Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie ma wskazywać wyborcom kandydatów do samorządu lokalnego, którzy publicznie zadeklarują stosowanie zasad ujętych w Dekalogu Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Kandydaci zobowiązują się do podejmowania konkretnych działań wypływających z tych zasad. Lista osób certyfikowanych będzie pomocą w dokonaniu właściwego wyboru przez osoby, dla których rodzina jest najważniejsza.
Takie są podstawowe założenia akcji „Rodzina ma głos”. Inicjatywę organizuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz i środowiska lokalne z ponad 120 miast, w których – jak na przykład w Ząbkowicach Śląskich, co relacjonował nasz portal – odbywały się w tym roku Marsze dla Życia i Rodziny. >> Chcemy zachęcić wyborców do tego, żeby – po pierwsze – poszli na głosowanie, a po drugie – żeby zagłosowali na kandydatów, którzy mają jakieś rozwiązania dla rodziny i dla których rodzina jest ważna << mówi Małgorzata Szymańska – rzecznik kampanii „Rodzina ma głos”. Wyznacznikiem przyznania certyfikatu jest przestrzeganie reguł wpisanych w Dekalogu Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Zasady te zostały sformułowane w maju 2014 r. podczas ogólnopolskiego II Kongresu Rodziny.
Certyfikowanym kandydatem może być osoba ubiegająca się o urząd wójta, burmistrza, prezydenta, radnego sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu czy rady gminy. W czasie trwania kadencji certyfikowani samorządowcy mogą liczyć na aktywne wsparcie ze strony pełnomocnika wraz z jego zapleczem społecznym, a także Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, które również będzie monitorowało ich działania. Obecnie w poszczególnych powiatach (także w Powiecie Ząbkowickim) powoływani są pełnomocnicy akcji.
https://www.youtube.com/watch?v=pgENXoWxU14
Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie
„Rodzinę łączą ze społeczeństwem żywotne i organiczne więzi, stanowi ona bowiem jego podstawę i stale je zasila poprzez swe zadanie służenia życiu: w rodzinie przecież rodzą się obywatele i w niej znajdują pierwszą szkołę tych cnót społecznych, które stanowią o życiu i rozwoju samego społeczeństwa. W ten sposób na mocy swej natury i powołania, daleka od zamknięcia się w sobie, rodzina otwiera się na inne rodziny i na społeczeństwo, podejmując swoje zadanie społeczne”. (Św. Jan Paweł II, Adhortacja Familiaris Consortio, 1981 r.).
Po objęciu funkcji publicznej z wyboru społeczności lokalnej zobowiązuję się do:
- Pełnego zaangażowania w pracę na rzecz wspólnoty, która powierzyła mi mandat.
- Kierowania się w działalności publicznej zasadami wyrosłymi z kultury zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu.
- Wspierania małżeństwa (związku kobiety i mężczyzny) oraz rodziny jako naturalnego środowiska wychowywania dzieci.
- Podejmowania i wspierania inicjatyw zwiększających rolę rodziców w procesach edukacyjnych.
- Wspierania nauczycieli i wychowawców w promowaniu naturalnych wzorców życia rodzinnego oraz ochronie dzieci i młodzieży przed deprawacją.
- Promowania tradycji i historii wspólnoty lokalnej z poszanowaniem integralności państwa i dziedzictwa narodowego.
- Wspierania instytucji samorządowych (organizatorów kultury, nauki i sportu) w działaniach dla rozwoju rodziny, zgodnie z utrwalonymi tradycją normami, zasadami i wartościami.
- Dysponowania i zarządzania pieniędzmi publicznymi, według zasady roztropności, oszczędności i celowości ich wydawania.
- Finansowania w pierwszej kolejności podstawowych potrzeb wspólnoty.
- We wszystkich działaniach publicznych kierowania się prawym sumieniem w oparciu o zasady sprawiedliwości, uczciwości i roztropności.