Wybudowana z początkiem XIX wieku wieża, która najpierw była obiektem zamieszkanym, a potem uległa zawaleniu, znów będzie zdobić panoramę Wzgórz Włodzickich. Chodzi o odtworzenie romantycznej ruiny w Bożkowie.
Obiekt ponownie zaistnieje na wysokości 396 m n.p.m. na wzgórzu Grodziszcze. Odbudowa będzie nie tylko przywróceniem historii tego miejsca, bo w zamyśle samorządowców gminy Nowa Ruda ma się stać nową atrakcją turystyczną pieszego szlaku Czterech Wież Wzgórz Włodzickich. Do miejsca, gdzie usytuowana jest wieża, a właściwie pozostałości po tej budowli, można dojść ok. 2-kilometrową trasą od stacji kolejowej w Gorzuchowie albo zielonym szlakiem od wieży w Suszynie.
Odtworzenie wieży to nie koniec inicjatywy mającej służyć ożywieniu ruchu turystycznego. W 20224 r. ruszyć ma w ramach projektu polsko-czeskiego budowa trasy rowerowej od strony Ścinawki Średniej i od strony Bożkowa. Gmina Nowa Ruda planuje przejęcie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa gruntu, gdzie zlokalizowany ma być parking dla zmotoryzowanych turystów. Zostawiając tam samochód uda się pieszo dojść do wieży odcinkiem liczącym ok. 1,5 km.
Odbudowa romantycznej ruiny na Grodziszczu powinna ruszyć w przyszłym roku, a dofinansowanie w wysokości 80% pochodzi ze środków Interreg Czechy-Polska 2021 – 2027. Projekt odtworzenia wieży na wzgórzu Grodziszcze opracowało Studio Ambient z Gliwic.
Dziękuję projektantowi Piotrowi Gara za bardzo dobrą współpracę, a także Łukaszowi Przybylakowi z Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda za wiele słów wsparcia i merytoryczną pomoc przy opracowaniu koncepcji odbudowy. Mam nadzieję na dalszą ścisłą współpracę podczas prac remontowych, aby odbudowana wieża mogła zaskoczyć turystów nie tylko swoim pięknem, ale i ciekawą historią przedstawioną w oryginalny sposób – ocenia wójt gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.
- Wieża na wzgórzu Grodziszcze powstała na początku XIX wieku i służyła za myśliwską siedzibę dla hrabiego Antona Alexandra von Magnis.
- Po kilkudziesięciu latach została udostępniona turystom i przez jakiś czas można tu było zakupić kawę czy lemoniadę.
- Ruina była stale zamieszkiwana aż do lat 40. XX wieku. Większa część budynku zawaliła się w latach 50.
Grafika/foto: gmina.nowaruda.pl