KłodzkoVIDEO

Ryba lubi pływać – pstrągi potokowe w dolnośląskich rzekach [VIDEO]

0

Po udanej zeszłorocznej akcji organizatorzy powtarzają inicjatywę zarybiania dolnośląskich rzek pstrągiem potokowym. Ponad 3 tony trafią do pięciu rzek i ich dopływów w regionie wałbrzyskim. Są to m.in. dwuletnie pstrągi pochodzące z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej.

Akcję ratowania populacji tych ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej, zimnej i dobrze natlenionej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem.

W Polsce i na Dolnym Śląsku gatunek ten jest zagrożony przez susze, niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych oraz powtarzające się powodzie. Zagrożeniem dla tych ryb są także przeprowadzane prace regulacyjne, np. remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska oraz tarliska pstrąga – tłumaczy prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. Aby narybek miał większe szanse by bezpiecznie dorastać i uniknąć drapieżników (w tym dużych pstrągów, które są kanibalami) wędkarze rozwozili je w różne miejsca wspomnianych rzek i ich dopływów. Następnie wypuszczali na płytkich bystrzach – komentuje Rafał Diug z wałbrzyskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Podczas akcji wypuszczonych będzie około 650 tysięcy sztuk młodych pstrągów potokowych (wylęg żerujący i dwulatek). Trafią do rzek naszego województwa, m.in. do Ścinawki, Włodzicy, Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej.  Koszt tegorocznego zarybiania to ponad 160 tys. zł z czego 60 tys. zł to dotacja z Funduszu. Od roku 2007 z pomocą Funduszu wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 12 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2,7 mln zł. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ok. 1,7 mln zł.

O tym jak odbywa się hodowla pstrąga opowiada nam Marian Ćwikła. Chcemy zwiększyć populację pstrąga potokowego w dolnośląskich rzekach. Z naszych rozmów z ichtiologami wynika, że tych ryb w regionie jest znaczniej mniej niż kiedyś i chcemy pomóc to zmienić – mówi zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski. Jak cała akcja wygląda z punktu widzenia wędkarzy wyjaśnia Zdzisław Marciniak z wałbrzyskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Zobacz nasze video.

Pstrągi już są w rzece. Zaczęły swoją przygodę à la „gdzie jest Nemo”? To się okaże…

RELACJA I VIDEO: Dariusz Nowakowski

INFO I FOTO: fos.wroc.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz