Japończycy zainwestują w nowy zakład produkcyjny ponad 500 mln zł. Toyota otrzymała od polskiego rządu grant w wysokości blisko 12,1 mln zł. W Wałbrzychu powstanie druga linia produkcyjna benzynowego silnika TNGA 1,5 l oraz druga linia elektrycznej przekładni hybrydowej. To wszystko oznacza nowe miejsca pracy.

Rządowy grant ma pokrycie w programie wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki, którym zarządza Ministerstwo Rozwoju. Jeszcze w tym roku Toyota otrzyma prawie 5 mln zł, w przyszłym 6,5 mln zł, a w 2023 r. 617 tys. zł. Japoński koncert zobowiązał się do utworzenia najpóźniej do dnia 31 grudnia 2021 r. minimum 50 nowych etatów w zakładzie produkcyjnym w Wałbrzychu, w którym zatrudnia aktualnie 2243 osoby oraz zainwestować do dnia 31 grudnia 2022 r. co najmniej 504,7 mln zł. Toyota będzie musiała utrzymać te nowe miejsca pracy przez najbliższe pięć lat.

Warto dodać, że w lipcu br. Toyota otworzyła w Wałbrzychu nowy ośrodek badawczy – Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych. Koszt tej inwestycji wyniósł 19 mln zł. Są tu przeprowadzane testy wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz badania hałasu i wibracji poszczególnych komponentów wykorzystywanych w elektrycznych przekładniach hybrydowych. Wyniki z Wałbrzycha są przekazywane do europejskiego centrum badawczego Toyoty w Brukseli.

Toyota planuje, że do końca 2022 r w fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA (Toyota New Global Architecture). Razem z przekładniami elektrycznymi tworzą hybrydowy zespół napędowy. Trzeci z tych projektów – produkcja silników TNGA 1,5 l – ruszyła w jelczańskiej fabryce w czerwcu.

W związku z realizowanymi projektami, poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland do 2022 roku wzrośnie do ponad 5,5 mld zł, a zatrudnienie przekroczy 3000 osób.

Poprzez: investmap.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz