Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
6 °c
Wałbrzych
6 ° śr.
7 ° czw.
7 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Wałbrzych

Szukasz skarbów – przybywaj do Wałbrzycha

KK przez KK
14 marca 2023
w Wałbrzych, Aktualności
0
Szukasz skarbów

Grosze praskie, to prawdziwe srebrne monety – środek płatniczy z XIV i XV wieku. Zostały wykopane w ilości ponad 1300 sztuk na drodze z Sobięcina do Boguszowa w 2016 roku.

Wystawa „Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne” to nowa propozycja cennej i ciekawej ekspozycji. Można ją oglądać na trasie zwiedzania w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Zabytki archeologiczne to sprzęty, przedmioty codziennego użytku z regionu wałbrzyskiego z okresu od II w. przed naszą erą, aż do niemal współczesności. To dzięki tym fragmentom naczyń i przedmiotów archeolodzy i historycy mogli określić jak żyli nasi przodkowie. To zdecydowanie, prawdziwe historyczne skarby świadczące o naszej przeszłości.

Po latach opracowań, katalogowania i dokumentacji związanej ze znaleziskiem, od 10 marca 2023 r. całą ekspozycję można już swobodnie oglądać na trasie zwiedzania kopalni. W pomieszczeniu między wieżami szybowymi Julii i Sobótki światło dzienne ujrzała wyjątkowa kolekcja. Kurator wystawy Anna Kowalska – archeolog w Starej Kopalni dokonała otwarcia w obecności wyśmienitych gości – kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Anny Nowakowskiej, prof. Borysa Paszkiewicza – z Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizującego się w numizmatyce średniowiecza i nowożytnej, archeologa i profesora z Uniwersytetu Wrocławskiego Krzysztofa Jaworskiego -, który był odpowiedzialny za opis historyczny oraz badania terenowe, dr Sylwii Rodak z Uniwersytetu Wrocławskiego, która była odpowiedzialna za opracowanie dwóch naczyń ze skarbu Na otwarciu wystawy w Starej Kopalni pojawił się również archeolog Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu Marek Kowalski.

Wśród uczestników znalazł się, ujawniając swoją tożsamość na krótko przed otwarciem wystawy – pozostający do tej pory jako anonimowy, znalazca skarbu z 2016 r – Pan Sylwester Pecyna. Prezydenta Wałbrzycha Roman Szełemej podkreślał, że oddanie znaleziska z przeznaczeniem do eksponowania w muzeum to postawa godna naśladowania, bo myślenie o kolejnych pokoleniach jest rzadkością. To krok w stronę edukacji młodszych pokoleń i pozostawienie do zachowania reliktów przeszłości.

Na wystawie „Przetrwały ukryte w ziemi…” znalazła się również szklana kompozycja przedstawiająca Wałbrzych w formie rysunku miasta wykonanego przez Friedricha Wernhera przełożonego na szklaną instalację. Było to zwieńczenie projektu realizowanego w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu: „Szklany czas – wędrówki krajobrazem”. Projekt sfinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminy Wałbrzych i miał finał wernisażem prac w listopadzie 2018 r. Pod kierunkiem i według pomysłu Artystki Barbary Idzikowskiej uczniowie wałbrzyskich szkół, uczestnicy projektu przygotowali setkę ręcznie malowanych szklanych płytek, które w połączeniu w całość stworzyły obraz planu Wałbrzycha. Choć artystka nie mogła być w Wałbrzychu podczas wernisażu – pamiątka jej inspiracji projektu „szklany czas” stanowi element wystawy „Przetrwały ukryte w ziemi”.

Zainteresowanie wystawą, zarówno odwiedzających, którzy pojawili się na wernisażu jak i mediów, oznacza, że wStarej Kopalni zaprezentowano coś absolutnie cennego, ale również interesującego dla znawców, badaczy regionu, historyków, archeologów czy po prostu mieszkańców miasta. Wystawa stanowić będzie stały element trasy zwiedzania kopalni węgla i uzupełni dotychczasową ekspozycję, tym razem o zbiory archeologiczne z regionu wałbrzyskiego.

Szukasz skarbów


Po tym, jak w tamtym roku do prezentacji na trasie weszła wystawa fotografii „Podziemny Świat na przedwojennych fotografiach”, o której informowaliśmy w naszym portalu, teraz cenną ekspozycję muzealną uzupełniają monety praskie i przedmioty z wykopalisk archeologicznych. By przekonać się jak funkcjonowali i żyli nasi poprzednicy na tych ziemiach na przestrzeni wieków, przynajmniej raz warto odwiedzić tą wystawę.

Poprzez: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia Wałbrzych
Tagi: BliżejKulturykultura
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

O realizowanych inwestycjach i współpracy z województwem

Następny wpis

To będzie miejsce rekreacji nad wodą – w Żarowie postępuje rewitalizacja parku miejskiego i budowa dróg miejskich

Następny wpis
To będzie miejsce rekreacji nad wodą

To będzie miejsce rekreacji nad wodą – w Żarowie postępuje rewitalizacja parku miejskiego i budowa dróg miejskich

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze

Wolność

12 lipca 2020
Nowe personalia w diecezji świdnickiej

W diecezji świdnickiej nowi proboszczowie i wikariusze – LISTA wszystkich zmian

15 czerwca 2023

Będą zmiany w parafiach – biskup świdnicki podjął decyzje dotyczące proboszczów

10 czerwca 2022
Zaginął 28letni Dorian

🔴 PILNE: Zaginął 28-letni Dorian. Rodzina nie ma z nim kontaktu

16 stycznia 2023
Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich i

Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich i kulinarna „Bitwa Regionów”

1
Kto jest liderem przed czwartą

Kto jest liderem przed czwartą rundą Pucharu Trzech Narodów Run-Archery?

20 czerwca 2025
Zalogowani po raz

„Zalogowani” po raz dziewiąty

20 czerwca 2025
Grają w Młyn

Grają… w Młyn

20 czerwca 2025
Nowa linia kablowa

Nowa linia kablowa – więcej energii dla klientów i lokalnej gospodarki

18 czerwca 2025

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Kto jest liderem przed czwartą
Dzierżoniów

Kto jest liderem przed czwartą rundą Pucharu Trzech Narodów Run-Archery?

20 czerwca 2025
Zalogowani po raz
Świdnica

„Zalogowani” po raz dziewiąty

20 czerwca 2025
Grają w Młyn
Dzierżoniów

Grają… w Młyn

20 czerwca 2025
Nowa linia kablowa
Jelenia Góra

Nowa linia kablowa – więcej energii dla klientów i lokalnej gospodarki

18 czerwca 2025
Rada Młodzieżowa przy wojewodzie dolnośląskim
Dolny Śląsk

Rada Młodzieżowa przy wojewodzie dolnośląskim

18 czerwca 2025
O brzegi Bystrzycy zadba
Świdnica

O brzegi Bystrzycy zadba samorząd miejski Świdnicy

18 czerwca 2025

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

sudeckiefakty

Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturaln Nieskrywana spontaniczność i nieudawana naturalność zamieniają kilkadziesiąt minut w roku w pasmo ciepłych ekspresji niesionych aurą słów, które nigdy nie pozostawiają publiczności obojętną.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/milosc-jest-zadomowieniem-i-niejedno-ma-imie-foto/ 
#miłość #muzyka #poezja #śpiew #recytacja #koncert #miłośćniejednomaimię #ząbkowiceŚląskie
Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Psz Budynek Szkoły Podstawowej oraz przedszkola w Pszennie już wkrótce doczeka się termomodernizacji oraz poprawy efektywności energetycznej.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/budynki-oswiaty-z-lepsza-efektywnoscia-energetyczna-w-pszennie-to-bardzo-konkretna-sprawa/
#inwestycja #edukacja #ekologia #termomodernizacja #pszenno #gminaświdnica
Pasje dolnośląskich policjantów przybierają różne formy, a ich spektrum jest bardzo szerokie. Począwszy od sportów drużynowych, bieganie, strzelectwo na sportach ekstremalnych skończywszy.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/zdobyl-najwyzszy-szczyt-afryki-polnocnej-jebel-toubkal-niesamowity-wyczyn-policjanta-z-klodzka/ 
#wspinaczka #wspinaczkagórska #wspinaczkawysokogórska #jebeltoubkal #policjant #pasjonat #himalaista #kłodzko
78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wy 78 lat temu – 19 lutego 1947 roku – na mocy wyroku komunistycznego sądu, w dzierżoniowskim więzieniu stracony został żołnierz Armii Krajowej Mieczysław Jeruzalski.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/mial-20-lat-gdy-zamordowany-zostal-na-podstawie-wyroku-komunistycznego-sadu-sp-mieczyslaw-jeruzalski/ 
#armiakrajowa #ak #żolnierz #żołnierzewyklęci #zbrodniekomunistyczne #zbrodniesądoweprl #cześćichwałabohaterom #wiecznapamięćpoległym
Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna s Wyobraź sobie lot balonem, który nagle zaczyna się podnosić… Niżej widać już tylko chmury. Wyobraź sobie rejs okrętem podwodnym, który niespodziewanie bardzo się zanurza… Peryskop nie sięga już lustra wody, aby ujrzeć niebo. Nie zastanawiasz się, co będzie dalej? Może jednak wolisz wiedzieć, co się wydarzy?
➡️ https://sudeckiefakty.pl/wartosci-leki-nadzieje-uciechy-pojda-na-wysypisko-ai-moze-zawladnac-czlowiekiem/
#sztucznainteligencja #ai #technologiecyfrowe #ryzyka #szanse #inteligencjaczłowieka #człowiek #aieksploracja #andrzejzybertowicz #dobraksiążka #bliżejsłowa
Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda M Burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i Barda Marta, jako przedstawicielki inicjatywny Lokalnej Organizacji Turystycznej „Dolny Śląsk poza utartym szlakiem”, prezentowały dzisiaj zamierzenia dotyczące szans na ożywienie branży turystycznej po powodzi.
➡️ https://sudeckiefakty.pl/plan-na-dolny-slask-poza-utartym-szlakiem-rozmowa-w-palacu-marianny-oranskiej/
#turystyka #ziemiakłodzka #ziemiaząbkowicka #złotystok #bardo #kamieniecząbkowicki #pałacmariannyorańskiej #atrakcjeturystyczne #produktturystyczny
Kto jest liderem przed czwartą

Kto jest liderem przed czwartą rundą Pucharu Trzech Narodów Run-Archery?

20 czerwca 2025
Zalogowani po raz

„Zalogowani” po raz dziewiąty

20 czerwca 2025
Grają w Młyn

Grają… w Młyn

20 czerwca 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT