Samorząd województwa dolnośląskiego przyjął uchwałą sejmiku nowy program stypendialny dla studentów VI roku kształcących się na kierunku lekarskim.
Stypendia zostaną uruchomione w roku akademickim 2024/2025. Ogłoszenie o naborze pojawi się jesienią tego roku. Podstawowym celem programu jest zwiększenie kadry specjalistów oraz poprawa dostępności do opieki medycznej. W tym roku samorząd Dolnego Śląska zabezpieczył na ten cel 870 tys. zł.
Stworzenie programu motywującego ma skłonić studentów medycyny do związania swojej kariery zawodowej z wojewódzkimi lub powiatowymi publicznymi podmiotami leczniczymi. Stypendia mają być też formą zachęty dla młodych ludzi do przeprowadzki na Dolny Śląsk, gdyż program jest kierowany do studentów uczelni medycznych z całego kraju. Ważnym warunkiem jest to, że stypendia otrzymają studenci, którzy w przyszłości wybiorą specjalizacje deficytowe, takie jak geriatria, neurologia, psychiatria dziecięca, choroby wewnętrzne, czy medycyna ratunkowa. Ma to skłonić studentów do wyboru specjalizacji najrzadziej podejmowanych, w których występują największe braki kadrowe.
Program stypendialny jest jednym z elementów, który powinien zachęcić studentów do podejmowania specjalizacji deficytowych. Każde działanie, które do tego zmierza jest ważne, a jednym z nich może być również motywacja finansowa– mówi torakochirug dr n. med. Ireneusz Pawlak.
Stypendium będzie przyznawane na okres 9 miesięcy (od października do czerwca) i wynosić ma 2500 zł miesięcznie. Stypendium może być przyznane studentowi, który spełni łącznie następujące wymogi:
- jest studentem VI roku studiów, kształcącym się na kierunku lekarskim,
- nie powtarza roku studiów, na który ubiega się o przyznanie stypendium,
- uzyskał średnią ocen z egzaminów za rok studiów poprzedzający rok złożenia wniosku nie niższą niż 4,0,
- nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów na dzień składania wniosku,
- zobowiąże się, iż po zakończeniu stażu podyplomowego, jednak nie później niż w terminie 12 miesięcy od jego zakończenia podejmie zatrudnienie w ramach specjalizacji deficytowejprzez okres co najmniej 3 lat w wojewódzkim podmiocie leczniczym lub szpitalu powiatowym na terenie województwa dolnośląskiego;
Od 2019 roku z powodzeniem realizujemy program stypendialny dla studentów pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego. W sumie we wszystkich edycjach skorzystało z niego 232 studentów, którzy są na początku swojej drogi zawodowej. W tym roku zdecydowaliśmy o stworzeniu nowego programu skierowanego do studentów kierunku lekarskiego. Moim celem jest wspieranie rozwoju kadry medycznej, której obecnie bardzo potrzebujemy na rynku pracy. Zależy mi na tym, aby młodzi specjaliści podejmowali pracę na Dolnym Śląsku – dopowiada wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.