy

22 czerwca 2023
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

22 marca 2017
Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

Pojęcia wolności i niepodległości pozostawały w sferze marzeń (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – część 1)

2
Ktoś nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać jak można było żyć w takiej dwoistości

Ktoś, nie mający pojęcia o tamtych czasach mógłby spytać – jak można było żyć w takiej dwoistości (Ząbkowicki Urząd Bezpieczeństwa – część 2)

1
s0 na Białym

s0 na Białym Kamieniu i Podzamczu – powrót z „Drugim Uderzeniem” [VIDEO]

1
Młyn Hilberta otwarty także

Młyn Hilberta otwarty także w piątki

8 maja 2025
Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty

Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty

8 maja 2025
Zostań skoczkiem na jeden dzień

Zostań skoczkiem na jeden dzień – Akademia Lotnika zaprasza

8 maja 2025
Arboretum Wojsławice bądź tam

Arboretum Wojsławice – bądź tam, aby zobaczyć piękno przyrody

7 maja 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Młyn Hilberta otwarty także
Dzierżoniów

Młyn Hilberta otwarty także w piątki

8 maja 2025
Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty
Wałbrzych

Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty

8 maja 2025
Zostań skoczkiem na jeden dzień
Świdnica

Zostań skoczkiem na jeden dzień – Akademia Lotnika zaprasza

8 maja 2025
Arboretum Wojsławice bądź tam
Dzierżoniów

Arboretum Wojsławice – bądź tam, aby zobaczyć piękno przyrody

7 maja 2025
„Aktywni Dolnoślązacy” – twoja szansa na rozwój zawodowy
Wałbrzych

„Aktywni Dolnoślązacy” – twoja szansa na rozwój zawodowy

7 maja 2025
EkoBystrzaki
Świdnica

Eko-Bystrzaki – gminny konkurs ekologiczny po raz trzeci

7 maja 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

Sudeckie Fakty

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Młyn Hilberta otwarty także

Młyn Hilberta otwarty także w piątki

8 maja 2025
Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty

Górnicze Tajemnice – propozycja na czas egzaminów ósmoklasisty

8 maja 2025
Zostań skoczkiem na jeden dzień

Zostań skoczkiem na jeden dzień – Akademia Lotnika zaprasza

8 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT