Gościem programu z cyklu #StudioFakty jest rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Przemysław Wiszewski.
W rozmowie prowadzonej przez Dariusza Nowakowskiego rektor wrocławskiej Alma Mater mówi o tym, co dla społeczności uniwersyteckiej jest ważne, a więc o warunkach pracy naukowej studentów i pracowników naukowych w warunkach restrykcji pandemicznych. Zajęcia są organizowane od października 2020 r. w sposób elastyczny, ale mamy na uwadze, że formuła zajęć stacjonarnych jest najkorzystniejsza dla studentów. Później przekazano prawo do decydowania w formule zajęć dziekanom, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do rzeczywistych potrzeb na poszczególnych kierunkach studiów czy nawet grup.
Uniwersytet Wrocławski to społeczność tworzona przez około 25 tysięcy osób. Nie sposób uniknąć różnicy opinii – także w kwestii trybu zdalnego, stacjonarnego czy hybrydowego – zauważa prof. Przemysław Wiszewski.
Kształcenie zdalne, dzięki technologiom informacyjnym, choć nieco pod presją obostrzeń pandemicznych, ma swoje zalety. Należy z niego korzystać, choć nie sposób zastąpić nią interakcjami w trakcie zajęć stacjonarnym – mówi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. W swojej wypowiedzi stawia nawet tezę, że jakość pracy naukowej jest pochodną bezpośrednich relacji studentów pomiędzy sobą oraz studentów i pracowników naukowych. Zobacz nasze video.
Wrocławska uczelnia podejmuje alianse z uczelniami w innych krajach Europy, co z jednej strony potwierdza poziom uczelni, z drugiej zaś otwiera studentom i naukowcom drogi do rozwoju wiedzy i umiejętności. Planowane są otwarcia nowych kierunków studiów, aby oferta dla kandydatów była jak najszersza. Także w tradycyjnych strumieniach dydaktycznych widać wzmagające się zainteresowanie studiami – podsumowuje rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Przemysław Wiszewski.
Rozmawiał: Dariusz Nowakowski Wrocław – 18.01.2022