Samorząd w Bielawie wskaże 36 lokali mieszkalnych, które zostaną gruntownie zmodernizowane i przygotowane do zasiedlenia w ramach Społecznej Agencji Najmu. Będzie to pilotaż program nakierowany na tworzenie systemu pomocy rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym, jaki ma być wdrożony w całej Polsce. Do Bielawy trafi na ten cel 4 mln zł.
Zaczęło się od tego, że pod koniec kwietnia br. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła listę rankingową dotyczącą pilotażowego konkursu pn. „Efektywny system pomocy i włączenia społecznego dla osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Wniosek z Bielawy złożony przez Wielobranżową Spółdzielnią Socjalną ARTE wspólnie z gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych został wysoko oceniony i uzyskał do dofinansowanie. Wczoraj odbyła się oficjalna projektu w Bielawie.
W Spółdzielni Socjalnej ARTE wspólnie z Minister Agnieszką Ścigaj mieliśmy zaszczyt zainaugurować start programu „Wzajemnie Potrzebni” na terenie województwa dolnośląskiego. Spółdzielnia ARTE przy wsparciu rządowym w kwocie blisko 4 mln złotych przygotuje i wyremontuje 40 mieszkań przeznaczonych dla osób najbardziej potrzebujących. Dziękuję całemu zespołowi ARTE za ciężką, codzienną pracę jaką wykonujecie. Wasze zaangażowanie w pomoc osobom znajdującym się często na różnych życiowych zakrętach chwyta za serce. Jestem przekonany, że dzięki takim ludziom jak Wy pilotaż programu w Bielawie okaże się wielkim sukcesem – ocenił minister Michał Dworczyk.
Projekt „Wzajemnie Potrzebni w Bielawie” ma zapewnione rządowe wsparcie wynoszące ponad 4 mln zł, co w praktyce oznacza sfinansowanie wszystkich zaplanowanych kosztów. Społeczną Agencję Najmu w Bielawie powoła specjalną uchwałą Rada Miejskiej Bielawy. Rodziny, które będą zakwaterowane w zasobach SAN-u wskazywać będzie komisja, utworzona wspólnie przez przedstawicieli Spółdzielni ARTE, OPS i MZBM, czyli wnioskodawców projektu.
Bielawa i Spółdzielnia Społeczna ARTE to miejsce, gdzie przywraca się godność ludziom, którzy pogubili się na swojej drodze. Cieszę się, że właśnie tutaj, wraz z Ministrem Michałem Dworczykiem mieliśmy zaszczyt i przyjemność zainaugurować start programu „Wzajemnie Potrzebni” na terenie województwa dolnośląskiego. Spółdzielnia przygotuje i wyremontuje własnymi siłami 40 mieszkań przeznaczonych dla osób najbardziej potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dziękuję ARTE za zaproszenie i jestem pewna, że dzięki ich pracy i doświadczeniu, pilotaż programu przez nich przygotowany okaże się sukcesem – podsumowała inicjatywę odpowiedzialna za sprawy dotyczące integracji społecznej minister Agnieszka Ścigaj.
Praktycznie „Wzajemnie Potrzebni w Bielawie” ruszy 1 czerwca i potrwa do końca 2023 r. Przyznanie mieszkalnego lokalu komunalnego jest związane z tzw. kryterium dochodowym. Zdarza się, że nawet w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci dochód przekracza pułap i nie mogą się one ubiegać o kwaterunek komunalny się nie należy. Są też ustawowe limity powierzchni lokali mieszkaniowych powiązane z liczbą osób w danym gospodarstwie rodzinnym. Nowy rządowy program pod nazwą „Wzajemnie Potrzebni” niweluje te problemy.
Nowa inicjatywa jest zbieżna ze strategicznym celem naszego samorządu, w myśl którego Bielawa ma się stawać miastem opiekuńczym, przyjaznym osobom starszym i niepełnosprawnym. Warto dodać, że będzie to kolejne przedsięwzięcie realizowane przez bielawski samorząd wspólnie z Wielobranżową Spółdzielnią Socjalną ARTE. Tylko w bieżącej kadencji udało się uruchomić jadłodzielnię przy ul. Brzeżnej, otworzyć sklep socjalny przy ul. Piastowskiej oraz zorganizować kompleksową pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy – ocenia burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj.
Komentowane 1