W ubiegłym roku samorząd najpierw pozyskał dotację na dostawę nowoczesnych autobusów, które mają stanowić tabor systemu zbiorowej komunikacji publicznej na terenie gminy Ząbkowice Śląskie. Potem podpisał umowę z wybranym w przetargu dostawcą pojazdów, którymi ząbkowiczanie mają jeździć już w drugiej połowie 2020 r. O obu faktach informowaliśmy w naszym portalu.

Teraz Gmina Ząbkowice Śląskie ogłosiła przetarg na wybór firmy, która będzie operatorem GKP. Przewoźnik, który podejmie się tego zadania będzie dysponować siedmioma niskoemisyjnymi autobusami marki Solaris Urbino 12 hybrid. Ich zakup opiera się na wynoszącej ponad 10, 6 mln zł dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.

  • Na trasy wyjechać mają 12-metrowe autobusy napędzane silnikiem hybrydowym, czyli częściowo elektrycznym a częściowo spalinowym o najwyższej normie emisji spalin Euro 6.
  • Autobusy hybrydowe potrafią odzyskiwać energię z hamowania, co powoduje obniżenie zużycia paliwa oraz emisji szkodliwych substancji (w stosunku do pojazdów z napędem konwencjonalnym).
  • Będą też wyposażone w funkcję Arrive & Go. Wyłącza ona silnik spalinowy, gdy autobus zbliża się do przystanku i ponownie go włącza dopiero gdy go opuści. To oznacza, że najbardziej newralgiczny odcinek będzie pokonywać wyłącznie silniku elektrycznym zapewniając pasażerom oczekującym na przystanku ciszę i brak spalin.
  • Autobusy będą niskopodłogowe, na pokładzie będzie 37 miejsc siedzących oraz wydzielone miejsce dla wózków dziecięcych lub inwalidzkiego.
  • W każdym pojeździe ma być czynna klimatyzacja oraz w monitoring non-stop, zapewniając komfort i bezpieczeństwo podróżnych.
  • Na wyposażeniu każdego autobusu będzie ponadto defibrylator.

Przewoźnik, którego szuka teraz ząbkowicka gmina, będzie musiał postawić na plac zajezdni 3 nowoczesne autobusy z własnego zasobu i będzie miał obowiązek obsługiwać dowozu dzieci do szkół. O wszystkim ząbkowicki magistrat poinformował TUTAJ. Uruchomienie Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej planowane jest na datę rozpoczęcia roku szkolnego, czyli 1 września br.

Wrocławska spółka „TRAKO Projekty Transportowe”, na zlecenie urzędników zaprojektowała 7 linii obejmujących wszystkie miejscowości gminy z częstotliwością połączeń co najmniej 4 razy dziennie. Powstać mają 133 przystanki, z czego 50 będzie w obszarze miasta. Całą gminę podzielono na 4 strefy taryfowe. Ceny biletów będą uwzględniać strefę i odległość przejeżdżanego odcinka.

Z chwilą uruchomienia Gminnej Komunikacji Publicznej w Ząbkowicach Śląskich ma się pojawić w sieci bezpłatna aplikacja na telefony komórkowa oraz strona internetowa. Będą tam dostępne rozkłady jazdy, możliwość śledzenia autobusów online i sprawdzania za ile minut podjedzie na przystanek. Aplikacja ta ma obsługiwać będzie również linie przewożące dzieci do i ze szkoły.

Poprzez: zabkowiceslaskie.pl

1 Komentarze

  1. […] informowaliśmy w naszym portalu o przygotowaniach do uruchomienia komunikacji miejskiej w Ząbkowicach Śląskich. Od jutra […]

Zostaw swój komentarz