Bardzo znane schronisko górskie „Andrzejówka”, bogata w historię gmina Strzegom, a także firma oferująca pokoje gościnne ze Szczawna i biuro turystyczne z Walimia. To nowi członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Aglomeracja Wałbrzyska to obszar, na którym są unikatowe zabytki techniki, średniowieczne zamki piastowskie i okazałe pałace, w których nadal można poczuć atmosferę życia dworskiego. Są tu reprezentujące różne wyznania zabytkowe świątynie, będące świadectwem wielokulturowości tego miejsca i jego burzliwej historii. Region ten nie został zniszczony podczas II wojny, dzięki czemu do dzisiaj można podziwiać oryginalne starówki miejskie, czy poczuć klimat malowniczych uzdrowisk. Pozostałością z okresu wojny są wielkie podziemne tunele w górach, których przeznaczenie do dziś jest nieznane. Jak pamiętamy niedawno poszukiwano tu „Złotego Pociągu”.

Aglomeracja Wałbrzyska jest regionem atrakcyjnym nie tylko dla miłośników historii, ale także dla osób szukających kontaktu z przyrodą i aktywności. Znajdują się trzy parki krajobrazowe i trzy malownicze pasma górskie – a tam liczne trasy piesze, rowerowe, narciarskie oraz wieże widokowe.

Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej przyjął podczas ostatniego posiedzenia walnego w poczet członków stowarzyszenia czterech nowych członków. W skład LOT AW weszli: spółka Mountain Spirit ze Świdnicy, która dzierżawi słynne schronisko „Andrzejówka” w Rybnicy Leśnej, Pokoje Gościnne „Andrzejówka” Andrzeja Sikonia ze Szczawna Zdroju. Zbieżność nazw jest nieprzypadkowa. Andrzejówkę w Rybnicy wybudował w latach 20. ubiegłego stulecia wałbrzyski aptekarz Andreas Böck. Również szczawieńskie pokoje gościnne nazwano od imienia ich właściciela.

Kolejne ważne miejsce na mapie Dolnego Śląska, które weszło w poczet członków LOT AW to słynąca z bogatej historii i licznych zabytków gmina Strzegom. Na członkostwo zdecydowała się także Akademia Turystyki Aktywnej Nordactive Łukasza Motyki z siedzibą w Walimiu.

  • Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej tworzy obecnie 32 członków, w tym m.in. gminy, obiekty turystyczne, instytucje kultury.
  • Organizacja została powołana do życia w 2012 roku.
  • Głównym celem jest promocja Aglomeracji Wałbrzyskiej jako miejsca atrakcyjnego turystycznie oraz wspieranie rozwoju lokalnego rynku turystycznego.

Komentarze

Zostaw swój komentarz