Włamanie przy ulicy Armii Krajowej w Wałbrzychu zakończyło się szybkim zatrzymaniem przez policjantów dwóch sprawców tego czynu.
W samo południe na ulicy Armii Krajowej w Wałbrzychu doszło do zuchwałego włamania. Dwóch mężczyzn, nie zważając na ryzyko i porę dnia, wybiło szybę w drzwiach wejściowych do jednego z budynków i weszło do środka. Ich łupem padły między innymi grzejniki, które obaj zamierzali wywieźć z miejsca zdarzenia. Jak się okazało, 33 i 24-latek nie spodziewali się, że ich działania zostaną szybko zauważone.
Cała sytuacja została dostrzeżona przez czujnego świadka, który natychmiast zaalarmował Policję. Funkcjonariusze drugiego komisariatu zareagowali błyskawicznie i pojawili się na miejscu w momencie, gdy sprawcy byli jeszcze w trakcie ładowania grzejników do samochodu zaparkowanego przed budynkiem. Część łupu była już zapakowana do pojazdu, a reszta przygotowana do wyniesienia.
Policjanci zatrzymali mężczyzn na gorącym uczynku, a ich pojazd został zabezpieczony do celów procesowych na policyjnym parkingu. Dzięki szybkiej interwencji i zaangażowaniu funkcjonariuszy udało się zapobiec wywiezieniu skradzionych przedmiotów i zatrzymać sprawców jeszcze na miejscu zdarzenia. Mężczyźni noc spędzili w policyjnych celach, a następnego dnia usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, za co grozi im surowa kara, w tym pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Sprawa zostanie przekazana do sądu, a pojazd oraz skradzione mienie będą dowodami w postępowaniu karnym. Policja podkreśla, jak ważna jest czujność i szybka reakcja obywateli, dzięki którym możliwe jest skuteczne działanie w takich sytuacjach.
Funkcjonariusze z zespołu ds. przestępczości osób nieletnich z wałbrzyskiego komisariatu zatrzymali wczoraj nastolatkę, która dokonała kradzieży kosmetyków w jednej z dużych drogerii na terenie miasta.
13-letnia sprawczyni została zidentyfikowana dzięki monitoringowi sklepowemu, który zarejestrował jej wizerunek podczas popełniania czynu zabronionego. Policjanci zabezpieczyli nagrania z kamer, co pozwoliło im ustalić tożsamość nieletniej. Dziewczyna, zaskoczona wizytą funkcjonariuszy, przyznała się do kradzieży i teraz za swoje czyny będzie odpowiadać przed sądem rodzinnym. Straty sklepu spowodowane działaniem nieletniej zostały wycenione na kwotę ponad 900 złotych.
Sklepy objęte monitoringiem często stają się miejscem, w którym przestępstwa, takie jak kradzieże, są szybko wykrywane i dokumentowane. Tak było również i w tym przypadku. W Polsce odpowiedzialność karna nieletnich jest regulowana przez Ustawę o wsparciu i resocjalizacji nieletnich. W przypadku młodych osób, które nie ukończyły 17 roku życia, sąd rodzinny decyduje o odpowiedzialności za popełnione czyny. 13-latka musi liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania, które mogą obejmować środki wychowawcze, środki lecznicze lub w uzasadnionych przypadkach nawet środki poprawcze.
Sąd może nałożyć na nieletniego obowiązki, takie jak udział w programach resocjalizacyjnych, uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych, a także nadzór kuratora sądowego. W niektórych przypadkach sąd może zobowiązać rodziców lub opiekunów do wzmożonej kontroli nad zachowaniem nieletniego. W sytuacjach, gdy środki wychowawcze są niewystarczające, sąd może także skierować nieletniego do ośrodka wychowawczego, młodzieżowego ośrodka socjoterapii lub młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Decyzja o rodzaju zastosowanych środków zależy od oceny stopnia demoralizacji nieletniego, okoliczności popełnienia czynu, a także jego sytuacji rodzinnej i społecznej.
Funkcjonariusze wydziału kryminalnego wałbrzyskiej komendy zatrzymali mężczyznę, który pod pozorem uprzejmości oferował pomoc w drobnych pracach domowych i ogrodowych, takich jak koszenie trawy.
Mężczyzna wybierał domy jednorodzinne głównie w wałbrzyskiej dzielnicy Piaskowa Góra. Oferował swoje usługi jako pomocnik do prac porządkowych, a jego oferty były zazwyczaj bardzo przystępne cenowo, co miało na celu zyskanie zaufania potencjalnych ofiar. Gdy tylko znalazł się w środku czyjegoś domu, wypatrywał wartościowych przedmiotów, które mógł szybko ukraść, takich jak portfele, dokumenty, biżuteria czy karty kredytowe.
Do jednego ze zdarzeń z jego udziałem doszło 13 lipca, kiedy 44-latek ukradł portfel z dokumentami osobistymi, gotówką i kartą kredytową. Po kradzieży mężczyzna nie tracił czasu – posłużył się skradzioną kartą, dokonując kilku transakcji na szkodę swojej ofiary. Od tamtego czasu amator cudzej własności znajdował się na celowniku wałbrzyskich policjantów. 44-latek został zatrzymany i usłyszał aż osiem zarzutów. Jeden z nich dotyczy samej kradzieży, a aż siedem związanych jest z posługiwaniem się cudzą kartą kredytową. Mężczyzna dokonywał płatności w różnych sklepach oraz punktach usługowych, co zostało starannie udokumentowane przez funkcjonariuszy z pierwszego komisariatu i będzie stanowiło materiał dowodowy w sprawie.
Zatrzymany mężczyzna będzie musiał teraz odpowiedzieć za swoje czyny przed sądem. Grozi mu kara do 7,5 roku pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna szczególnie, że działał w warunkach recydywy. Przypadek zatrzymanego złodzieja to przestroga, aby zawsze zachowywać ostrożność i nie dać się zwieść pozorom. Warto mieć na uwadze, że nie każdy, kto oferuje swoją pomoc, ma dobre intencje.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl