Gmina Bardo gości u siebie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kilkudniowy pobyt jednego z flagowych polskich zespołów ludowych jest związany z realizacją projektu artystycznego pod hasłem „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”.

W malowniczych plenerach i pięknych wnętrzach rozmaitych miejsc w gminie Bardo zarejestrowany zostanie koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Z puli Funduszu Promocji Kultury na ten cel Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie otrzymało dotację w kwocie 50 tys. zł, co stanowi 100-procentowe dofinansowanie projektu artystycznego. O tym rządowym wsparciu dla inicjatywy kulturalnej w Bardzie informowaliśmy w naszym portalu.

Chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” od kilku lat systematycznie przybywał do Barda z koncertami. Były one organizowane w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i relacjonowaliśmy je w naszym portalu. Zawsze przyciągały bardzo liczną publiczność, a programy występów obfitowały zarówno w utwory znane i kojarzone ze „Śląskiem”, jak i inne dzieła muzyki oratoryjnej czy ludowej.

 

 

W 2020 r. taki występ był również planowany, ale ze względu na ryzyko epidemiczne, zdecydowano o innej formule obecności zespołu w Bardzie. Program będzie mieć postać filmu, na którym muzyka i śpiew „Śląska” usłyszymy i zobaczymy w otoczeniu urokliwych miejsc, jakich pełno jest w Bardzie i okolicy.

Artyści, na swojej trasie po gminie, odwiedzili między innymi niedawno otwartą Bardzką Fabrykę Pierników. Lokal prowadzony przez Magdalenę Topolanek cieszy się już wielką sympatią miłośników tradycyjnych wypieków i dobrej kawy. O początkach tego nowego w Bardzie miejsca spotkań obszernie informowaliśmy w naszym portalu.

Foto: Gmina Bardo / Bardzkie Pierniki Fabryka – Facebook

1 Komentarze

  1. […] Centrum Kultury nagrywa koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, o czym informowaliśmy w naszym portalu i ogłasza ogólnopolski przegląd piosenki poświęconej Świętemu Janowi Pawłowi […]

Zostaw swój komentarz