Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
1 °c
Wałbrzych
3 ° pon.
3 ° wt.
3 ° śr.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Rekordowe kwoty na innowacje w zasięgu polskich firm [VIDEO]

KK przez KK
22 października 2021
w Aktualności
0
Rekordowe kwoty na innowacje w zasięgu polskich firm [VIDEO]

95,5 mld EUR w ramach programu Horyzont Europa mogą do 2027 roku wykorzystać europejskie firmy rozwijające swoje zaplecze badawczo-rozwojowe i projektujące nowe, innowacyjne produkty, bądź usługi.

Polskie podmioty w pozyskiwaniu rekordowego w skali globalnej finansowania wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, którego eksperci byli gośćmi wideokonferencji z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pomimo, że w Unii Europejskiej mieszka zaledwie 7% populacji świata, odpowiada ona za aż 20% światowych inwestycji w badania i rozwój. Wspólnota zajmuje dominującą pozycję na świecie w takich sektorach przemysłu jak: farmaceutyka, chemia, inżynieria, zielona energia. Aktualnie badania naukowe i innowacje mają również zasadnicze znaczenie dla walki z pandemią koronawirusa.

Umacnianiu pozycji UE na globalnym rynku nowych technologii służą kolejne edycje programów ramowych na rzecz badań i innowacji. Najnowsza, dziewiąta, rozpoczęła się w pierwszym kwartale bieżącego roku i nazywa się „Horyzont Europa”. Jej głównym założeniem jest wspieranie innowacji na każdym etapie – od pomysłu, przez fazę realizacji i testowania, po komercjalizację.

Głównym celem programu jest wsparcie finansowe firm i konsorcjów realizujących projekty z zakresu badań, innowacji oraz nowych technologii. Pierwsze konkursy zostały otwarte w pierwszym i drugim kwartale 2021 roku, a obecnie polskie podmioty mogą zgłaszać swoje uczestnictwo w szeregu kolejnych – wyjaśniała Katarzyna Walczyk-Matuszyk z Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR.

To właśnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pomaga polskim firmom i jednostkom badawczym zainteresowanym pozyskaniem unijnego finansowania na każdym etapie przygotowywania i składania do Komisji Europejskiej niezbędnych dokumentów. Podczas zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konferencji pt. „Horyzont Europa – wsparcie przedsiębiorców i nie tylko”, eksperci Centrum przekazali niezbędne informacje dotyczące aktualnych i przyszłych konkursów w ramach programu ramowego UE.

Warunkiem przyznania danej firmie bądź konsorcjum dodatkowych środków na rozwój ich innowacyjności jest współpraca z partnerem zagranicznym – innym przedsiębiorcą, instytucją badawczą, uniwersytetem. Horyzont Europa stanowi bowiem narzędzie integracji europejskiej, której celem jest rozwój całego kontynentu – podkreśliła Joanna Makocka z działu współpracy międzynarodowej NCBR.

Oferta programu Horyzont Europa jest bardzo szeroka – polskie firmy mogą liczyć przede wszystkim na wysokie granty, które nie wliczają się do puli pomocy publicznej. Oznacza to, że podmioty, które uzyskają dotacje w ramach tego programu, mogą równocześnie korzystać z innych, dodatkowych form finansowania. Horyzont Europa pozwala na realizację przełomowych i niekiedy ryzykownych przedsięwzięć, na które zazwyczaj trudno jest pozyskać środki zewnętrzne. Z kolei międzynarodowy charakter konkursów umożliwia rozszerzenie dotychczasowej działalności danej firmy na rynki zagraniczne. Program przewiduje również wsparcie firm przy komercjalizacji ich projektów w postaci doradztwa, nawiązywania kontaktów biznesowych czy tworzenia bazy klientów.

Horyzont Europa wspiera takie rozwiązania, które wychodzą naprzeciw wyzwaniom, przed jakimi stoi obecnie Unia Europejska – COVID-19, Zielony Ład czy choroby cywilizacyjne. Dlatego część konkursów organizowanych w ramach programu ma charakter tematyczny i koncentruje się wokół dziedzin, w których przełomowe odkrycia są najbardziej pożądane i wyczekiwane – podkreśliła Katarzyna Walczyk-Matuszyk. Ekspertka wskazywała również na sukcesy polskich innowatorów uczestniczących w poprzednich edycjach programów ramowych UE – firmę SDS Optic, która opracowała optyczną mikrosondę do precyzyjnej diagnostyki nowotworów raka piersi czy spółkę ITTI, której wsparcie wspólnotowe umożliwiło budowę nowatorskiego systemu wykrywania zagrożeń chemicznych i radiologicznych. Horyzont Europa jest najbardziej rozpoznawalnym programem wspierającym badania i innowacje. Jeżeli przedsiębiorstwo otrzyma grant, to może i powinno się tym chwalić, gdyż stanowi on certyfikat doskonałości pokazujący, że dana firma tworzy nową jakość na światowym poziomie – zaznaczyła Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

  • W zależności od typu danego konkursu, o dofinansowanie mogą ubiegać się pojedyncze firmy z sektora MŚP, konsorcja projektowe bądź osoby fizyczne.
  • We wszystkich przypadkach mogą one liczyć na wsparcie Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR. Oferuje on bezpłatne konsultacje na każdym etapie przygotowywania wniosku.
  • Pełna lista konkursów, regulaminy i oferta Krajowego Punktu Kontaktowego, który działa w strukturach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, znajduje się na stronie https://www.kpk.gov.pl.
  • Aktualna oferta konkursów międzynarodowych publikowana jest na stronie NCBR.

Poprzez: PAP MediaRoom
Tagi: przedsiębiorczośćUnia EuropejskainnowacyjnośćPAP
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

100 mieszkań na wynajem powstanie w Ząbkowicach Śląskich

Następny wpis

Aby rozbudzić pasję czytania – nie tylko na przerwie!

Następny wpis

Aby rozbudzić pasję czytania – nie tylko na przerwie!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Bohater tragicznych czasów

Bohater tragicznych czasów Henryk Szwejcer czy Unia Europejska – jak wałbrzyscy radni zdecydują o patronie roku 2024? [OPINIA]

5 grudnia 2023
Zmarł ks Stanisław Saryczew

Zmarł ks. Stanisław Saryczew / AKTUALIZACJA

8 grudnia 2023
Wszystko co w cywilizacji kochamy

„Wszystko, co w cywilizacji kochamy, jest produktem ludzkiej inteligencji” – „sztuczna inteligencja” to utopia czy dystopia?

26 listopada 2023
Będzie ślizganie pod chmurką

Będzie ślizganie pod chmurką – rusza lodowisko w Bielawie

30 listopada 2023
Zapraszamy na Dzień Otwarty

Zapraszamy na Dzień Otwarty w Ząbkowickim Inkubatorze Przedsiębiorczości

1
To co naprawdę jest rzeczywiste

„To, co naprawdę jest rzeczywiste” – mistyka oczekiwania

1
Będzie 28 nowych mieszkań

Będzie 28 nowych mieszkań – SIM „Sudety” rusza z inwestycją w Kłodzku

1
Dolnośląski Inkubator ArtPrzedsiębiorczości

Dolnośląski Inkubator Art-Przedsiębiorczości – branża ICT ma przystań w Bielawie

1
Milczenie prowadzi ponad słowa

„Milczenie prowadzi ponad słowa” – w poszukiwaniu wewnętrznego „ID”

10 grudnia 2023
Muzyka przywracana do życia

Muzyka przywracana do życia – „Delicious”

9 grudnia 2023
Paweł Domagała

Paweł Domagała – „Narnia Tour”

9 grudnia 2023
Co by było gdyby

Co by było, gdyby – „Bił sobie Andrzej”

9 grudnia 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Milczenie prowadzi ponad słowa
Aktualności

„Milczenie prowadzi ponad słowa” – w poszukiwaniu wewnętrznego „ID”

10 grudnia 2023
Muzyka przywracana do życia
Aktualności

Muzyka przywracana do życia – „Delicious”

9 grudnia 2023
Paweł Domagała
Jelenia Góra

Paweł Domagała – „Narnia Tour”

9 grudnia 2023
Co by było gdyby
Wałbrzych

Co by było, gdyby – „Bił sobie Andrzej”

9 grudnia 2023
Czas weryfikuje rzeczywistość
Kłodzko

Czas weryfikuje rzeczywistość – „EmigranTKi”

9 grudnia 2023
Poszukiwacze nieznanego
Dzierżoniów

Poszukiwacze nieznanego – „Trio Okazjonalne”

9 grudnia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Od pewnego czasu narasta świadomość współobec Od pewnego czasu narasta świadomość współobecności obok ludzi tego, co powszechnie określa się mianem „sztucznej inteligencji” (ujmowanej skrótem AI od angielskiej nazwy „artificial intelligence”). Pojawia się pytanie, czy inteligencja to wszystko, czym jest człowiek. Ustalenie odpowiedzi jest zadaniem naglącym, jeśli nie ma się okazać, że obok niestworzonej przez nas natury władzę nad ludźmi może mieć technologia wytworzona przez człowieka.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wszystko-co-w-cywilizacji-kochamy-jest-produktem-ludzkiej-inteligencji-sztuczna-inteligencja-to-utopia-czy-dystopia/
#sztucznainteligencja #ai #inteligencja #ludzkainteligencja #ludzie #człowiek #postęp #rozwój #technologia #technologiacyfrowa #cyfryzacja #cywilizacja #maxtegmark #życie30 #bliżejsłowa #dobraksiążka
Henryk Szwejcer urodził się 22 marca 1886 r. w S Henryk Szwejcer urodził się 22 marca 1886 r. w Sosnowcu. Z zawodu był bankierem i przemysłowcem. Brał udział w powstaniach śląskich oraz obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. W czasie okupacji niemieckiej należał do Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej posługując się pseudonimem „Słowikowski”. Po zakończeniu działań wojennych objął funkcję dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu. 3 grudnia 1948 r. został aresztowany wraz ze swoimi współpracownikami: Władysławem Czarneckim i Heinrichem Gerlichem, przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu, pod zarzutem przygotowywania spisku oraz sabotażu gospodarczego. W trakcie śledztwa został poddany torturom, którymi wymuszono przyznanie się do winy. Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu wyrokiem z 28 maja 1949 r. skazał Szwejcera na karę śmierci, którą wykonano przez rozstrzelanie 14 lipca 1949 r. w Więzieniu nr 1 we Wrocławiu przy ul. Kleczkowskiej. Szczątki Henryka Szwejcera zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w kwietniu 2012 r. na terenie cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Wręczenie noty identyfikacyjnej dla rodziny nastąpiło 1 grudnia 2023 r. w Belwederze. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/bohater-tragicznych-czasow-henryk-szwejcer-czy-unia-europejska-jak-walbrzyscy-radni-zdecyduja-o-patronie-roku-2024-opinia/ 
#henrykszwejcer #samorządterytorialny #radamiejska #radamiejskawalbrzycha #radniwałbrzycha #polityka #politykahistoryczna #wałbrzych #jerzylanger
Figurki na rycerskim szlaku w Kamiennej Górze zac Figurki na rycerskim szlaku w Kamiennej Górze zaczęły się pojawiać w 2021 r. Rycerz – saksofonista „usiadł sobie” na parapecie popularnej kawiarni „Lotos” w centrum Kamiennej Góry.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/rycerz-saksofonista-kolejna-figurka-ociepla-wizerunek-kamiennej-gory/ 
#rycerze #rycerzekamiennagora #kamiennagóra #atrakcjaturystyczna #ciekawostka
Piotr Zieliński gra we Włoszech od 2011 r., gdy Piotr Zieliński gra we Włoszech od 2011 r., gdy zaczął grę w klubie Udinese Calcio za około 100 tys. euro z Zagłębia Lubin. Łącznie zagrał 19 meczów, w których zanotował dwie asysty. W latach 2014 – 2016 był wypożyczony do Empoli, dla którego strzelił pięć goli i zanotował siedem asyst w 66 spotkaniach. Od lata 2016 r. Zieliński jest zawodnikiem Napoli, które zapłaciło za jego grę 16 mln euro. Zagrał tu niemal 350 meczów i wpisał do portfolio 50 goli i 46 asyst. Poprzedni sezon Napoli zakończyło z mistrzostwem Włoch 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/napiecie-rosnie-wokol-pilkarza-po-raz-drugi-w-tym-roku-piotr-zielinski-zmieni-barwy-klubowe/
#sport #piłkanożna #piotrzielinski #piotrzieliński #piłkarz
Wybudowana z początkiem XIX wieku wieża, która Wybudowana z początkiem XIX wieku wieża, która najpierw była obiektem zamieszkanym, a potem uległa zawaleniu, znów będzie zdobić panoramę Wzgórz Włodzickich. Chodzi o odtworzenie romantycznej ruiny w Bożkowie.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/romantyczna-wieza-na-wzgorzu-grodziszcze-znow-bedzie-zdobic-panorame-bozkowa/
#wieża #romantycznawieża #bożków #zabytek #zabytekarchitektury #rewitalizacja #grodziszcze #wzgorzawlodzickie #gminanowaruda #turystyka #krajobraz
Łączna długość powstającej drogi to prawie 1 Łączna długość powstającej drogi to prawie 12 km, a wartość całego projektu to ponad 174 mln zł, z czego przeszło 135 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Dzisiaj otwarto drugi odcinek obwodnicy Dzierżoniowa, od dwóch lat czynny jest odcinek pierwszy, a budowa trzeciego ruszy wiosną 2024 r. Nowa droga jest potrzebna mieszkańcom miasta i podróżującym.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/3-kilometry-nowej-drogi-drugi-etap-budowy-obwodnicy-dzierzoniowa-zakonczony/ 
#obwodnica #obwodnicadzierzoniowa #drogawojewódzka382 #szlaksudecki #dzierżoniów #samorząd #dolnyśląsk #inwestycja
Milczenie prowadzi ponad słowa

„Milczenie prowadzi ponad słowa” – w poszukiwaniu wewnętrznego „ID”

10 grudnia 2023
Muzyka przywracana do życia

Muzyka przywracana do życia – „Delicious”

9 grudnia 2023
Paweł Domagała

Paweł Domagała – „Narnia Tour”

9 grudnia 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT