Rodzina zastępcza to osoby, które decydują się na opiekę i wychowywanie dziecka, dla którego nie są rodzicami biologicznymi. Mogą to być małżonkowie lub osoba samotna – niezamężna lub rozwiedziona. Rodzice zastępczy mogą być osobami bezdzietnymi lub mieć własne dzieci, mogą być to obce osoby dla przyjmowanego dziecka lub mogą to być osoby spokrewnione.
Ta godna szacunku misja jest spełniana także na terenie Powiatu Ząbkowickiego. Okazją do podsumowania tego bezcennego daru dla dzieci w czasie mijającego 2014 roku było wczorajsze mikołajkowe spotkanie integracyjne dla dzieci przebywających w zawodowych rodzinach zastępczych. W spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich uczestniczyło 39 dzieci wraz z opiekunami. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty od świętego Mikołaja. Uczestnicy spotkania w radosnym, nieco świątecznym już nastroju śpiewali kolędy, wymieniali się doświadczeniami i uwagami. Spotkanie odbyło się pod patronatem starosty ząbkowickiego Romana Festera, który był obecny podczas tego mikołajkowego popołudnia, które poprowadziła Beata Mirek – dyrektor ząbkowickiego PCPR.
Wiedza o instytucji rodzicielstwa zastępczego jest wciąż niedostateczna. Dzieci trafiające do rodzin zastępczych to nie tylko sieroty, ale częściej pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych. W wielu przypadkach władza rodzicielska biologicznych rodziców jest ograniczona, lecz zazwyczaj mogą oni kontaktować się ze swoimi dziećmi. Każdorazowo rodzinę zastępczą ustanawia sąd rodzinny, który bada warunki i spełnianie wszystkich koniecznych wymogów. Osoby, które chcą pełnić funkcję rodziny zastępczej, a nie są spokrewnione z dzieckiem muszą przejść specjalistyczne na które kieruje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich.
W roku 2014 na terenie Powiatu Ząbkowickiego funkcjonowało 97 rodzin zastępczych (w tym 12 zawodowych), w których opiekę znalazło 145 dzieci (w tym 39 w zawodowych rodzinach zastępczych). Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich wspomaga rodziny zastępcze, wypłaca świadczenia pieniężne związane ze sprawowaniem pieczy zastępczej nad dziećmi, organizuje szkolenia i wsparcie dla rodzin zastępczych, dokonuje oceny sytuacji dzieci i rodzin, ustala odpłatność rodziców biologicznych za pobyt dzieci w pieczy zastępczej.