Dolnośląscy policjanci, zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą, przy współpracy z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej po raz kolejny skutecznie uderzyli w przestępczość hazardową.
Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy we współpracy z funkcjonariuszami Delegatury Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu realizowali czynności służbowe ukierunkowane na zwalczanie nielegalnego hazardu. Z informacji posiadanych przez służby wynikało, że w pomieszczeniu znajdującym się na terenie powiatu świdnickiego mają znajdować się automaty do gier hazardowych, na które wymagana jest specjalna koncesja. Ta informacja bardzo szybko potwierdziła się. Kiedy policjanci i celnicy weszli do lokali urządzenia były włączone do prądu i gotowe do pracy. W toku prowadzonych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 7 nielegalnych automatów do gier hazardowych o wartości nie mniejszej niż 21 tysięcy złotych oraz środki pieniężne w kwocie ponad 5,5 tysiąca złotych.
Maszyny oraz banknoty przekazane zostały funkcjonariuszom Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, którzy prowadzić będą teraz dalsze postępowanie w tej sprawie. Przeprowadzone eksperymenty procesowe potwierdziły, że automaty działają w sprzeczności z przepisami ustawy o grach hazardowych. Na wszystkich zabezpieczonych maszynach zainstalowane były gry o charakterze losowym, prowadzone w celach komercyjnych, na organizowanie których wymagana jest koncesja niezbędna do prowadzenia kasyna. Za posiadanie nielegalnych automatów i innego sprzętu umożliwiającego prowadzenie gier hazardowych grożą surowe kary w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Za organizowanie gier hazardowych poza wysoką grzywną grozi również kara pozbawienia wolności do lat 3.
Do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosiła się kolejna osoba, która została oszukana. Na portalu ogłoszeniowym wystawiła do sprzedaży toaletkę, ale zamiast zarobić straciła oszczędności.
Do funkcjonariuszy z świdnickiej komendy zgłosiła się 21-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która została oszukana podczas transakcji internetowej. Kobieta na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż toaletkę, na którą znalazła się chętna osoba. W sprawie przedmiotu rzekoma zainteresowana napisała do 21-latki na jednym z popularnych komunikatorów, a nie na platformie sprzedażowej. I tam ustaliła szczegóły zakupu min przez firmę kurierską, która miała zająć się wysyłką.
W tym celu kupująca poprosiła o adres odbioru oraz numer konta na który miały zostać przelane pieniądze za przedmiot. 21-latka przesłała te informacje i po chwili na portalu sprzedawcom otrzymała wiadomość z linkiem celem uzupełnienia danych dostawy. Nieświadoma oszustwa 21-latka otworzyła link, w którym wyświetliła się strona kurierska. Następnie kliknęła „przejdź dalej”, po czym wyświetliła się kolejna zakładka z informacją by wybrać swój bank. Następnie sprzedająca uzupełniła wymagane dane tj. login i hasło do swojego banku, sądząc ze loguje się na stronie swojego banku. Dalej kolejne zakładki i kolejne informacje tzn. o podanie kodu sms, który również wpisała. Po chwili wyświetliła się zakładka z informacją o kontakcie z infolinią banku celem potwierdzenia transakcji. I tak też się stało. Kobieta odebrała telefon od nieznanej jej osoby, a następnie połączona została z automatem głosowym, który polecił podane przez niego cyfry wprowadzić na stronie. Po chwili kobieta odebrała kolejny telefon, ale rozłączyła go i w tej chwili zaczęła otrzymywać powiadomienia z aplikacji bankowej. Zalogowała się wówczas na swoje konto i odkryła, że ktoś z jej konta przelał 10 tysięcy złotych.
Zrozumiała wówczas, że została oszukana. Zadzwoniła na infolinie i zablokowała swoje konto i kartę, a tam usłyszała także, że ktoś w jej imieniu próbował zaciągnąć także kredyt. Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają, by zwróć uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. Bądźmy ostrożni – to może uratować oszczędności zgromadzone na koncie.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl