W Ząbkowickim Ośrodku Kultury w piątek, 9 listopada rozpoczęto świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Odbyła się uroczysta szkolna akademia. Na scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Józefa Wybickiego. Podczas występów nie zabrakło patriotycznych pieśni, wierszy i polskich tańców, przeplatanych krótkimi filmami. Łącznie na scenie zaprezentowała się ponad setka młodych artystów, a program artystyczny przygotowali nauczyciele z poszczególnych placówek.
Jeszcze w ten sam dzień odbył się Koncert dla Niepodległej. W pierwszej części na scenie zaprezentował się chór dziecięcy i młodzieżowy ze Szkoły Muzycznej „Casio” w utworach: Pierwsza Brygada, Tu wszędzie jest moja ojczyzna, Ballada o ojczyźnie, Dziś idę walczyć mamo, O mój Rozmarynie, Ej dziewczyno, Dziewczyna z granatem w ręce, Uwierz Polsko, Tango na głos i orkiestrę. Następnie zgromadzeni posłuchali półgodzinnego recitalu w wykonaniu Katy Carr – brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia. W wielkim finale wystąpili wszyscy razem w utworze Pierwsza Brygada. Tego wieczoru swój debiut miał chór Frankenstein Singers.
Następnego dnia w sobotę, 10 listopada odbył się Ząbkowicki Bieg Niepodległości. Około dwustu osób wzięło udział w biegu na dystansach 10 km i 5 km. Na koniec odbył się także Bieg Patrioty na dystansie 2018 metrów, w którym wzięli udział zarówno dzieci jak i dorośli. Każdy z uczestników biegu otrzymał okolicznościowy medal, a najlepsi na dystansach 5 i 10 km dodatkowo puchary. O godz. 18 ponownie w Ząbkowickim Ośrodku Kultury miał miejsce wyjątkowy koncert patriotyczny pt. „Kocham Wolność” w wykonaniu zespołu Chłopcy z Placu Broni.
W trzeci dzień obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Ząbkowicach Śląskich zainaugurowała msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Anny. Po eucharystii uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod Pomnik Poległym Za Ojczyznę. Swoje przemówienie wygłosił tam burmistrz Marcin Orzeszek. Następnie delegacje organizacji kombatanckich, samorządowców, szkół i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod pomnikiem.