Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska, certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego 2022 od Polskiej Organizacji Turystycznej, Barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, otwarcie mini centrum nauki SOWA, festiwale, wydarzenia kulturalne i rekord odwiedzających. Większość tych wydarzeń relacjonowaliśmy w naszym portalu.
Tak w wielkim skrócie można podsumować rok 2022 w działalności Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzych – to już ósmy rok działalności instytucji. Kolejne nagrody i duże wydarzenia zagościły na terenie byłej KWK Julia, a zwieńczeniem m.in. tych działań jest otrzymany w grudniu Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2022 roku. Celem konkursu jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej poprzez kreowanie produktów, które nie tylko wyróżniają się atrakcyjnością turystyczną, ale także są nowatorskie, przyjazne turystom i dające wiele możliwości spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu. Przy ocenie kandydatur brane są pod uwagę między innymi: dostępność dla turysty czy wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacji w rozwoju produktów. Tym bardziej cieszy, że wałbrzyska instytucja została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną. Ta nagroda uważana jest za najważniejszą w branży.
Pracownicy Instytucji kolejny rok zapraszają do siebie od stycznia, promując obiekt na stokach narciarskich w ramach Projektu Zima, gdzie spotykają się z turystami, następnie promowali Starą Kopalnię podczas targów turystycznych, gdzie uczestnikami są biura turystyczna, tour operatorzy oraz przewodnicy. Stoiska promocyjne obiektu były widoczne w Warszawie, Wrocławiu czy Pradze. Pierwszy kwartał to otwarcie nowej przestrzeni, czyli restauracji Coolturalna Montownia, która oferuje m.in. potrawy regionalne, organizuje wystawy oraz mini koncerty weekendami. To szczególnie gościnne miejsce pokazywaliśmy w serwisie video naszego portalu.
W 2022 roku pierwszy raz obiekt wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną zorganizował Otwarcie Sezonu Turystycznego Dolnego Śląska, podczas którego było ponad 100 atrakcji turystycznych na 70 stoiskach. W maju ponad 50 twórców internetowych odwiedziło obiekt, dając swoje relacje na mediach społecznościowych, zachwycając się przewodnikami, górnikami i zapraszając do odwiedzania Wałbrzycha i atrakcji Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Kiedy mowa o przewodnikach, trzeba wspomnieć o 1,5 mln wyświetleniach filmików na kanale obiektu na Tik-Toku z udziałem przewodników. Mało który obiekt w kraju może się pochwalić takimi wynikami.
Stara Kopalnia nie zapomina o najmłodszych turystach. Oferuje bogatą ofertę edukacyjną, specjalne edycje zajęć na ferie, wakacje, jak również poszerzyła, a raczej dopełnia ofertę nową przestrzenią dla młodych i starszych, czyli mini centrum nauki SOWA, Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA mieści się w byłej elektrowni kopalnianej, gdzie przygotowanych zostało 18 interaktywnych stanowisk doświadczalnych przeniesionych prosto z Centrum Nauki Kopernik. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wiele grup szkolnych miało okazję przyjechać do Wałbrzycha dzięki programowi Poznaj Polskę, gdzie Stara Kopalnia znalazła się na pierwszej stronie listy wykazu miejsc objętych i rekomendowanych ofertą edukacyjną do dofinansowania.
Stara Kopalnia od lata aktywnie bierze udział w akcjach ogólnopolskich jak: Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, akcja Senior +, Zobacz więcej – weekend za pół ceny. Nie zapominając o kooperacji z innymi organizacjami i zapraszając na nowe wydarzenia na mapie Dolnego Śląska jak: Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki (2 edycja), Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany, Festiwal Smaków LOT AW. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w 2022 roku zaprosiła na otwarcie wystawy „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach”, która na stałe wzbogaca górniczą ekspozycję. Unikatowe fotografie mają ponad 100 letnią historię i przedstawiają trud pracy górników z lat 30 XX wieku, a odnalezione zostały w Niemczech.Dbając o historię górnictwa oraz miasta, Stara Kopalnia zaprasza od lat na Rodzinną Majówkę, Górniczy Dzień Dziecka, Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka czy Górniczego Mikołaja, a większość tych wydarzeń jest bezpłatna dla uczestników.
Ostatni rok to nowe festiwale na mapie Dolnego Śląska: Black Diamonds Festival, Hip Hop Kopalnia oraz Festiwal Twórczej Wyobraźni. Po bardzo dobrych recenzjach uczestników dwa z nich na pewno planowane są w 2023. Na swoich trasach koncertowych w minionym roku Starej Kopalni nie ominęły m.in. takie gwiazdy jak: Kaśka Sochacka, Kortez, zespół Dżem, Kayah, Nocny Kochanek czy Stanisław Soyka. Odbył się też specjalny koncert wsparcia dla Ukrainy. Współpraca z Wałbrzyskimi Instytucjami – Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury, Wałbrzyską Galerią Sztuki również była widoczna. Dzięki niej wałbrzyszanie mogli choćby ostatnio wziąć udział we wspólnym kolędowaniu, wspólnymi siłami z Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA instytucje wspólnie przygotowały w minionym roku jedną z najbardziej wyczekiwanych wystaw. Andzelmiada to wystawa prac Waldemara Andzelma, uznawana za jedną z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. W Galerii Sztuki Współczesnej BWA na terenie Starej Kopalni można było ją oglądać przez ponad trzy miesiące.
To tylko wybrane wydarzenia z ostatniego roku działania. Nie można zapomnieć o zakończonych sukcesem staraniach o wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa Barbórki górników węgla kamiennego w Wałbrzychu, łącznie ponad 170 wydarzeń różnego typu, które odbyły się w Starej Kopalni i wyraźny wzrost – rekord liczby odwiedzających. Niewątpliwie to był bardzo udany rok dla wałbrzyskiej Starej Kopalni. Rok 2023 zapowiada się jeszcze lepiej, ale o tym wkrótce…