Za prawie 15,5 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to środki Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska, zostanie przeprowadzona największy dotąd zakres rewitalizacji Twierdzy Srebrna Góra, którą pokazywaliśmy w serwisie video naszego portalu.

W ramach projektu w fortecy zostanie zrealizowany spory zakres prac. Wykonane zostanie m.in. zabezpieczenie zdegradowanych elewacji kieszeni szklano-stalową kubaturą z konserwacją murów i zachowaniem stanu trwałej ruiny. Uzyskana przestrzeń zostanie wykorzystana na sale wielofunkcyjne do zajęć manualnych i edukacyjnych, imprez kulturalnych, wystaw i przestrzeni restauracji. Wnętrza dawnych izb mieszkalnych Twierdzy zostaną zaadaptowane na miejsca noclegowe dla 58 osób z odtworzeniem drewnianych stropów, stolarki okiennej, remontem murów i sklepień, a kazamaty fortecy – na sale wielofunkcyjne, kuchnie wraz z jadalnią, biuro, pomieszczenia techniczne oraz ekspozycje muzealną związaną z turystycznym zagospodarowaniem Donjonu na przełomie XIX i XX w.

Wykonane zostaną również izolacje przeciwwilgociowe nad pomieszczeniami, odtworzone wały obronne i nasypy ziemne na koronie i części dziedzińca Donjonu wraz z utwardzeniem i odwodnieniem nawierzchni. Projekt obejmować będzie także wykonanie przyłącza wody i prądu na odcinku ok. 1300 m. Łączna powierzchnia pomieszczeń przewidziana do adaptacji i konserwacji to ok. 2225 mkw.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz – wójt gminy Stoszowice i Emilia Pawnuk – prezes Twierdzy Srebrna Góra podpisali w ubiegłym tygodniu umowę na dofinansowanie projektu „Rewaloryzacja dla potrzeb ruchu turystycznego oraz funkcji kulturalnych, zdegradowanych niedostępnych części Pomnika Historii – Twierdzy Srebrna Góra, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”.  Realizacja tego planu ma się zakończyć w czerwcu 2023 r.

Warto przypomnieć, że niezależnie od środków unijnych zarządzanych przez samorząd województwa dolnośląskiego, jakie zasilą prace prowadzone w zabytkowym obiekcie, Twierdza Srebrna Góra otrzymała jeszcze pod koniec ubiegłego roku dotację z tzw. z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kwotę ponad 15,1 mln zł z tego funduszu przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Środki te zasilą realizację projektu o wartości prawie 22 mln zł pod nazwą „Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra”.

Grafika: Twierdza Srebrna Góra – Facebook

1 Komentarze

  1. no, pieniądze na ruiny są, a co z tego będą mieć mieszkańcy, mydlenie oczu o większym zatrudnieniu??? itp

Zostaw swój komentarz