Obiekt hotelowy o parametrach jakie były wskazywane w decyzjach wydawanych przez burmistrza Dusznik-Zdroju nie powinien nigdy powstać w miejscu, gdzie był budowany. Wynika to między innymi z faktu, że teren, gdzie powstał hotel był i jest objęty programem ochrony ,,Natura 2000”.
Taka jest konkluzja aktu oskarżenia postawionego burmistrzowi Dusznik-Zdroju oraz związanemu z branżą hotelarską przedsiębiorcy. Wspomniani Robert L., Ryszard S. oraz pracownica urzędu gminy Natalia B., pracownik starostwa powiatowego w Kłodzku Tomasz C. i współpracownik przedsiębiorcy Józef K. już w kwietniu br. usłyszeli zarzuty w sprawie, o której informowaliśmy w naszym portalu. Ze śledztwa przeprowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wynika, że w latach 2014 – 2022 miało dochodzić do poważnych nieprawidłowości dotyczących wydawania decyzji administracyjnych w ramach realizacji jednej z inwestycji budowlanych w Dusznikach Zdroju.
Prokurator zarzucił burmistrzowi Dusznik-Zdroju przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczanie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie jednego z hoteli na terenie Dusznik-Zdroju. Przy popełnianiu wskazanych wyżej czynów z burmistrzem miał współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydanych, korzystnych decyzji związanych z realizacją budowy hotelu. W dzisiejszym komunikacie prokurator Tomasz Orepuk stwierdził, że burmistrz Dusznik-Zdroju został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 30 tys. złotych jak i obietnicy korzyści majątkowej w kwocie 129 tys. zł oraz zatajenia w swoim oświadczeniu majątkowym pożyczki wysokości 50 tys. zł jaką otrzymał od jednego z przedsiębiorców.
Pod koniec kwietnia br. Sąd Rejonowy w Świdnicy na wniosek Prokuratura Okręgowego w Świdnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec burmistrza Dusznik-Zdroju i przedsiębiorcy. Tomasz C. i Józef K. usłyszeli zarzuty dotyczące przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją wskazanej wyżej inwestycji. Nadto Józefowi K. zarzucano również wręczanie korzyści majątkowych i obietnice wręczenia korzyści funkcjonariuszowi publicznemu. Wobec Tomasza C. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zawieszenia w czynnościach służbowych. Wobec Józefa K. zastawano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego. Jak podało Radio Wrocław spośród pięciorga oskarżonych przyznała się jedynie Natalia B., a pozostałe osoby podały własną wersję wydarzeń.
- Akty oskarżenia trafiły już do Sądu Rejonowego w Kłodzku.
- Podejrzanym za zarzucane czyny grożą kary od 1 do 10 lat pozbawienia wolności.