Już trzynasty Szkoła Podstawowa w Ciepłowodach obchodziła Dzień Patrona, który w tym roku upłynął pod hasłem „Poznajemy sylwetkę i twórczość Adama Mickiewicza”.
Na wstępie obejrzeliśmy prezentację multimedialną o Adamie Mickiewiczu. Bogato ilustrowany materiał przedstawiał liczne zdjęcia związane z biografią poety oraz fragmenty jego twórczości, które były przeplatane utworami muzycznymi. Na scenie pojawiły się również….. duchy. To dziewczęta z koła teatralnego przygotowały fragment „Dziadów II cz.” – scenę o Rózi i Józiu. W trakcie prezentacji pojawiły się także interpretacje najbardziej znanych utworów poety w wykonaniu finalistek XIII Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania, czyli Natalii Bielan i Natalii Ułan z IVa, Martyny Klonowskiej z IVb, Oliwii Jasińskiej i Joanny Adamowicz z kl. V oraz Agnieszki Kwiatkowskiej z kl.VI. Na zakończenie tej części występu młodzi artyści zaprezentowali niektóre utwory poety w wersji nieco komicznej, jednocześnie pokazując, że pomimo upływu czasu nie tracą one na aktualności. Uniwersalna jest tematyka i wymowa bajki „Golono strzyżono”, która uświadomiła, że kłótnie z błahego powodu są nieodłącznym elementem życia wielu ludzi. Kolejna scenki potwierdziła, że młodzi ludzie dokonują czasem niezrozumiałych wyborów, a naiwność często bywa wykorzystywana przez sprytnych osobników. Występ uczniów z koła teatralnego był bardzo udany. Widać było ogromne zaangażowanie dzieci i emocje, które towarzyszyły im przed i po występie. Grupa była wyjątkowo zdyscyplinowana i sumiennie przygotowywała się do występu ponad 4 miesiące. Widoczne były efekty tej pracy.
Po krótkiej przerwie odbył się międzyklasowy konkurs o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Klasy reprezentowane były przez 3-osobowy zespół. Każda drużyna miała do wykonania aż 6 poleceń: dzieci musiały uzupełnić luki w tekście z życiorysem poety, rozwiązać krzyżówkę, rozpoznać ilustracje przedstawiające ważne miejsca i postacie z najbliższego otoczenia poety. Trzeba było także zidentyfikować bohaterów utworów Adama Mickiewicza. Jedno z zadań polegało na wskazaniu tytułu i gatunku utworu na podstawie plakatów oraz scenek przygotowanych przez uczniów z klas I – III. Zaprezentowane przez dzieci inscenizacje były bardzo sugestywne i pięknie odegrane, na ogół bez słów, co ułatwiło zawodnikom odpowiedzi. Podczas konkursu dzieci obejrzały fragment filmu „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz teledysk Michała Żebrowskiego i Anny Marii Jopek „Wspomnienie” przedstawiający rozmowę Telimeny z Tadeuszem. W konkursie zwyciężyła klasa VI, a II miejsce zajęła klasa V. Trzecie punktowane miejsce zajęła klasa IV b. Klasy otrzymały w nagrodę 30, 20 i 10 km przejazdu autobusem szkolnym.
Na obchody Dnia Patrona przybyli: wójt Gminy Łukasz Białkowski, Przewodniczący Rady Gminy Jacek Wolski, dyrektor Beata Lis oraz wicedyrektor Barbara Kopij. Wymienione osoby tworzyły jury, które uznało, że najlepiej czytającą uczennicą szkoły w roku 2015 jest Oliwia Jasińska z kl. V. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Kwiatkowska z kl.VI, a trzecie Martyna Klonowska z kl. IV b. Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Uroczystość uświetnili swoją obecnością także ks. Ryszard Słowiak, mieszkańcy i rodzice uczniów. Tego dnia nagrody odebrali również uczniowie, którzy zwyciężyli w konkursie ortograficznym „Walka z bykami”. Zostali udekorowani pamiątkowymi medalami z napisem „Mistrz Ortografii 2015”. Wyróżniono w sumie 12 uczniów. I miejsce zdobyła Joanna Adamowicz z kl. V, II miejsce Aleksandra Opyc i III miejsce Anna Zarówna – obie dziewczynki z kl. VI. W rywalizacji międzyklasowej zwyciężyła klasa VI. Warto wspomnieć, że nagrody otrzymali jeszcze uczniowie najciekawiej prezentujący swoje utwory w konkursie recytatorskim „Pegazik”. I miejsce w tym konkursie zajęła Agnieszka Kwiatkowska, II miejsce Jagoda Janiszewska oraz Agatka Figas z kl. IVb. Wyróżnienia przyznano Maciejowi Plewakowi z kl. IV i Jakubowi Sromkowi z kl.VI.
Trzecią częścią imprezy było spotkanie z poetką i animatorką kultury związaną z naszym regionem Mirosławą Szychowiak. Autorka pisze wiersze i opowiadania dla dzieci, ale przede wszystkim poezję dla dorosłych. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, publikuje w magazynach i na portalach literackich. Jej książka z wierszami „Jeszcze się tutaj pokręcę” została nominowana do literackiej nagrody NIKE w 2011 r. Pani Mirosława czytała dzieciom swoje opowiadania i wiersze, które ukażą się w jej najnowszej książce (przygotowywanej właśnie do druku). Poetka ponadto opowiadała również o sobie i swojej twórczości.
Informację i zdjęcia przekazała: Lidia Felcenloben - organizator konkursów i opiekun koła teatralnego