W emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był Wojciech Murdzek – minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz poseł na Sejm RP.

Rozmowa dotyczy współdziałania środowiska naukowego ze światem innowacyjnego biznesu oraz wyborów prezydenckich.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • Znaczenie Euro-Parku Ząbkowice w regionie: to przełomowe wydarzenie, bo pamiętam, jak w Świdnicy powstała strefa ekonomiczna, pojawili się inwestorzy, za nimi przyszły miejsca pracy, a dla samorządu dochody podatkowe. Inicjatywa lokowana w Ząbkowicach Śląskich jest jeszcze większa, więc szansa jest ogromna. Szansa na miejsca pracy bliżej domu, co ma wielkie znaczenie dla mieszkańców. Determinacja ministra Michała Dworczyka i posła Marcina Gwoździa i moje zaangażowanie idą w kierunku inwestorów tworzących zaawansowane technologiczne projekty i kreujących ośrodki badawcze. Mogą powstać miejsca pracy dla osób wykształconych, ambitnych i dobrze płatne. Przed nami wiele formalnych procedur, ale horyzont jest wyznaczony i mamy czas na rozmowy z inwestorami.
  • Rynek pracy w subregionie zmienia się: dla młodych ludzie nie jest już obojętne jaką pracę się im oferuje, bo chcą mieć ciekawą i dobrze płatną pracę. Poziom bezrobocia w Polsce, wg danych Eurostatu, jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej i to mimo kryzysu epidemicznego. To jest bardzo dobry prognostyk na przyszłość.
  • Dolnośląskie i opolskie środowisko akademickie: spotkałem się niedawno z władzami uczelni z obu województw, brali w nim udział rektorzy ustępujący i nowi, więc mamy zachowaną kontynuację potrzebnych inicjatyw naukowych, co przekłada się na implementowanie dorobku uczelni w życiu społecznym i gospodarczym. Po zawieszeniu działalności uczelni w trakcie epidemii i ich odmrażaniu, teraz uczelnie wchodzą w nowy etap aktywności. Szkolnictwo wyższe zyska w tym czasie ok. 4 mld zł na projekty badawcze oraz inwestycje w bazę dydaktyczną i to jest skala dotąd nieznana. Sieć Łukasiewicza, skupiająca ponad 30 instytutów badawczych, dowodzi tego, że takie placówki mogą na siebie zarabiać.
  • Podejmowanie nauki ma sens: ludzie wykształceni kreują nowe zjawiska intelektualne, ale też wyniki ich pracy mają coraz szerzej praktyczne zastosowania w życiu społecznym i gospodarczym. Warto się kształcić także dlatego, że wyraźnie widać poprawę statusu materialnego osób dysponujących cenzusem naukowym, a tym samym ich prestiżu.
  • Przed nami decydująca tura wyborów prezydenckich: Prezydent RP Andrzej Duda słucha swoich rozmówców. W trakcie uchwalania pierwszej Tarczy Antykryzysowej byłem świadkiem tego, jak Pan Prezydent konsekwentnie zabiegał o uproszczenie wszelkich procedur, co było widać m.in. w kwestii zwolnienia przedsiębiorców ze składek ZUS. Prezydent Andrzej Duda był też zdeterminowany w tym, aby pomóc samorządom terytorialnym. To był olbrzymi wysiłek Głowy Państwa, aby w małych ojczyznach nie zatrzymać tendencji do inwestowania zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Współdziałanie na linii rząd – parlament – prezydent jest niezbędne i nie ma sensu eksperymentowanie w tej sprawie.
  • Jak rozstrzygną się wybory: trzeba się zmobilizować do udziału w wyborach. Każdy głos jest niezwykle ważny. Głosowanie w drugiej turze wymaga samodzielnej refleksji i oceny. Gdy rozmawia się o konkretach, o faktach, można nabrać własnej opinii i ugruntować decyzję wyborców.

Rozmowę, którą prowadził Dariusz Nowakowski, można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku – zwyczajowo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@sudeckiefakty.pl lub podczas transmisji w formie komentarzy.

Komentarze

Zostaw swój komentarz