100 mieszkań ma być wybudowanych w Kłodzku – za sprawą porozumienia z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisanego przez burmistrza Kłodzka. Zainteresowanie przystąpieniem do analogicznego projektu sygnalizują włodarze Polanicy-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej.

Osiedle z mieszkaniami pod wynajem, które w przyszłości mogą zostać wykupione przez najemców, ma powstać na ul. Warszawy Centrum, gdzie samorząd Kłodzka ma już przygotowaną działkę pod inwestycję mieszkaniową. Na początek ma powstać około 100 nowych mieszkań, a jeśli będzie zainteresowanie, gmina przygotuje kolejne nieruchomości. Mieszkania mają powstać w ramach tzw. Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, czyli zupełnie nowego programu, przygotowanego przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Celem jest budowę tanich mieszkań czynszowych, bez angażowania środków z budżetów gminnych.

Krajowy Zasób Nieruchomości przygotował przyjazny dla gmin projekt budowy mieszkań pod wynajem, który nie wymaga bezpośredniego inwestowania pieniędzy z budżetów i zaciągania na ten cel kredytów. Budowa mieszkań ma odbywać się za pośrednictwem regionalnej spółki, do której przystępują gminy wnosząc aportem grunty, na których mają powstać mieszkania. Montaż finansowy polega na tym, że 35% stanowi bezzwrotny grant Europejskiego Banku Inwestycyjnego, 10-30% stanowi partycypacja lokatorów jako wkład własny, na pozostałe około 40% kosztów inwestycji Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa zaciąga kredyt na preferencyjnych warunkach w Banku Gospodarstwa Krajowego, o ofercie którego informowaliśmy już w naszym portalu.

Miasto Kłodzko jest pierwsze w powiecie kłodzkim, które wyraziło chęć przystąpienia do tego projektu, ale założenia programu wzbudziły bardzo duże zainteresowanie samorządowców zarówno z powiatu kłodzkiego, jak i ząbkowickiego, które już wyraziły chęć dołączenia do inicjatywy. 15 lutego br. burmistrz Kłodzka Michał Piszko podpisał porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości o przystąpieniu do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Podczas podpisania porozumienia pomiędzy miastem Kłodzko a Krajowym Zasobem Nieruchomości obecni byli samorządowcy z innych gmin powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego.

  • To najkorzystniejsza propozycja, jaka była do tej pory. Już poprosiłam KZN abyśmy mogli spotkać się i uszczegółowić, w jakim stopniu gmina mogłaby się odnaleźć w takim projekcie. Jesteśmy bardzo zainteresowani – mówi burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma. Gmina ta dysponuje uzbrojoną działkę, na której mogłoby powstać około 60 mieszkań.
  • Wreszcie konkret, który daje gminom i przede wszystkim mieszkańcom gmin możliwość nabycia i zamieszkania we własnych mieszkaniach. Takie mieszkania są nam bardzo potrzebne, ponieważ już dawna Polanica cieszy się ogromnym zainteresowaniem deweloperów, te ceny są dość mocno napompowane i naszych mieszkańców niestety nie stać na to, żeby kupić własne M4 w uzdrowisku. Myślę, że mieszkania wsparte przez Bank Gospodarstwa Krajowego będą dostępne i spowodują wreszcie to, na czym nam bardzo zależy, czyli zatrzymanie odpływu młodych ludzi z Polanicy – podkreśla burmistrz Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin.
  • Już przekazałem KZN kompletną dokumentację z działką o powierzchni 0,41 ha przeznaczoną na cele usługowe i mieszkaniowe, tak więc myślę, że będziemy jednymi z pierwszych, którzy będą brali udział w tym projekcie. Bardzo dokładnie studiowałem, też przy pomocy ekspertów z Banku Gospodarstwa Krajowego, system finansowania i jest on bardzo korzystny. Co najważniejsze gmina nie ponosi bezpośrednio udziału finansowego i nie ma to wpływu na wieloletnią prognozę finansową – mówi burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk i dodaje, iż na przygotowanej przez gminę działce mogłoby powstać od 60 do 100 nowych mieszkań.
  • To bardziej korzystny program niż Mieszkanie+ czy wcześniejsze inicjatywy, które były podejmowane przez państwo. Najważniejsze jest to, że wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem tej spółki będą pokrywane albo z kredytu BGK albo z pieniędzy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju albo z dotacji rządowych i jedynym kosztem dla gminy będzie podatek VAT od aportu tej nieruchomości, która będzie wniesiona do spółki. I to wszystko. Takie finansowanie nie obciąża w żaden sposób budżetu gminy miejskiej Kłodzko, nie mamy tutaj żadnych poręczeń dla spółki – podsumowuje burmistrz Kłodzka Michał Piszko, który liczy na to, że podpisanie umowy spółki SIM nastąpi już pod koniec roku, a budowa osiedla rozpocznie się w 2023 r.

Nowo wybudowane mieszkania mają być przeznaczone pod wynajem. Szacunkowy czynsz wyniesie w nich około 12 złotych za mkw. – zakładając, że koszt budowy to ok. 4500 zł za mwk. Wysokość czynszu zależeć będzie także od wysokości wkładu własnego, będzie też funkcjonował system dopłat. Najemcy będą mieli także możliwość wykupu mieszkania na własność po 15 – 20 latach. Nadzór nad mieszkaniami na danym terenie ma sprawować gmina i to ona będzie decydować o zasadach ich przydzielania.

Mieszkania są dla młodych ludzi, którzy dzisiaj zarabiają za mało, aby mogli pozwolić sobie na kupno mieszkań na wolnym rynku, którzy nie mają zdolności kredytowej, którzy być może nie mają umów na czas nieokreślony, są na umowach krótkoterminowych – ci wszyscy ludzie, którzy chcieliby tutaj zostać i pracować, gdyby mieli możliwość zamieszkania w dobrych warunkach. To właśnie dzisiaj program budowy mieszkań daje. Jest to też element społeczny powalczenia tak naprawdę tych gmin o kapitał ludzki, który nam wypływa. Budowa mieszkań w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej jest praktycznie neutralna finansowo dla gmin, a więc te nasze często zadłużone gminy, którym spadają w tej chwili dochody z tytułu COVID czy też trudniej sytuacji gospodarczej, mają ogromną szansę, aby zbudować mieszkania na swoim terenie – ocenia radny powiatu kłodzkiego i członek Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego Jacek Hecht.

Poprzez: 24klodzko.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz